Doporučujeme

Eric Murray a Hamish Bond z Nového Zélandu potvrdili pozici nejlepší dvojky bez...

Eric Murray a Hamish Bond z Nového Zélandu potvrdili pozici nejlepší dvojky bez kormidelníka i na olympijských hrách v Riu de Janeiro. | foto: Reuters

Nadvláda stvrzena. Veslaři Murray a Bond zářili i v Riu

  • 0
Eric Murray a Hamish Bond z Nového Zélandu potvrdili pozici nejlepší dvojky bez kormidelníka i na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jedni z nejlepších světových veslařů současnosti na laguně Rodriga de Freitase suverénně obhájili zlato z Londýna. Novozélandská dvojice neprohrála od roku 2009 a připsala si 69. výhru v řadě.

„Hodně jsme si oddechli. Podmínky jsou tady složité a očekávání byla vysoká,“ řekl v cíli Murray, jenž se svým parťákem získal v různých posádkách i osm zlatých medailí na mistrovství světa. „Vždy jde o to jít ven a vyhrát každý závod. Jsme hrdí na naši výkonnost a nechceme, aby nás někdo porazil,“ uvedl Bond.

Na medailové pozice dnes v Brazílii dosáhly i další veslařské osobnosti. Čtyřicetiletá Katherine Graingerová z Británie před čtyřmi lety získala společně s Annou Watkinsovou zlato v Londýně na dvojskifu, v Riu usilovala o obhajobu triumfu společně s Victorií Thornleyovou, ale nakonec se musela spokojit se stříbrem. V drtivém finiši si zlato zajistily Polky Natalia Madajová a Magdalena Fularczyková-Kozlowská.

„Každý si přeje získat zlatou medaili, ale já jsem hrdá na to, co jsme dokázaly. Jsme tady řadu dní a nikdo nechce odjet bez úspěchu. Nemá cenu přemýšlet nad tím, co by mohlo být. Tenhle výsledek bereme,“ řekla Graingerová po zisku páté olympijské medaile. Je tak nejúspěšnější britskou veslařkou v historii.

Dvě zlaté olympijské medaile má ve sbírce Nor Olaf Tufte, který v Riu vyměnil skif za dvojskif a nakonec se radoval ze zisku bronzu. „Jsem rád, že jsme se dostali na stupně vítězů, ale jsem zklamaný z toho, že jsme nepředvedli to nejlepší, čeho jsme schopni. Věděli jsme, že Chorvaty neporazíme, ale chtěli jsme víc,“ uvedl čtyřicetiletý Tufte, který získal medaili již na čtvrtých hrách a ve sbírce má zlato, stříbro i bronz.

Z vítězství se radovali světoví šampioni z předešlých dvou let bratři Martin a Valent Sinkovičové z Chorvatska, kteří však museli až nečekaně bojovat o vítězství s nově složenou litevskou dvojicí Saulius Ritter, Mindaugas Griskonis. Griskonis byl až do loňska stejně jako Tufte soupeřem Ondřeje Synka na skifu.

Závody párových čtyřek mužů i žen, které se podle původního plánu měly jet už ve středu, ovládli zástupci Německa. Zatímco muži vyhráli stylem start-cíl, ženy triumfovaly díky drtivému finiši.

Německá párová čtyřka ve složení Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze a Hans Gruhne se raduje z olympijského zlata.

Čtveřice Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze, Hans Gruhne byla hlavním favoritem závodu a svoji roli bezpečně potvrdila. Závod žen byl mnohem dramatičtější. Po startu se do čela dostala polská čtveřice, která o nečekaný triumf přišla až ve finiši. Vedle vítězných Němek Anne Katrin Thieleové, Cariny Baerové, Julie Lierové a Lisy Schmidlaové ji navíc předstihly i Nizozemky.

Poslední dnešní finále veslařského programu v Riu ovládli Švýcaři, kteří získali zlatou medaili v kategorii čtyřek bez kormidelníka lehkých vah. Z vítězství se radovali Lucas Tramer, Simon Schuerch, Simon Niepmann a Mario Gyr.

Česká dvojka bez kormidelníka vyhrála finále B

Dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil vyhrála B finále veslařské regaty a na olympiádě v Riu tak obsadila celkově sedmé místo. Čtvrtá posádka z letošního evropského šampionátu, která si účast na vrcholné akci roku zajistila až v dodatečné květnové kvalifikaci, tak potvrdila svoji perspektivu pro další sezony.

