Damková má cennou vzpomínku: setkání s galantním Ronaldinhem

Dagmar Damková a brazilský fotbalista Ronaldinho. - Cenná vzpomínka na olympiádu - společná fotografie s Ronaldinhem. | foto: archiv Dagmar DamkovéReuters

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejvzácnější suvenýr z olympijských her už Dagmar Damková má, teď se chystá na svůj nejdůležitější okamžik. S píšťalkou se zítra v Pekingu postaví mezi fotbalistky Brazílie a Spojených států jako hlavní rozhodčí olympijského finále. "Bude to hodně vyhecované, tyhle dva týmy se navzájem nesnášejí," říká.

Zápas o olympijské zlato bude pro českou rozhodčí vrcholem kariéry, splněním snu. "Co si přát víc? Snad jen finále mistrovství světa, ale olympijský turnaj hrají v ženském fotbale stejné týmy, takže to vyjde vlastně nastejno," domnívá se Damková.

Dobře ví, že ji nečeká lehká práce. "Brazilky hrají krásný fotbal, ale umí být i zákeřné a jsou to dobré herečky," uvědomuje si.

Zatím tu má s brazilským fotbalem jen hezké zkušenosti a ve fotoaparátu nosí svůj nejcennější olympijský suvenýr: společnou fotografii s Ronaldinhem.

V Šenjanu fotbalisté s rozhodčími pobývali ve stejném hotelu a Damková na slavného hráče náhodně narazila v kavárně. "Byl strašně milý," říká s láskyplným úsměvem.

Prohodili spolu pár slov, vyfotili se, a pak společně nastoupili do výtahu. Damková, Ronaldinho a jeho ochranka. "Bodyguardi chtěli vystoupit už v jedenáctém patře, kde Brazilci bydleli, ale Ronaldinho řekl: Kdepak, nejprve musíme doprovodit slečnu," chlubí se.

Čínu za tři týdny, co tady pobývá, už poznala z mnoha stran. Ze základny v Pekingu fotbaloví rozhodčí  vyráželi letadly a vlaky do měst, která turnaj hostila. "Jeden den jsme se vrátili, druhý dostali delegaci a už se pomalu chystali na další zápas," popisuje.

V centrálním hotelu bydleli sudí pro turnaje mužů i žen a měli celkem náročný společný program. "Každý den byl trénink, psychologická příprava, po zápasech jsme měli hodnocení u videa," říká Češka, která slýchala jen pochvalná hodnocení. "Hlavně čtvrtfinále se mi povedlo, proto jsem byla nominována i na finále," chlubí se.

Přes velké zaneprázdnění stihla navštívit aspoň základní čínské pamětihodnosti a zavítala i na olympijská sportoviště. Viděla šerm, gymnastiku, včera se dostala na atletiku.

Dlouhý pobyt už brzy končí. "Hned den po zápase letím domů," těší se Dagmar Damková.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Najdete na iDNES.cz