Biatlonistka Markéta Davidová na ZOH v Pekingu 2022. (11. února 2022)

Biatlonistka Markéta Davidová na ZOH v Pekingu 2022. (11. února 2022) | foto: AP

Češky ve sprintu propadly, Davidová čtyřikrát minula. Vyhrála Röiselandová

• 362
Po vydařeném vytrvalostním závodě, v němž útočila na zlato, zažila Markéta Davidová na hrách v Pekingu velmi nepovedený sprint. Na každé položce minula dva terče a skončila 41. Nejlepší z Češek byla 25. Lucie Charvátová. První individuální olympijské zlato získala na střelnici bezchybná Norka Marte Röiselandová. Stříbro ukořistila Švédka Elvira Öbergová, bronz Italka Dorothea Wiererová. Stíhací závod je na programu v neděli v 10.00 SEČ.

Zatímco v pondělí předvedla Davidová precizní střelbu, trefila 19 terčů z dvaceti, ve sprintu se s malorážkou trápila. Na úvodní položku sice dorazila v kontaktu s elitní desítkou, jenže třetím a čtvrtým výstřelem minula a po dvou trestných kolech nabrala minutovou ztrátu.

Sprint žen na ZOH v Pekingu

Reportáž ze závodu

Další dva omyly přidala i vestoje a na do posledního kola vyrazila už s dvouminutovým odstupem na čelo.

V konečné výsledkové listině obsadila 41. místo, na běžkách přitom předvedla solidní výkon, měla 11. nejrychlejší čas. Nepovedeným sprintem tak prakticky přišla o naději na solidní výsledek v nedělním stíhacím závodě.

„Nevím, co se přihodilo, při ranách vleže jsem cvakala na vítr, ale nevím, co jsem udělala jinak než normálně,“ kroutila hlavou po závodě v rozhovoru pro ČT. „V prvním kole mi přišlo, že mi skvěle jedou lyže, pak se to zpomalilo. A s těmi metry navíc se pak taky nejede úplně dobře.“

Naopak Charvátová si na střelnici počínala dobře. Po bezchybné ležce figurovala na 9. příčce, jenže na trati propastně zaostávala a když netrefila poslední ránu vestoje, propadla se do ztráty. Nakonec obsadila 25. místo s mankem minuty a 51 sekund.

Proměny Charvátové: Střelecká forma je životní, ale dlouhý kopec neudýchávám

„Já se až nepoznávám, v takové střelecké formě jsem nikdy nebyla. Jenže je to biatlon a málokdy se vám sejdou běh a střelba dohromady,“ uvedla v rozhovoru s reportérem iDNES.cz.

11. Davidová (+48,8)

O šest pozic níž skončila Jessica Jislová. Minula jeden terč vleže, ale na běžkách se hledala. Do stíhačky vyrazí se ztrátou téměř dvou minut.

Tereza Voborníková po dvou chybách z 58. příčky těsně postoupila do stíhacího klání. Odstartuje do něj s odstupem dvou minut a 46 vteřin.

Na minulých hrách v Koreji přinesl sprint bronzovou radost Veroniky Vítkové. Nyní měly Češky daleko k tomu, aby krajanku napodobily.

Medailistky střelecky bezchybné

Zlatou medaili suverénním způsobem ukořistila Röiselandová. Vedoucí žena Světového poháru potvrdila svou sprintovou dominanci v této sezoně, kdy před olympijskými hrami skončila v elitní trojce v pěti ze šesti nejkratších závodů.

Marte Olsbu Röiselandová z Norska na ZOH v Pekingu 2022. (11. února 2022)

Díky bezchybné střelbě a jasně nejrychlejšímu běžeckému času ještě vylepšila stříbro z Pchjongčchangu a získala svou třetí pekingskou medaili po zlatu ze smíšené štafety a bronzu z vytrvalostního závodu. Navázala tak na svůj titul mistryně světa ze sprintu z Anterselvy 2020.

18. Charvátová (58,2)

Naopak první medaili z vrcholné akce oslavila 22letá Švédka Elvira Öbergová, která na střelnici rovněž nechybovala, přesto za Norkou zaostala o 31 vteřin.

O šest sekund zpět dokončila závod bronzová Wiererová, taktéž na obou položkách čistá.

Pro 31letou Italku jde o první individuální olympijskou medaili, ve sprintu se na stupně vítězek neprosadila ani na světovém šampionátu.

Muži odstartují do sprintu v sobotu v 10.00 SEČ, oba stíhací závody proběhnou v neděli (10.00 ženy, 11.45 muži). Kompletní rozpis biatlonových závodů na hrách v Pekingu naleznete ZDE

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu

Sprint biatlonistek (7,5 km)

1. Röiselandová (Nor.) 20:44,3 (0 tr. okruhů), 2. E. Öbergová (Švéd.) -30,9 (0), 3. Wiererová (It.) -37,2 (0), 4. Hauserová (Rak.) -47,3 (0), 5. Tandrevoldová (Nor.) -1:00,2 (0), 6. Rezcovová (Rus.) -1:05,0 (2), 7. Magnussonová (Švéd.) -1:05,9 (0), 8. Džimová (Ukr.) -1:07,5 (1), 9. Bescondová (Fr.) -1:08,8 (1), 10. Stremousová (Mold.) -1:15,2 (0), ...25. Charvátová -1:51,3 (1), 31. Jislová -1:58,4 (1), 41. Davidová -2:27,5 (4), 58. Voborníková (všechny ČR) -2:46,6 (2)

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.