Čeští veslaři Jakub Podrazil a Lukáš Halešic obsadili při olympijském závodu na 2000 metrů sedmou příčku. (11. srpna 2016)

Podrazil s Helešicem začali společně závodit teprve v loňském roce a případný postup do olympijského finále by byl velkou senzací. V takzvaném malém finále však veslaři pražské Dukly zajeli výborně a druhé Nizozemce porazili o více než sekundu.

„Potvrdilo se, že potenciál asi máme, tak s tím musíme do příště něco udělat,“ radoval se Podrazil, který startoval již na olympiádě v Londýně, kde byl členem posádky čtyřky bez kormidelníka. „Celkově jsme spokojení. Původně jsme chtěli být do šestého místa, ale výhra v malém finále je zadostiučinění. Přeci jen spousta posádek se sem ani nedostane, tak můžeme být rádi, že to dobře dopadlo,“ řekl Podrazil.

Jeho parťák Helešic přiznal, že jej až překvapilo, jak dobře se jim v posledním závodě v Riu jelo. „Dali jsme lodi krásný rytmus a ona nás hezky dovezla až do cíle. Být sedmý na olympiádě ve dvaceti letech? To je skvělý příslib do budoucna. Je kam se posunout,“ uvedl Helešic, jenž se před dvěma lety stal společně s Miroslavem Jechem juniorským mistrem světa.

Další dvě české posádky, které se dnes představily v bojích o 7. až 12. místo, již tak úspěšné nebyly. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová skončil ve finále B čtvrtý a celkově tak obsadil desáté místo.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah nastoupila do závěrečné jízdy v Riu v pozměněném složení, na pozici veslovoda se místo Miroslava Vraštila posunul Ondřej Vetešník, ale k zlepšenému výkonu to nepomohlo. V polovině trati byla sice česká čtveřice druhá, ale poté na soupeře nestačila a s velkým odstupem skončila poslední. V konečném hodnocení tak obsadila 12. místo.

Výsledky OH v Riu de Janeiro

VESLOVÁNÍ

Muži
Dvojskif:
1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:50,28, 2. Griškonis, Ritter (Lit.) 6:51,39, 3. Borch, Tufte (Nor.) 6:53,25, 4. Fossi, Battisti (It.) 6:57,10, 5. Walton, Collins (Brit.) 7:01,25, 6. Boucheron, Androdias (Fr.) 7:02,06.

Dvojka bez korm.: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:59,71, 2. Brittain, Keeling (JAR) 7:02,51, 3. Abagnale, Di Costanzo (It.) 7:04,52, 4. Sinclair, Innes (Brit.) 7:07,99, 5. Chardin, Mortelette (Fr.) 7:09,91, 6. Turrin, Lloyd (Austr.) 7:11,60, ...finále B: 1. Helešic, Podrazil (ČR) 7:00,04.

Párová čtyřka: 1. Německo (Wende, Schoof, Schulze, Gruhne) 6:06,81, 2. Austrálie (Forsterling, Belonogoff, Girdlestone, McRae) 6:07,96, 3. Estonsko (Jämsä, Raja, Endrekson, Taimsoo) 6:10,65, 4. Polsko 6:12,09, 5. Británie 6:13,08, 6. Ukrajina 6:16,30.

Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Švýcarsko (Tramer, Schürch, Niepmann, Gyr) 6:20,51, 2. Dánsko (Barsoe, Larsen, K. Jörgensen, M. Jörgensen) 6:21,97, 3. Francie (Solforosi, Baroukh, Raineau, Colard) 6:22,85, 4. Itálie 6:25,52, 5. Nový Zéland 6:28,14, 6. Řecko 6:36,47, ...finále B: 6. ČR (O. Vetešník, Vraštil, Kopáč, J. Vetešník) 6:43,52.

Ženy
Dvojskif:
1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 7:40,10, 2. Thornleyová, Graingerová (Brit.) 7:41,05, 3. Vištartaitéová, Valčiukaitéová (Lit.) 7:43,76, 4. Nikolaiduová, Asumanakiová (Řec.) 7:48,62, 5. Lefebvreová, Raveraová-Scaramozzinová (Fr.) 7:52,03, 6. O'Learyová, Tomeková (USA) 8:06,18, ...finále B: 4. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:43,77.

Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Bärová, Lierová, Schmidlaová) 6:49,39, 2. Nizozemsko (Achterbergová, Beukersová, Janssenová, Bouwová) 6:50,33, 3. Polsko (Springwaldová, Leszczynská, Kobusová, Ciaciuchová) 6:50,86, 4. Ukrajina 6:56,09, 5. USA 6:57,67, 6. Čína 6:59,45.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.