Střelci jdou zase za úspěchem

4 2000
P r a h a - Svět se mění a konkurence je tvrdší, ale sportovní střelci pojedou na olympijské hry do Sydney znovu s jasným cílem: získat alespoň jedno umístění do třetího místa. Jiný výsledek by byl neúspěchem pro sport, který se s medailemi vrací nepřetržitě od roku 1988 a v historii už jich získal deset, z toho čtyři zlaté. Místo sedmnácti střelců, kteří byli před čtyřmi lety v Atlantě, jede do Sydney jenom devítičlenný tým. "Jsem přesvědčen, že je to daleko tvrdší," řekl puškař Václav Bečvář.

Jsou tu ale nejmíň tři disciplíny, v nichž jsou velké šance na medaili.

V družstvu jsou dva úřadující mistři Evropy, Bronislav Bechyňský ve skeetu a Martin Tenk v libovolné pistoli. Miroslav Januš bude v disciplíně běžící terč obhajovat bronz z Atlanty.

Na olympiádě budou startovat buď ti, kteří doma jasně ční nad ostatními, nebo ti odolní, kteří zvládli náročný nominační boj.

V několika disciplínách bylo do posledních chvil na vážkách, kdo do Sydney pojede.

Januš, jediný medailista z posledních her, musel v běžícím terči soupeřit s Lubošem Račanským, bronzovým z olympiády 1992 v Barceloně.

Januš si prožil nelehké období. Od Atlanty nezískal žádnou medaili z mistrovství světa či Evropy. Ale zdá se, že už je znovu ve špičce.

"Každý střelec si prodělá krizi. On má v hlavě, že si tři roky nebrnknul," říká Bohumír Pokorný, Janušův trenér. "Byl zvyklý na medaile. Ale letos se mu daří líp. Bude záležet, jak si to srovná v hlavě."

Ve skeetu byl jasnou jedničkou Bronislav Bechyňský, ale o zbylé místo se přetahovali hned tři závodníci. Byl to obrovský přetlak. Janu Sychrovi nakonec nepomohlo ani druhé místo z nedávného mistrovství Evropy. V nominaci zůstal Petr Málek. "Trenér se tak rozhodl, protože Málek měl lepší dlouhodobé výsledky," vysvětlil Vladislav Šaňák, sportovní ředitel svazu.

Zcela znenadání se objevila olympijská možnost před osmnáctiletou puškařkou Kateřinou Beranovou.

Mezinárodní federace jí udělila divokou kartu a významně k tomu přispěla i diplomacie střeleckého svazu. "Do té doby jsme neměli místo pro jedinou ženu. V žádosti jsme napsali, že podporujeme myšlenku, aby se ženy olympijských her zúčastňovaly rovnocenně s muži. Ale že nemáme kvalifikační místo a tato politika je ohrožena," vysvětluje Šaňák.

Beranová je první z nadějného ženského juniorského týmu, která má možnost se ukázat. Je to tah pro budoucnost, ale i možná naděje pro letošní olympiádu. V Atlantě z podobné pozice zaútočila tehdy dvacetiletá puškařka Marta Nedvědová a skončila šestá, jen těsně od medaile.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz