Jak se dýchá pod pokličkou, která odstíní i slunce

7 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Bolestně protírám oči, tělo chce spát. Jenže je čas vstát a probrat se. Dobré ráno, Pekingu a čínská olympiádo! Rozhrnu závěs a za oknem je šeď. Velmi hustá šeď. Plán vyrazit aspoň na krátký výběh na probuzení rázem dostává ránu.

Nakonec se přemluvím a vylezu z klimatizovaného domu do vlhka a příjemného tepla venku. Vydám se na kolečko novinářskou vesnicí, které volným během zabere asi dvanáct minut.

Po půlce mám zalepený nos. Krk aspoň svlažuje voda.

Kdybych někdy znovu v životě měla běžet maraton, zrovna tady by to jistě nebylo. Počítá nouzový plán organizátorů na zaručené uskutečnění mučitelského běhu s tím, že se nerozední celý den? Tak jako se to stalo včera?

Pokud ano, pak přeju olympijským maratoncům hodně sil.

Cestou na snídani zahlédnu aspoň načervenalý kruh slunce, který se občas objeví mezi cáry "mlhy" husté tak, že by se snad dala krájet.

Sluneční kotouč je až děsivě vzdálený.

I vrtulníky kroužící nad areálem Pekingské univerzity jsou také dlouho spíš slyšet než vidět. Konec betonové plochy u Ptačího hnízda za pochodujícími vojáky se topí v oparu podobném tomu, jako když kus od vás prší. Jako když se nad vámi stahují bouřková mračna.

. Olympijský deník


Zvláštní zpravodajka MF DNES Barbora Žehanová píše z Pekingu

Ta ocelově šedá clona pálí v očích, nose, krku, nechává kyselou pachuť na jazyku a tíží v hlavě. Sedí na ní jako příliš těsná čepice.

Jak to tady asi vypadá, když fungují všechny továrny a Pekingem nejezdí jen polovina aut?

Vybavuju si kreslený film Simpsonovi. Trestem za to, že Homer znečistí Springfieldské jezero prasečími výkaly za únosnou mez, je poklice, která uzavře město před zbytkem světa.

A když má po všech peripetiích filmu místo pod kupolí z mapy vymazat bomba, Homer svůj domov zachrání. Se synem Bartem nasedne na motorku, po vnitřku poklice vyjede vzhůru a nálož vyhodí ven. Zábrana čerstvému větru se výbuchem rozsype na střepy. Springfield znovu dýchá.

A já doufám, že pekingská kupole zmizí taky. I bez bomby.

Nejčtenější

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz