Doporučujeme

Michael Greis

Michael Greis - Německý biatlonista Michael Greis vyhrál olympijský závod s hromadným startem. Získal třetí zlatou medaili v San Sicariu. | foto: Reuters

Greis má třetí zlato, Češi nepřekvapili

• 53
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Biatlonový závod s hromadným startem na 15 km měl dramatické rozuzlení. Skvělý finiš vynesl v San Sicariu třetí olympijské zlato Michaelu Greisovi. Druhý překvapivě skončil Polák Tomasz Sikora, třetí místo obsadil norský favorit Ole Einar Björndalen. Češi se neprosadili.

Zdeněk Vítek skončil na 22. místě, mistr světa Roman Dostál doběhl do cíle hned za ním. České reprezentanty zklamala střelba ve stoje. Prvně jmenovaný musel na trestný okruh dvakrát, druhý dokonce čtyřikrát.

"Dneska to bylo hrozné," ulevil si  Zdeněk Vítek. "Šlo o to co nejlépe zastřílet, abych si trať zbytečně neprodloužil trestnýma okruhama," dodal s úsměvem. "Nebylo z čeho brát,  byl to z mé strany "Viktor Koženej."

"Musím pochválit servis, v každém závodě jsme tu měli výborně připravené lyže. Až dnes byl trošku zádrhel. Ale to nevadí, ono by to stejně nebylo o moc lepší. Se závoděním to nemělo moc společného."

"Střelba na stojkách, tam byl dnes zakopanej pes. Ale ono by to  chtělo možná i lepší lyže," konstatoval po závodě Roman Dostál. "Mrzí mě hlavně ta poslední střelba ve stoje. Byl jsem až moc přemotivovanej zastřílet nulu, dvě poslední střely jsem si až moc hlídal."

Němec Michael Greis si zajistil třetí olympijské zlato při poslední střelbě, kterou zvládl rychle a neomylně. Naopak do té doby vedoucí norský favorit Ole Einar Björndalen minul hned dvakrát, takže se před něho propracoval i výtečně jedoucí Polák Tomasz Sikora.

Pro trojnásobného zlatého medailistu Greise mají oba čeští medailisté slova uznání. "Je to excelentní střelec. Střílí rychle, přesně. A ani v běhu nezaostává. A společně se Svenem Fischerem jsou z Němců nejpřátelštější," pokyvoval hlavou Roman Dostál.

Výsledky: 1. Greis (Něm.) 47:20,0 min. (1 tr. okruh), 2. Sikora (Pol.)-6,3 (1), 3. Björndalen (Nor.) -12,3 (3), 4. Puurunen (Fin.) -23,7 (0), 5. Čepikov (Rus.) -39,1 (0), 6. Svendsen -53,8 (2), 7.Hanevold (oba Nor.) -54,9 (3), 8. Wolf (Nm.) -55,3 (2), 9.Sumann (Rak.) -57,4 (2), 10. Rösch (Nm.) -59,9 (3), 11. Defrasne-1:00,7 (4), 12. Poire (oba Fr.) -1:04,9 (2), 13. Hakkinen (USA)-1:09,6 (1), 14. Nilsson (Švéd.) -1:17,7 (1), 15. Čudov (Rus.) -1:20,2 (4), ...22. Vítek -2:01,3 (2), 23. Dostál (oba ČR) -2:09,9(4), 27. Marek Matiaško (SR) -2:51,1 (3).

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.