Doporučujeme

Česká svodní slalomářka Hilgertová postoupila do svého dalšího olympijského semifinále. | foto: Dan Materna, MAFRA

Hilgertová postoupila ze třetího místa, deblkanoe byla čtvrtá

• 9
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Olympijské semifinále si dnes bez problémů vybojovali zbývající čeští vodní slalomáři. Kajakářka Štěpánka Hilgertová obsadila třetí místo, deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem byli čtvrtí. Obě soutěže budou vrcholit na umělém kanálu v Pekingu zítra.

Čeští deblkanoisté předvedli v prvním kole nejrychlejší jízdu celé kvalifikace, ale jedním dotekem branky a dvouvteřinovou penalizací spadli na druhé místo. Ve druhém kole chybovali dokonce dvakrát, a tak se ve výsledkové listině propadli o další dvě příčky.

Hilgertové naopak po první jízdě patřila šestá příčka, ale výrazným zrychlením poskočila na třetí místo.

Obě kvalifikace vyhráli Slováci, v obou se na medailové pozice k velké radosti publika projovali Číňané.

. ON-LINE REPORTÁŽ Z KVALIFIKACE

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová zvládla kvalifikaci ve výborné náledě a bez penalizace za doteky branek. "Psychicky se cítím velmi dobře," říkala čtyřicetiletá kajakářka. "Nepovažuji se za tak velkého favorita, a tak nejsem pod tlakem."

Kvalifikace, kterou vyhrála slovenská držitelka aténského zlata Elena Kaliská před Číňankou Li Ťing-ťing, Hilgertové ukázala rozložení sil pro zítřejší závěrečné boje. "My tři ještě s Němkou Bongardtovou bychom se měly utkat o medaile, ale papírové předpoklady nakonec nemusí platit," říká.

S velkými peřejemi umělé slalomařské dráhy měly některé kajakářky velké problémy. Celé šestici rozhodčí připočítali padesát trestných vteřin za projetí branky. Stejný počet měl být podle kvalifikačního klíče v závodě vyřazen, a tak vlastně k postupu stačilo projet všechny branky.

Deblkanoisté byli s kvalifikací spokojení

Kvalifikaci deblkanoistů vyhráli největší favorité, bratři Hochschornerové ze Slovenska, před francouzskou posádkou Forgit - Braud a domácím párem Chu - Šu.

Výkon v první jízdě si Ondřej Štěpánek pochvaloval. "Ta se nám povedla, nikde jsme se nezdrželi, loď nám pořád uháněla dolů. V pauze jsme se dívali na druhý skok, který jsme jako jediní hladce sjeli. Ostatní se tam potáceli, stejně jako pak i my ve druhé jízdě," říkal zadák české posádky.

"Druhou jízdu jsme měli trochu horší," navázal háček Jaroslav Volf. "Problémy nám dělal velký válec u branek čtrnáct a patnáct, kde jsme si trochu zahrávali s doteky. Ale se čtvrtým místem jsem spokojen, je to dobrá výchozí pozice."

Kvalifikační síto nebylo nijak obtížné, ze dvanácti lodí na startu jich postoupilo deset. Zítřejší semifinále už bude tvrdší, ve hře o medaile zůstane jen šest nejlepších. "Semifinále bude těžké, ale chceme medaili, a tak to musíme zvládnout. Po dnešku jsem mírný optimista," říká Jaroslav Volf.