Doporučujeme

Olympijský turnaj v ledním hokeji. Finsko - Švýcarsko. Fin Valtteri Filppula...

Olympijský turnaj v ledním hokeji. Finsko - Švýcarsko. Fin Valtteri Filppula (51) se protahuje kolem Švýcara Denise Malgina (62). (16. února 2022) | foto: AP

Finsko - Švýcarsko 5:1. Jednoznačná záležitost, na vítěze čekají Slováci

• 55
Možná až překvapivě jednoznačné bylo čtvrtfinále mezi českými přemožiteli a Finskem. Seveřané od úvodu dominovali, dvěma brankami v první třetině zlomili švýcarský odpor a nakročili k pohodovému vítězství 5:1. V boji mezi elitní čtveřicí olympijského hokejového turnaje vyzvou Slovensko.

Finové zatím působí v Pekingu suverénně. Slovákům nastříleli šest gólů, porazili Lotyše a předvedli velkolepý obrat proti Švédsku. To Švýcaři prošli základní skupinou ve zcela opačné náladě. V tuhé bitvě nestačili nejtěsnějším možným rozdílem na Rusy, na nájezdy pak podlehli Čechům.

Finsko - Švýcarsko

Utkání jsme sledovali podrobně online

Ve čtvrtfinále ovšem hokejisté Suomi nedali stříbrným medailistům z mistrovství světa z roku 2018 šanci.

Švýcarsko se rozhodlo pro změnu na brankářském postu, která však úplně nevyšla. Zatímco předkolo proti Čechům odchytal Leonardo Genoni, tentokrát se mezi tyče postavil Reto Berra.

Zkušený pětatřicetiletý gólman ovšem ze dvanácti střel třikrát inkasoval a v úvodu druhé třetiny přenechal místo svému parťákovi.

Poprvé Berra kapituloval poté, co vyrazil ránu Frimana, kterou pohotově doklepl do sítě svým třetím zásahem na turnaji Miro Aaltonen. A když se po Mikku Lehtonenovi trefil z přečíslení i obrovitý Marko Anttila, začal se Genoni rozcvičovat.

Švýcarský náhradník už nepustil za svá záda puk ani jedinkrát, jenže ani to nestačilo. Čeští přemožitelé sice zásluhou Andrese Ambühla snížili, poslední třetina ale opět patřila Finům, kteří svůj triumf v závěru jistili dvěma góly do prázdné branky.

Oba týmy hrály disciplinovaně, rozhodčí rozdali během střetnutí pouhých osm trestných minut.

Čekání Švýcarů na medaili, které momentálně trvá už 74 let, se tak ještě protáhne. Finsko už je naopak poměrně blízko, přinejmenším má tedy jistotu, že si zahraje aspoň o bronz.

V cestě do finále se jim v pátek postaví Slováci, kteří si v nájezdovém dramatu poradili se Spojenými státy. Dojde tak na odvetu zápasu, jímž oba zúčastněné celky ve skupině turnaj zahájily.

Pro Finy se jedná o jisté zadostiučinění, před čtyřmi lety v Pchjongčchangu totiž skončili už právě ve čtvrtfinále, když jim jedinou brankou vystavila stopku později bronzová Kanada.

Finsko - Švýcarsko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky: 08:37 M. Aaltonen (Friman, Joonas Nättinen), 10:45 M. Lehtonen (Hietanen, S. Manninen), 23:08 M. Anttila (Björninen), 55:28 Pakarinen (V. Filppula, H. Pesonen), 56:47 Hartikainen - 37:49 Ambühl (Corvi, G. Haas). Rozhodčí: A. Ansons, O. Gouin – D. Hynek, B. Oliver..

Finsko Säteri (Olkinuora) – Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa (A) – Hartikainen, S. Manninen, Markus Granlund – Pakarinen, V. Filppula (C), H. Pesonen – L. Komarov, Joonas Nättinen, M. Aaltonen – M. Anttila (A), Björninen, Mäenalanen.

Švýcarsko Berra (24. Genoni) – Diaz (C), Mirco Müller, Y. Weber, Loeffel, Fora, Frick, Alatalo – G. Haas, Hofmann, Ambühl (A) – Corvi, Thürkauf, Andrighetto – Denis Malgin, F. Herzog, Mottet – Bertschy, S. Moser (A), D. Hollenstein – Simion.

Přejít na on-line reportáž

Tým Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. USA 3 3 0 0 0 15:4 9
2. Kanada 3 2 0 0 1 12:5 6
3. Německo 3 1 0 0 2 6:10 3
4. Čína 3 0 0 0 3 2:16 0
První postupují přímo do čtvrtfinále play off.
Druzí jdou do tabulky druhých týmů.
Třetí a čtvrtí postupují do kvalifikace o play off.
Při rovnosti bodů rozhoduje na konci základní části vzájemná bilance.
4. Lotyšsko 3 0 0 0 3 5:11 0
Z druhých týmů pouze ten nejlepší postupuje do čtvrtfinále, ostatní jdou do kvalifikace o play off.