Biatlonová štafeta žen s překvapením. Finišovat bude Vítková

Veronika Vítková nastoupí na posledním úseku olympijské štafety. | foto: Reuters

20 2014
Soči (Od naší zpravodajky) - Otázka zněla jednoduše: Máte už sestavené pořadí úseků pro páteční ženskou štafetu? "Hádejte, ale neuhodnete," pronesl žertem trenér českých biatlonistek Jindřich Šikola. Po chvíli mlčení dodal: Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková.

Poslední léta to byla "klasika". První dva úseky štafety jako přes kopírák: Vítková, Soukalová. "Je důležité být vidět," netajil Šikola. Jako třeba loni na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. V polovině závodu Češky vedly, nakonec skončilo výkonnostně nevyvážené kvarteto Vítková, Soukalová, Landová, Tomešová desáté.

Pro Soči připravil Šikola jinou taktiku. Kvalitnější výkony dvojice Puskarčíková - Landová tomu napomohly.

Původně trenér zvažoval pořadí Vítková, Landová, Soukalová, Puskarčíková, ale nakonec se přiklonil k variantě s Vítkovou na posledním úseku.

Důvod? Věří, že navzdory chybějícím zkušenostem s hromadnými starty štafetu dobře rozjede Eva Puskarčíková. "Velice rychle a dobře tady střílí."

Skvělou běžeckou formou by na druhém úseku mohla pole roztrhat Gabriela Soukalová. Při rozhodování o třetím úseku dostala před Leou Johanidesovou přednost Jitka Landová. "Dlouho jsem přemýšlel, pro její start hovořila běžecká forma," přiznal trenér. 

Vítkové do finiše věří. "Mohla by být silnější do finiše. A pokud to uvisí, na cílové rovině dokáže ze sebe něco vymáčknout."


Reprezentační kouč Ondřej Rybář netají optimismus. "Ženská štafeta může překvapit." Šikola euforii brzdí. Spokojený bude s umístěním do osmého místa. "Pokud to bude do šestky, budu hodně spokojenej." Nakonec ale přece jen připustí. "Běžecky asi nejsou všechny v takové formě, ale pokud to zvládne Jíťa, může se stát cokoli."

Rozhodnuto už je také o členech mužské štafety, Michala Šlesingra nepustí na start přetrvávající zdravotní problémy. Rybářovi zůstala k dispozici čtveřice Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Tomáš Krupčík. V jakém pořadí vyjedou v sobotu na trať, ale zatím jasné není.  

"Do poslední chvíle se s tím dá pracovat podle momentálního rozpoložení sportovců," řekl Rybář. Jistotu má jen trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. "Co vím stoprocentně, že Ondra pojede finiš.  Byl bych rád, kdyby si rovinku mohl vychutnat jako Michal Krčmář loni v Novém Městě."

Na světovém šampionátu skončilo české kvarteto šesté.

Nejčtenější

Další z rubriky

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Najdete na iDNES.cz