Doporučujeme

Fitzrandolph už tak rychlý nebyl, ale vyhrál

Salt Lake City - Americký rychlobruslař Casey Fitzrandolph sice nezopakoval skvělý výkon z pondělní první jízdy, přesto svůj náskok udržel a stal se olympijským vítězem v závodu na 500 metrů. Na jeho součet časů 1:09,23 minuty nestačil světový rekordman Hirojasu Šimizu z Japonska, nakonec stříbrný. Bronzová medaile náleží dalšímu Američanovi Kipu Carpenterovi. Největší favorit Kanaďan Jeremy Wotherspoon už ztratil naděje po pádu v první jízdě.

Na superrychlé dráze v Kearns v pondělí vítězný Američan atakoval světový rekord, za nímž zůstal pouze o jedinou desetinu, tentokrát však zajel až šestý čas. Jeho náskok před Japoncem, obhájcem titulu z Nagana, byl ale tak velký, že sedmadvacetiletý Fitzrandolph nakonec přece jen o tři setiny vyhrál.

Pětistovka byla prvním závodem, v němž na olympiádě nepadl rychlobruslařský světový rekord.

Sportovní tragédií skončil závod pro Kanaďana Jeremyho Wotherspoona, vedoucího muže průběžného pořadí Světového poháru, který krátce po startu pondělní první jízdy upadl.

"Musel z toho být velice šokovaný a zdrcený," přiznal jeho kouč Sean Ireland. "Před startem se cítil dobře, a najednou ležel čelem na ledě..."

Třebaže se ještě zvedl a snažil se závod dojet, brzy si uvědomil, že přišel o možnost bojovat o medaili. Český reprezentant David Kramár se bojů v nejkratším rychlobruslařském sprintu nezúčastnil, na olympiádě pojede až kilometrovou trať.

Výsledky - 500 m:
1. Fitzrandolph (USA) 1:09,23 (34,42+34,81), 2. Šimizu (Jap.) 1:09,26 (34,61+34,65), 3. Carpenter (USA) 1:09,47 (34,68+34,79), 4. Van Velde (Niz.) 1:09,49 (34,72+34,77), 5. Lee Kyu-Hyuk (Korea) 1:09,59 (34,74+34,85), 6. Cheek (USA) 1:09,60 (34,78+34,82), 7. Ireland (Kan.) 1:09,60 (34,77+34,83), 8. Takeda
(Jap.) 1:09,81 (35,00+34,81), 9. Bos 1:09,86 (35,14+34,72), 10.
Wennemars (oba Niz.) 1:09,89 (35,00+34,89).

Zde se podívejte, jak dopadla první jízda

Nezopakoval sice skvělý výkon z první jízdy, přesto si americký rychlobruslař Casey Fitzrandolph na trati 500 metrů dojel pro vítězství.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.