OH

Doporučujeme

Moderní pětibojařka Barbora Kodedová odjela svou olympijskou disciplínu na koni Legende. (19. srpna 2016) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Pětibojařka Kodedová ztratila v plavání a parkúru. Končí na 26. místě

  • 19
Po nadějném vstupu do soutěže skončila Barbora Kodedová v olympijském moderním pětiboji na 26. místě. V Riu de Janeiro ji srazily neúspěchy v plavání a parkúru.

Olympijskou vítězkou se překvapivě stala Australanka Chloe Espositová, která se v závěrečné kombinované disciplíně díky výborné střelbě posunula ze sedmé příčky až do čela. O šestnáct sekund za sebou nechala úřadující vicemistryni světa Elodii Clouvelovou z Francie, třetí skončila Polka Oktawia Nowacká.

Češka Kodedová se po čtvrteční desáté příčce v základním kole šermu propadla do třetí desítky už v plavání. Na 200 metrů volným způsobem dosáhla 34. času z 36 účastnic olympijského závodu.

V horkém počasí byla už při rozplavání ztuhlá a nedokázala plavat frekvenčně. „Trenér mě trošku proplesknul a nakonec jsem to rozjela, ale bylo to těžký. Je to sice na hranici osobního rekordu, ale pocit z plavání byl hodně špatný. Plavání je moje nejslabší disciplína, tam vždycky ztrácím,“ řekla.

Fotogalerie

Při parkúru se šestadvacetiletá česká reprezentantka potýkala s klisnou Legende. Ta jí dvakrát odmítla poslušnost, takže Kodedová nesplnila ani časový limit. Nasbírala celkem 51 trestných bodů a v hodnocení této disciplíny byla osmadvacátá. V celkovém pořadí klesla na 26. místo. Na této pozici v závěrečné kombinované disciplíně zůstala.

Parkúr připravil o šance na úspěch olympijské šampionky z Pekingu a Londýna. Vítězka OH z roku 2008 a mistryně světa z loňského roku Lena Schönebornová z Německa si vylosovala stejného koně jako Kodedová. Třináctiletá klisna se překonávání skoků pod jejím vedením vzpírala ještě častěji a Němka parkúr nedokončila. Podobně dopadla obhájkyně olympijského zlata Laura Asadauskaiteová z Litvy, která rovněž nedostala za parkúr ani bod.

Australanka Chloe Espositová dobíhá jako první do cíle olympijského závodu v...

Australanka Chloe Espositová dobíhá jako první do cíle olympijského závodu v moderním pětiboji.

V závěrečných třech kilometrech běhu proložených čtyřmi střeleckými položkami vybojovala nečekané zlato Australanka Espositová. Rozhodlo se při poslední ze čtyř střeleckých položek, kde nejrychleji sestřelila pět terčů a dostala se před vedoucí Polku Nowackou. Ta po zdržení na střelnici vyběhla do posledního kola společně s Clouvelovou, ale na Francouzku ve finiši nestačila.

Největším dosavadním úspěchem Espositové bylo sedmé místo na olympijských hrách v Londýně. Ze světových šampionátů má dvě osmá místa.

Moderní pětiboj

Ženy

1. Espositová (Austr.) 1372 b., 2. Clouvelová (Fr.) 1356, 3. Nowacká (Pol.) 1349, 4. Čchen Čchien (Čína) 1343, 5. Schleuová (Něm.) 1336, 6. Frenchová (Brit.) 1331, 7. Coyleová (Ir.) 1325, 8. Soterová (It.) 1323, 26. Kodedová (ČR) 1230.

  • Nejčtenější