Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

V Pekingu přibývá zákazů. Vše ve jménu her

  2:26
V hlavním městě Číny se zpřísňuje, zakazuje a omezuje. To vše ve jménu her míru, ve jménu olympiády. Vláda uzavřela pro turisty a veřejnost Tibet, pozatýkala množství muslimských separatistů, odsoudila disidenta Chu Ťia jako exemplární příklad boje se všemi "jinak smýšlejícími a jednajícími" a kritizuje "zaujatá, neinformovaná západní média".
Peking, olympijský stadion

Peking, olympijský stadion - Chodecké závody před olympijským stadionem v Pekingu. | foto: ČTK

Částečně uzavřeno je pro veřejnost také náměstí Nebeského klidu, místo revolučních snah a pokusů. Prioritou čínských politiků je nyní vytvořit zdání olympijských her ve stabilní a harmonické zemi.

Množství kontrol, prohlídek a uzávěr se nedá spočítat. "Za posledních pět let života v Pekingu jsem neviděl tolik policistů a vojáků na veřejnosti. Snad pro nás mají představovat bezpečí, na mě však působí takové kvantum síly opačně," rozhovořil se italský architekt Michele, který denně projíždí na svém motokole nejrušnější části města.

Za poslední týden mu čínští policisté dvakrát kontrolovali povolení k pobytu a pas.

Zpřísňování vízové politiky, obtížnější získání potvrzení k pobytu a kontroly jsou jen malé předolympijské pokusy o vypořádaní se s nechtěnými obyvateli města a především s "nepředvídatelnými" cizinci.

Děkanka prestižní Pekingské univerzity potvrdila, že se během srpna nesmějí konat na jejich škole žádné kurzy. Čínští studenti budou před olympiádou posláni domů, jejich zahraničním kolegům nebudou prodlužována studijní víza po konci letního semestru.

Někteří čeští studenti sinologie budou pravděpodobně v červenci v Pekingu také balit kufry.

Strach z možných protestů přinesl také zákaz sdružování se na veřejnosti a konzumace alkoholu na otevřených prostranstvích. Kvůli těmto restrikcím přišli obyvatelé Pekingu i o koncert zpěvačky Céline Dion, na němž se mělo sejít minimálně deset tisíc fanoušků.

Deník China Daily informoval o zrušení koncertu "z důvodu očekávaných písečných bouří a strachu o zdraví hvězdy". Na zahraničních stránkách webu Variety se však objevily spekulace o možné spojitosti koncertu a posledního průšvihu islandské zpěvačky Björk, skandující při svém šanghajském vystoupení "Tibet, Tibet" na konci písně s názvem "Declare Independence" (Prohlas nezávislost!).

Ministerstvo kultury po tomto incidentu přistoupilo na zpřísnění kontrol zahraničních interpretů, prověřuje pečlivě seznamy písní a zakazuje improvizovat na jevištích či přidávat.

Na všech sportovištích a stadionech v Pekingu se nyní podle nového nařízení musí dodržovat "oblékací kód". Organizátoři her nepovolí ani fanoušky v oblecích s nápisy "Freedom".

Protibetští aktivisté se tedy podle listu New York Times budou v srpnu pohybovat pravděpodobně jen v "nenapadnutelných" oranžových barvách.

Čínská média vysílají šoty o slušném chování k cizincům a o postizích v případě, kdy se lidé proviní proti novým opatřením. Nově byl vyhlášen každý 22. den v měsíci svátkem "Poděl se o své místo v dopravních prostředcích". A to po velkém úspěchu "Dnů front".

Kritika ze strany západních médií a představitelů je zde nadále negována.
Odbojná americká televizní stanice CNN se musela a pravděpodobně ještě jednou bude muset omluvit za komentář Jacka Cafferty, který ve svém příspěvku zmínil čínské výrobky jako šunt a Číňany nazval gangstery stejnými jako před padesáti lety.

Titulek reagující na tuto událost ve včerejších televizních zprávách zněl hrozivě "Čína požaduje od CNN lepší omluvu za ďábelské napadení čínských občanů".

Po protestech při pouti olympijské štafety po Paříži se na čínských blozích již týden objevují petice navádějící k bojkotu francouzského zboží. Tiše byl tento krok posvěcen i "svrchu".

Tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ťiang Jü uvedla: "Čínští spotřebitelé a internetoví uživatelé budou vyjadřovat jistě nesouhlas používáním legálních způsobů."

Místní média podporují nacionalistické nálady a smýšlení hraničící až s krajním šovinismem. Vše se pak jen těžko chápe v prostředí "předolympijského bratrství a lásky k lidem celého světa".

Zachovat si tvář a mít hry bez škraloupu, to je teď nejtěžší úkol čínských orgánů.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se šestého moderního...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl bych vás rozplakat....

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková. Olympijskou vítězku a...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou medaili, získal bývalý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...