Nezářivější hvězdou historie ZOH je Dählie

24 2002
Praha - Na zimních olympijských hrách bylo v historii rozdáno už 604 medailových sad, z nichž nejvíce cenných kovů získal Björn Dählie z Norska. Fenomenálního běžce na lyžích následuje ruská kolegyně Ljubov Jegorovová, nicméně mezi výrazné osobnosti dějin ZOH nepatří pouze sportovci s bravurními výkony. Slavným se například stal britský skokan Eddie "Eagle" Edwards, jenž v Calgary 1988 nezaujal dalekými skoky, nýbrž svérázným stylem a beznadějně posledním umístěním. Skutečným králem zimních her je však Dählie. Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii hrdinů zimních olympijských her

Jako jediný sportovec dokázal získat na dvou ZOH tři zlaté medaile a navíc k nim v Albertville i Naganu připojil stříbro. O totožnou vizitku se pokoušel i doma v Lillehammeru, ale v roce 1994 jej o unikátní "trojboj" připravila italská štafeta, jejichž kvarteto Nory senzačně předstihlo. Dähliemu chyběly ke třetímu zlatu pouhé čtyři desetiny sekundy a musel se spokojit s bilancí 2-2-0.

V celkovém součtu tedy devítinásobný mistr světa posbíral dvanáct medailí, osm zlatých a čtyři stříbrné. Dählie, severská modla a vítěz ankety o nejlepšího lyžaře století, dvakrát vyhrál kombinační závod, klasickou desítku, 50 kilometrů volně a také štafetu. Vítěz šesti ročníků Světového poháru přidal stříbro v kombinaci, na 30 km klasicky i volně a ve zmiňované štafetě.

Podobně rozjetou kariéru měla též ruská běžkyně Ljubov Jegorovová. Na ZOH 1992 kralovala se ziskem tří zlatých a dvou stříbrných všem sportovcům, o dva roky později byla jen o stříbro chudší. Šest olympijských titulů, po dvou v kombinaci a štafetě, bylo tou nejlepší pozvánkou do Nagana '98, kde se chystala překonat všechny rekordy. V roce 1997 však přišel dopinkový skandál, dvouletý stop a japonské medailové žně musela Jegorovová oželet.

Plných deset kovů si ze zimních olympiád odvezla další žačka ruské lyžařské školy Raisa Smetaninová. V celkovém počtu medailí druhá nejúspěšnější olympionička po Dähliem se zúčastnila pěti her v letech 1976-92 a v Albertville se rozloučila zlatem ve štafetě. V ten den bylo silové závodnici 39 let a 354 dnů, čímž se stala nejstarší vítězkou v dějinách ZOH.

Absolutní výkon z roku 1980 katapultoval mezi nesmrtelné legendy amerického rychlobruslaře Erica Heidena. Na domácím oválu v Lake Placid dokázal vyhrát všech pět disciplín a na všech tratích zlepšil olympijské či světové rekordy. Do rodinné sbírky přispěla bruslařským bronzem i jeho sestra Elisabeth. Heiden byl na předchozí olympiádě až sedmý a devatenáctý, přesto se nevídaně zlepšil a záhy po veleúspěšném vystoupení skončil.

Takřka stejnou bilanci si vyjezdila rychlobruslařka Lydia Skoblikovová - v roce 1964 jasně dominovala všem čtyřem tratím a ke dvěma zlatým ze Squaw Valley dodala kvarteto nejcennějších kovů. Všechny disciplíny ve svém sportu vyhráli na jedněch ZOH také sjezdaři Toni Sailer z Rakouska a Francouz Jean-Claude Killy či skokan na lyžích Matti Nykänen z Finska. Suverénem posledních tří olympiád je německý sáňkař Georg Hackl.

Slušnou výslužku si ze zimních olympiád odnesly manželské páry. Tím vůbec nejúspěšnějším je sovětská běžkyně Galina Kulakovová (4-2-2) se svým manželem, biatlonistou Alexandrem Tichonovem (4-1-0). Stydět se nemusí ani Finové Marja-Liisa Hämälainenová-Kirvesniemiová a její věčně bronzový choť Harri Kirvesniemi. Úspěšnější Marja, rekordní šestinásobná účastnice ZOH, získala v běhu tři zlaté a čtyři bronzové, Harri byl šestkrát třetí.

