Testování na erythropoetin bylo schváleno

1 2000
L a u s a n n e - Při zářijových olympijských hrách v Sydney budou sportovci poprvé testováni na zakázanou hormonální látku erythropoetin, jejíž užívání je klasifikováno jako krevní dopink. Rozhodla o tom na dvoudenním zasedání v Lausanne lékařská komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Patnáctičlenné grémium složené ze zástupců komise a sedmi nezávislých odborníků vyzkoušeli během zasedání dvě nově vyvinuté rozdílné testovací metody z Austrálie a Francie.

Během her, které začnou 15. září, budou dopinkoví komisaři využívat obě, na čemž se jednomyslně účastníci zasedání shodli. "Tímto rozhodnutím se nyní budou zabývat naši právní experti. Konečný souhlas by mohl padnout na zasedání výkonného výboru MOV 28. a 29. srpna v Lausanne," řekl ředitel lékařské komise MOV Patrick Schamasch. Jaký trest stihne sportovce po užití tohoto prostředku, zatím nebylo určeno.

Australská metoda se zakládá na rozboru krve. Její pomocí nelze zjistit přímo přítomnost EPO, ale změny v krvi, které může užití hormonální látky způsobit. Tuto metodu by měli dopinkoví komisaři používat u první zkoušky. Metoda vypracovaná francouzskými vědci analyzuje vzorek moči a rozdělí umělé EPO od přírodního hormonu, které si vytváří tělo. Ta by měla sloužit pro B zkoušky.

"Samotná australská metoda by nám nepomohla, ale spolu s francouzskou můžeme dokázat přítomnost EPO v těle," řekl předseda lékařské komise princ Alexandre de Merode. Od 2. září do konce her by mělo být provedeno celkem 300 testů. "Bude možné testovat jakéhokoli sportovce v jakoukoli dobu. Možná se počet testů ještě zvýší," dodal De Merode.

Hormon erytropoetin je vytvářen v ledvinách a stimuluje kostní dřeň k vytváření a zrání červených krvinek. Jeho umělým užitím se počet krvinek zvyšuje, což vede k lepšímu okysličování krve, které pomáhá zejména při vytrvalostních sportech. Odborníci odhadují, že díky němu může stoupnout výkonnost o 10 až 15 procent.

Nadměrné užívání hormonu ale může vést k vytváření krevních sraženin a smrti. Dosud neexistovala spolehlivá metoda na jeho zjištění.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz