Házenkáři Francie, olympijští vítězové z Tokia.

Házenkáři Francie, olympijští vítězové z Tokia. | foto: AP

Házenkáři Francie vybojovali po výhře nad Dánskem třetí olympijské zlato

• 1
Házenkáři Francie získali v Tokiu potřetí v historii olympijské zlato. Výběr ze země galského kohouta v repríze posledního finále z před pěti let překvapivě porazil obhájce prvenství z Ria de Janerio Dánsko 25:23 a navázal na triumfy z her v letech 2008 a 2012. Bronz berou Španělé po výhře 33:31 nad Egyptem.

Francouzi si upevnili pozici nejúspěšnějšího týmu v olympijské házenkářské historii. Vedle tří zlatých medailí mají na kontě ještě jedno stříbro a bronz. Nikola Karabatic a Michaël Guigou se stali olympijskými vítězi už potřetí. Dánové získali po zlatu z Ria druhý cenný kov pod pěti kruhy.

V posledním vzájemném duelu na velké akci zvítězili v semifinále předloňského světového šampionátu Dánové, tentokrát ale tahali za kratší konec. Seveřanům nepomohlo ani devět branek hvězdné spojky a nejlepšího střelce utkání Mikkela Hansena.

Dánové v první půli kupili nečekaně velké množství technických chyb a po čtvrthodině poprvé ztráceli o dvě branky. Francouzi lépe bránili a do poločasu si vytvořili čtyřgólový náskok 14:10. Výběru galského kohouta vyšel i úvod druhého dějství. Na začátku 36. minuty zvýšil Porte už na 18:12 a zdálo se, že Francouzi finále kontrolují.

Radost francouzských házenkářů po finálovém vítězství nad Dánskem.

Dánové ale ještě dokázali závěr pořádně zdramatizovat. V polovině druhé půle se po sérii tří branek přiblížili na rozdíl tří tref a zanedlouho Gidsel snížil dokonce na 21:22. Ve vypjaté koncovce už ale Francouzi soupeři ani jednou nedovolili vyrovnat. V poslední minutě ustáli i závěrečný útok Seveřanů, kteří mohli poslat finále do prodloužení. Střelou do prázdné branky pak šest sekund před závěrečnou sirénou definitivně rozhodl Fabregas.

„Zápas byl bláznivý. Na konci jsme se možná začali trochu obávat, že bychom mohli zlato ztratit. Byl to velký tlak. Hodně intenzivní závěr,“ řekl mladší ze sourozenecké dvojice Karabaticů Luka, který na rozdíl od bratra oslavil první olympijské zlato.

„V posledních letech jsme několikrát zůstali na velké akci pod vrcholem, cítili jsme, že máme nedokončenou práci. Hnalo nás to dopředu, abychom ještě více pracovali. A tak jsme dnes uspěli,“ dodal třiatřicetiletý pivot.

Španělé na olympijských hrách počtvrté v historii vybojovali bronz. V souboji o třetí místo až na úplný úvod většinu času vedli a v závěru prvního poločasu si vytvořili tříbrankový náskok. Egypťané pak dokázali opakovaně ztrátu dotáhnout a ještě šest minut před koncem drželi nerozhodné skóre 28:28.

Pak ale kvůli technické chybě inkasovali dvakrát po sobě a zkušenější Španělé už si výhru vzít nenechali. Osmi góly přispěl k vítězství nejlepší střelec utkání Aleix Gómez.

Olympijské hry v Tokiu - házená mužů

Finále
Francie - Dánsko 25:23 (14:10)

Nejvíce branek: Remili 5, Descat 3/1, Mem 3 - M. Hansen 9/5, Gidsel 6, H. T. Hansen, M. Landin a Saugstrup po 2.

O 3. místo:
Španělsko - Egypt 33:31 (19:16)
Nejvíce branek: Gómez 8, García Robledo 6, Dujšebajev 5 - Šebíb 7, Ahmar 7/3, Omar 6.

Konečné pořadí turnaje: 1. Francie, 2. Dánsko, 3. Španělsko, 4. Egypt, 5. Švédsko, 6. Německo, 7. Norsko, 8. Bahrajn, 9. Portugalsko, 10. Brazílie, 11. Japonsko, 12. Argentina.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.