Medailově nejbohatším sjezdařem historie je Ital Alberto Tomba - v Calgary vyhrál slalom i jeho obří variantu a v devadesátých letech přidal zlato a dvě stříbra. Charismatický "La Bomba" v roce 1988 nahlas toužil po krásné Katarině Wittové z tehdejší NDR, jež dokázala jako jediná krasobruslařka od dob legendární Norky Sonji Henieové obhájit olympijské zlato.

Mezi mužskými osobnostmi patří primát Američanu Richardovi Buttonovi, který vnesl do olympijského krasobruslení řadu nových prvků. Tvrdšímu sportu na ledě vévodí hokejový gólman Vladislav Treťjak, který dovedl SSSR ke třem zlatům; čtvrté potěšení mu ve finále 1980 pokazil až americký "zázrak na ledě".

Zajímavou postavou v dějinách olympismu byl Eddie Eagan, premiérový vítěz z letních i zimních her. Americký chasník vyhrál v roce 1932 závod čtyřbobů, ale již dvanáct let předtím získal v Antverpách olympijský titul v boxerské kategorii do 80 kilogramů.

Finský veterán Harri Kirvesniemi na trati Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě

Svatý Mořic 1948: skok zlatého amerického krasobruslaře Dicka Buttona

Albertville: německý sáňkař Hackl začal první zlatou medailí svoji jedinečnou olympijskou kariéru

Lake Placid 1980: Americký krasobruslař Eric Heiden, pětinásobný olympijský vítěz, na tiskové konferenci.

Lake Placid 1980: Americký rychlobruslař Eric Heiden jako první sportovec historie vyhrál na jedné olympiádě pět zlatých medailí v individuálních disciplínách. Ihned po hrách ukončil ve 21 letech kariéru.

Lake Placid 1980: Tým nadšených amerických studentů porazil ´rudou mašinu´ze SSSR 4:3 a otevřel si cestu k senzačnímu zlatu. DO zámořské sportovní historiografie vešel tento výsledek jako Zázrak na ledě. Na snímku Makarov s Biljatledinovem jen přihlížejí, jak Myškin inkasuje.

Vítěz sjezdu Jean-Claude Killy

Krasobruslařské soutěže vyhráli ve Svatém Mořici Kanaďanka Barbara Ann Scottová a Američan Dick Button.

Sovětská běžkyně Galina Kulakovová po závodu štafet na 4 x 5 kilometrů.

Rychlobruslařská suverénka Lydia Skoblikovová ze Soivětského svaztu získala v Innsbrucku zlaté medaile na 500, 1000, 1500 a 3000 metrů.

Radost finského skokana Matti Nykänena, který v Calgary získal tři zlaté medaile.

Britský skokan "Orel" Eddie Edwards byl na můstku beznadějně poslední, zájem médií o jeho osobu byl však obrovský.

Rakouský lyžař Toni Sailer vyhrál v Cortině slalom, sjezd i obří slalom.

Rakouský lyžař Toni Sailer na trati sjezdu, který skončil jeho vítězstvím.

Sovětská lyžařka Raisa Smetaninová, jedna z nejslavnějších olympioniček historie, vyhrála v Innsbrucku závod na trati 10 km.

Norská krasobruslařka Sonja Henie při závodě krouží povinné cviky.

Sonja Henie se stala jednou z nejpopulárnějších sportovkyň prvních ročníků zimní olympiády, přízni fanoušků se těšila i v Garmisch-Partenkirchenu.

Italský lyžař Alberto Tomba získal v Calgary dvě zlaté - v klasickém i obřím slalomu.

Zatímco sovětský kapitán Vjačeslav Fetisov (vpravo) byl vlastně ještě na začátku své bohaté kariéry, pro legendárního gólmana bylo zlato v Sarajevu loučením s velkým hokejem.

Za předvedení Bizetovy Carmen získala krasobruslařka Katarina Wittová z NDR zlatou medaili a stala se první závodnicí od doby Sonji Henie, která obhájila olympijské zlato.

Fenomenální ruská lyžařka Ljubov Jegorovová na zimních olympijských hrách v Albertville 1992.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Nejhorší známku od čtenářů dostal Lang


Praha Nejhorší český olympionik? Podle čtenářů iDNES to nebyla žádná z biatlonistek, ani nikdo ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz