Olympijský hokej: NHL ustoupí na 15 dní

7 2005
Praha - Přelet přes devět časových pásem a druhý den nástup na zápas. Přesně to čeká polovinu hokejového týmu na začátku olympijského turnaje. NHL se kvůli hrám v Turíně přeruší jenom na patnáct dní. „Chtěli jsme sehrát přípravu se Slovenskem, ale nestíháme ji. Škoda, mohl to být zajímavý zápas,“ řekl Martin Urban, sekretář hokejového svazu.

Místo přípravy na turnaj tak musí realizační tým spíš řešit, aby se všichni hokejisté dostali do Turína včas.

sjezdařO zájezd na ZOH 2006 hrajte ZDE

„Zhruba polovina týmu dorazí třináctého února, ostatní čtrnáctého. Navíc jsou to podle rozpisu hráči ze západního pobřeží. Čeká je náročná cesta a aklimatizace kvůli časovému posunu,“ vysvětluje Urban.

A hned 15. února první zápas v základní skupině, s Němci. „Neabsolvujeme před ním ani jeden společný trénink,“ poznamenal trenér Alois Hadamczik.

S náročným programem se ale musí vyrovnat. Hokejisty na něj bude upozorňovat na listopadové cestě do zámoří, během níž shlédne čtrnáct až šestnáct utkání. „Je tam tolik přeletů, že bychom si na to snad měli pořídit pilotní průkaz,“ zavtipkoval Zbyněk Kusý, manažer reprezentace, který bude trenéra na cestě doprovázet.

Podobné podmínky ale čekají i ostatní favority. I když třeba Švédové a Finové budou mít v týmu víc hráčů z Evropy. „To my ale nemůžeme. Z naší ligy má šanci minimum hráčů. Realita je taková, že hráčská kvalita je v NHL,“ řekl trenér.

Výhodou je, že postup do čtvrtfinále by Česku uniknout neměl. Kromě Kanady a Finska změří v šestičlenné skupině síly s Němci, Švýcary a s domácími Italy. „Hráči si budou muset v prvních zápasech zvykat na benevolentnější evropská pravidla. Vytěžovaní budou podle toho, jak se budou cítit po dlouhém cestování,“ plánuje Hadamczik.

Potřetí se na olympijském turnaji představí ti nejlepší hokejisté světa. A český výběr bude patřit mezi favority. Jágr, Hejduk, Lang, Tomáš Kaberle, nebo třeba brankář Vokoun… Ve výčtu hvězd by se dalo hodně dlouho pokračovat. V širší nominaci zatím figuruje šestašedesát jmen - více ZDE.

„Jasno mám zhruba o třech pětkách a v té čtvrté se rozhoduji mezi jednotlivými hráči,“ naznačil Hadamczik. Termíny konečné nominace se neúprosně blíží. Do 22. prosince musí nahlásit kompletní seznam 23 hráčů.

Původně to mělo být k tomuto datu patnáct hráčů do pole a dva brankáře, do 15. ledna potom kompletní tým. To už ale neplatí, ve čtvrtek dorazila na hokejový svaz zpráva z Mezinárodní federace, že uzávěrka soupisek byla posunuta na prosinec.

„Chápu, že z komerčního hlediska je zájem, aby se nominace uzavřely co nejdříve. Po sportovní stránce to není vůbec ideální. Hlavně pro trenéry, kteří musí rozhodnout o složení týmu už dva měsíce před začátkem turnaje,“ cituje manažera Kusého deník Sport.

Anketa: Jak by podle vás měla vypadat olympijská nominace?

Jak bude nominace vypadat? Je jasné, že v týmu bude většina zlatých medailistů z Vídně. Trenér Hadamczik otevřeně vyhlásil, že vsadí na zkušenost. Základ mužstva tak bude tvořit „zlatá parta“ z Nagana. Zopakuje na svém posledním velkém turnaji triumf z Turnaje století?

Program olympijského hokejového turnaje

Lokalita: Turín

Centrum ZOH Turín, krajské město regionu Piedmont, leží na severozápadu Itálie v nadmořské výšce 239 m na březích řeky Pád.

Ve městě a jeho okolí žije 1,5 mil. obyvatel. Celý region obývá přes 4,5 mil. obyvatel, čímž patří mezi největší a nejlidnatější provincie Itálie.

Jméno Turín pochází z keltského výrazu „tau“ (horský).

Ve světě jej hlavně proslavila automobilka Fiat a továrna na pneumatiky Pirelli.

Sportoviště

Palasport Olimpico

Nový zimní stadion je umístěn v blízkosti hlavního olympijského stadionu. Palasport Olimpico bude hostit hokejový turnaj mužů i žen. Práce na něm byly v minulosti dvakrát přerušeny, jelikož se na staveništi nalezly nevybuchlé granáty.
Kapacita: 12 120 osob
Využití po ZOH: komplex bude sloužit jako multifunkční hala.

Torino Eaposizioni

Menší hala pro lední hokej se nachází v blízkosti "olympijské čtvrti", zařízení bude dočasně přestavěno na zimní stadion.
Kapacita: 6165 osob
Využití po ZOH: navrátí se do původní podoby a ke svému účelu (veletržní centrum).

Sport: lední hokej

Dvanáct mužských a osm ženských týmů se účastní olympijského turnaje v ledním hokeji v Turínu.

Dvě družstva o šesti hráčích na každé straně hrají tři dvacetiminutové třetiny, mezi nimž jsou přestávky dlouhé patnáct minut.

Pokud zůstane ve vyřazovacích bojích po šedesáti minutách čistého času nerozhodný stav, nastavuje se pět minut (ve finále dvacet), kde platí pravidlo zlatého gólu. Pokud nepadne branka, o vítězi rozhodnou trestné nájezdy.

 

Zlatá radost českých hokejistů v Naganu v roce 1998

Autoři:

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Najdete na iDNES.cz