Triatlonistku Frintovou před premiérou na olympiádě nervozita nesvazuje

Vendula Frintová a trenér Jiří Seidl - Náchodská triatlonistka Vendula Frintová s trenérem Jiřím Seidlem. | foto: Milan Petele

1 2008
Napal to naplno a když nemůžeš, ještě přidej! To je stručný a výstižný návod, jak běžet "čtyřstovku." Ale Vendula Frintová jej přejala také pro triatlon - tedy alespoň pro svůj olympijský závod. "Žádné taktizování. Plavání pěkně napálím, abych vylézala vpředu.

A pak se může stát cokoli," usmívá se čtyřiadvacetiletá triatlonistka z Náchoda.Ale po pořádku. Frintová má olympijskou jistotu už od dubna, kdy hned v prvním závodě letošního světového poháru v korejském Tongjongu obsadila fantastické třetí místo.

Poté ještě zlepšila traťový rekord v běhu centrem Pardubic... Ale pak přišlo velké trápení. Evropský i světový šampionát, které měly posloužit coby ideální příprava i špionáž formy soupeřek, skončily velkými rozpaky. Z prvního vrcholu se Frintová odhlásila kvůli chřipce, v kanadském Vancouveru ji zase složilo počasí. "Vodu studenou 12 stupňů bych ještě překousla, ale celou dobu nás navíc bičoval silný déšť. Byl to vyloženě zimní závod," vrací se k červnovému mistrovství světa, kde obsadila 36. příčku.

Ale zdá se, že studentka přírodovědecké fakulty v Praze časuje formu v pravý čas. Důkazem je šesté místo v dalším závodě světového poháru - tentokrát v Maďarsku. "Teď trénuju ještě naplno. Období vyladění přijde až tak za dva týdny," říká závodnice brněnského Ekol teamu, kterou olympijská premiéra čeká až v poslední čtvrtině pekingského programu.

Přesto do Asie odlétá už v neděli, do Pekingu to však vezme oklikou přes Koreu. "Je to kvůli aklimatizaci, v Číně bychom nemohli pořádně trénovat," říká triatlonistka, jež přijde o slavnostní zahájení her. "Asi to bude parádní, ale pro sportovce zároveň strašně náročné. Nelituju toho, protože stát několik hodin na místě mě ani trochu neláká." Smog, přelidněnost, obtížná aklimatizace, vysoká vlhkost vzduchu...

Nic z toho prý Frintové nedělá těžkou hlavu. "Ani s tím smradem to nebude tak zlé. Triatlonové soutěže se konají 50 kilometrů od Pekingu a tam bude klid. I když je fakt, že vloni jsem tam byla a sluníčko neviděla ani jednou," usmívá se česká naděje, kterou nevzrušují ani olympijské protesty. "Jak by také mohly, když my sportovci nic nezmůžeme," míní. A olympijské tužby a cíle? Pro Frintovou je to nejtěžší otázka.

"Víte, že jsem se nad tím ještě nezamyslela?" zkouší vyhýbavou odpověď. "No tak jo, nějaké představy v hlavě mám, ale jsou tajné," směje se. Česko bude v Pekingu reprezentovat trojice triatletů. Kdo z party Ospalý, Radová, Frintová má největší naděje? Podle všeho všichni stejné.

Každý z nich má na to, aby se prokousal do elitní desítky, a když se zadaří, ani medaile není úplná fata morgana. "Olympijská nervozita na mě zatím nepadla, ale předpokládám, že se dostaví. Doufám však, že až na místě a nesváže mě," dodává.

Nejčtenější

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Najdete na iDNES.cz