Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Olympijské časomíry: od třiceti stopek k tunám přístrojů

  5:24
Když v roce 1932 v Los Angeles poprvé dostala časomíru olympijských her na starost soukromá firma, vystačila si švýcarská společnost Omega s jedním technikem a třiceti stopkami. Ty umožnily měřit čas s přesností na desetinu vteřiny a vytvořeno i díky nim bylo téměř dvacet světových rekordů.

CÍLOVÁ KAMERA 1964 - Při běhu na 100 metrů v Tokiu dohlíželo kromě fotokamery na pořadí v cíli i 21 rozhodčích. | foto: Omega

Na minulou letní olympiádu v Aténách už s sebou Omega vezla 350 tun měřicího materiálu, k tomu i početný tým specialistů.

V podstatě na každých olympijských hrách od roku 1932 švýcarská firma představila nějakou větší či menší novinku, která měla pomoci snižovat lidské chyby a zvyšovala přesnost měřicích přístrojů.

A i právě probíhající hry v Pekingu znovu potvrdily, jak velkou roli měřicí technika při jednotlivých disciplínách hraje. Že pomáhá k překonávání starých časů, a tím i k posunování lidských hranic.

Světové rekordy se přestaly dávno posunovat po desetinách vteřiny, ale třeba jako v Pekingu v očekávaném běhu na 100 metrů v podání jamajského rychlíku Bolta o tři setiny.

Jedna setina sekundy na stejných hrách rozhodovala i o úspěšné cestě amerického plavce Phelpse za rekordními osmi zlatými medailemi. Sedmá v pořadí se zrodila v těsném finiši se Srbem Miloradem Čavičem.

"V první chvíli jsem si myslel, že jsem prohrál," přiznal Phelps.  Zvítězil jsem o nejmenší možný kousek, o jaký jen vyhrát jde. Ale měřicí systém řekl, kdo vyhrál. Co vím, tak tohle zařízení nikdy předtím žádnou chybu neudělalo."

Setina vteřiny rozhodovala i napínavý dvojskif žen, kdy se z vítězství nad německou dvojicí radovaly novozélandské veslařky.

Ani tak dokonalá měřicí technika, jako je při hrách v Pekingu,  však nedokázala rozsoudit ženský sprint na 100 metrů. Ani za pomoci vysokorychlostní cílové kamery, která je schopná zachytit až 2 tisíce snímků za vteřinu, se nerozhodlo, zda skončila druhá Jamajčanka Simpsonová, či její krajanka Stewartová.

Dřív museli rozhodčí takové situace zvládnout i za pomoci svých očí a obyčejných stopek.


.

Zde jsou hlavní milníky ve vývoji  časomír a speciálního vybavení týkajícího se měřicích přístrojů v průběhu olympiád.


1932 – na desetinu přesně. Časomíra v Los Angeles je poprvé svěřena firmě Omega, jejíž stopky jsou schopné měřit dosažené časy s přesností na desetinu sekundy.


1948 – cílová fotokamera. Poprvé se objevila v Londýně. Pomohla vyřešit pořadí závodů s hromadnými starty. Časomíra byla současně propojena se startovací pistolí a atleti poprvé startovali z bloků.


1952 – elektronická časomíra.
V Helsinkách začala éra elektronického měření času, který se už mohl určovat s přesností na setiny sekundy. Přesto se oficiální časy stále měřily ručně na desetiny. Poprvé byla elektronická časomíra oficiálně použita až v Mexiku v roce 1968.

1968 – dotykové podložky. Revoluce v plavání. Umožnily zaznamenat všechny individuální časy. Reagovaly jen na dotyk plavce, nebyly ovlivněny šploucháním vln. Za startovacími bloky byly navíc umístěny hlásiče, díky nimž všichni závodníci slyšeli startovací výstřel současně.


1984 – startovací bloky. V Los Angeles byly poprvé na olympiádě v atletice i plavání použity startovací bloky s tlakovými detektory. Odhalovaly předčasné starty, lidským okem nepostřehnutelné. Pokud někdo vyrazil předčasně, ozval se signál, který závod zastavil.


1988 – éra počítačů. V Soulu (už i na zimních hrách v Calgary) měla premiéru počítačová časomíra. Pro olympijský stadion v Soulu navíc Omega vytvořila barevnou videotabuli o rozměrech 14 x 9 metrů.


1996 – systém GPS. Global Positioning System byl v Atlantě poprvé použit při jachtingu. Čas a pozice lodí byla určována pomocí družice.


2008 – vysokorychlostní kamera. V Pekingu dohlíží na pořadí v cíli nové kamery schopné zachytit až dva tisíce záběrů za jedinou vteřinu.

  • Nejčtenější

Prezident MOV Bach chce diskutovat o návratu ruských sportovců do soutěží

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval k otevřené diskuzi o návratu ruských a běloruských...

Paříž nenašla místo důstojné ikonám NBA, olympijský basketbal míří do Lille

Basketbal na olympijských hrách v roce 2024 se bude hrát nejen v Paříži, ale také v Lille. Mezinárodní federace FIBA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce odvděčila písní...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková. Olympijskou vítězku a...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do tréninkového procesu....

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou medaili, získal bývalý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...