Olympionika Knopa postavili na lyže, když mu byl rok

Český běžec Petr Knop v olympijském štafetovém závodu na 4 x 10 km. (18. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

22 2018
Kdy by si mělo dítě poprvé stoupnout na lyže, aby mohlo reprezentovat na olympijských hrách? Příklad českého běžce Petra Knopa dokládá, že čím dříve, tím lépe. „S manželem jsme trenéři lyžování a Péťu jsme brali na tréninky, když mu byl jeden rok,“ říká Ludmila Knopová, matka Petra Knopa a bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích.

„Chvíli jezdil na lyžích, chvíli si hrál. Na první závod jsme ho poslali přibližně v pěti letech.“ Petr Knop startoval na korejské olympiádě zatím ve skiatlonu na 30 kilometrů, na 15 kilometrů volně a ve štafetě. Skončil postupně na 38., 24. a 10. místě.

„Na Světových pohárech ani na mistrovství světa se mu mezi jednotlivci ještě nikdy nepovedlo dojet na dvacátém čtvrtém místě,“ upozorňuje Knopová. „Jsem ráda, že svůj nejlepší výsledek zajel Petr právě na olympiádě. Mohlo by to znamenat, že se dovede koncentrovat na nejdůležitější závody.“ 

Knopovou si sportovní fanoušci pamatují pod dívčím jménem Klingerová. V roce 1986 skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na 37. místě. Její syn patří k největším talentům českého běhu na lyžích. Na mistrovství světa juniorů v roce 2014 získal ve skiatlonu páté místo.

„Na olympiádě ho čeká ještě padesátka. Na loňském mistrovství světa na ní byl třicátý třetí,“ připomíná Knopová. „Doufáme, že se na olympiádě ještě zlepší, podobně jako na patnáctce volně.“

Fotogalerie

Petra Knopa v dětském věku brzdil menší vzrůst. „Když někdy stál na stupních vítězů jako první, tak ho kluci z druhého nebo i z třetího místa převyšovali,“ uvádí Knopová. „Pak se ale vytáhl a teď měří metr osmdesát.“

Knop přešel ze základní školy na jablonecké sportovní gymnázium. Během studia se dostavili první větší úspěchy a rodiče Knopovi začali věřit, že by se jejich syn mohl jednou dostat na světovou úroveň.

Mít doma budoucího reprezentanta je stálo stejně jako jiné rodiče talentovaných sportovců hodně peněz i času.

„Se spolužáky z gymnázia cestoval Petr kromě jiného na soustředění do severských zemí. Aby se ušetřilo, tak jsme se jako rodiče dali dohromady a klukům a holkám navařili polokonzervy, aby si je mohli ohřívat a nemuseli si kupovat ve Skandinávii drahé jídlo,“ prozrazuje Knopová. „Těstoviny k masu si dělali sami, alespoň zjistili, že život není jen škola a trénink a naučili se samostatnosti.“

Čas věnovaný synovu lyžování neumí Knopová odhadnout. „S manželem jsme ale měli zpočátku velkou výhodu, že jsme Petra sami trénovali. A později jsme ho vozili na tréninky i na závody, kde jsme byli se svými svěřenci,“ podotýká.

V současné době zaměstnává olympionika Knopa Dukla Liberec. Petr navíc studuje tělesnou výchovu a informatiku ve třetím ročníku na Technické univerzitě Liberec.

„Vrcholovým během na lyžích se nedá zbohatnout tak jako třeba fotbalem,“ konstatuje Knopová. „Je to velká dřina a musí se dělat pro zábavu a hlavně s láskou. Na běžkách člověk prožívá úžasnou volnost, kolem sebe máte čistý vzduch a krásnou přírodu.“

Během korejské olympiády se lidé Knopové ptají, jestli je Petr její syn. Jakmile jim přisvědčí, přejí mu co nejlepší výsledky. „Jako máma jsem na Petra samozřejmě hrdá,“ tvrdí Knopová.

Vyrostla ve Studenci u Jilemnici, nyní žije v Lučanech nad Nisou. Svůj život dělí mezi sport, rodinu a práci. Už třicet let slouží u policie.

Kromě Petra vychovala s manželem dvě dcery, Markétu a Kamilu. „Obě jsou učitelkami a chodí do Ski klubu Jablonec pomáhat s trénováním dětí,“ dodává Knopová.

Nejčtenější

Nepejchal i Mazurová vystříleli v Minsku bronz, Krpálek je bez medaile

Jedenadvacetiletá Nikola Mazurová nastřílela 414,4 bodu a od finálové osmičky...

VIDEO Filip Nepejchal a Nikola Mazurová vybojovali na Evropských hrách bronzové medaile v individuálních...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Bylo to trápení, v postoji jsem hrozně ztrácel, posteskl si Krpálek

Lukáš Krpálek prohrál v Minsku souboj o bronz z Evropských her.

Lukáš Krpálek prohrál na Evropských hrách v Minsku zápas o bronz a ještě několik minut po zápase...

Zimní olympiáda v Koreji přinesla rekordní zisk, nastal čas dělení

Slavnostní zakončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu....

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly pro Mezinárodní olympijský výbor rekordně ziskové....

Další z rubriky

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

Zimní olympiáda v Koreji přinesla rekordní zisk, nastal čas dělení

Slavnostní zakončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu....

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly pro Mezinárodní olympijský výbor rekordně ziskové....

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz