Ostře sledované rameno. Proč se Samková může zranit i ve spánku?

Snowboardistka Eva Samková po svém závodě na mistrovství světa | foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla

4 2018
Slovy klasika se v reprezentaci snowboardkrosařů rozmohl takový nešvar. „Jsem pro ně idol a všichni se po mně opičí,“ culí se Eva Samková. Nejprve ona, pak její dva kolegové olympionici - ti všichni si v pár dnech poranili rameno.

„To už si říkáte: Proč tam vlastně jsem?“ popisuje trenér Marek Jelínek svoji chandru z prosincové „apokalypsy“ týmu. „Ale zpětně najdete mnohem víc pozitivního.“

Což se týká hlavně prominentní pacientky Samkové. V únoru má v Koreji obhajovat olympijské zlato a její rameno se řadí mezi tři nejsledovanější zranění české zimy. Lýtka Gabriely Koukalové jsou na tom patrně nejhůř, záda Martiny Sáblíkové si žádají extra trénink - a u ní?

Tři české hvězdy ze Soči

Co je trápí před Pchjongčchangem

Gabriela Koukalová: biatlonovou hvězdu souží lýtka, v sezoně ještě nestartovala. Velká záhada. V Soči 2014 slavila dvě stříbrné medaile.

Eva Samková: snowboardkrosařka obhajuje zlato, rok 2017 předčasně ukončila kvůli zraněnému rameni. Do Koreje však rozhodně míří.

Martina Sáblíková: rychlobruslařka obhajuje zlato a stříbro, ale teď ji trápí bolesti zad. Odřekla kvůli nim také víkendové ME ve víceboji.

„Prostě ramena to na mne zkouší. Ale jsem zvyklá jezdit s nimi i v horším stavu,“ říká dívka, která si před čtyřmi lety získala fanoušky odvážnou jízdou, rošťáckým namalovaným knírkem i tím, že si jako šampionka na stupních vítězů obrátila bundu, aby vynikla zlatá podšívka.

Ach, ta její ramena! U biatlonistky a čerstvé Sportovkyně roku přišly trable s lýtky nečekaně, bedra rychlobruslařské triumfátorky Sáblíkové jsou zatížena roky a roky dřiny.

U Samkové jde o něco prostšího. „Ramena má špatná dispozičně, má nízké kloubní jamky. Pravděpodobnost toho, že jí vyskočí, je větší než u jiných,“ vysvětluje Jakub Flejšar, další z koučů Samkové.

Někdy jsou to výjevy jako ze špatného vtipu. „Teď se jí třeba stalo, že jí to vypadlo při spaní - blbě se pohnula a rameno povyskočilo,“ vybaví si Flejšar. „Ale vyhozené nezůstane, vždycky se vrátí samo. Do druhého dnu je pak pod prášky schopná fungovat.“

Trenére, úsměv! Eva Samková se fotí s koučem Markem Jelínkem, jehož trápil...

Trenére, úsměv! Eva Samková se fotí s koučem Markem Jelínkem, jehož trápil zánět spojivek (proto ony brýle).

Opakované úrazy pochopitelně dávají zabrat tkáním v okolí kloubu. Jednu operaci má Samková za sebou, druhá se jí patrně nevyhne. Tyhle potíže jsou vlastně kolorit. „Bereme to s rezervou. V Soči jí rameno vypadlo při tréninku a normálně byla schopná nastoupit do závodů,“ věří Flejšar ve zlatý příklad. „Ideální to nebude nikdy. Musíme se s tím naučit žít a fungovat.“

Rozhovor

Eva Samková vyhlíží olympijskou obhajobu: „Tlak je těžké nevnímat, ale svět se nezblázní.“

Ústřední přikázání je jasné. „Nesmí spadnout,“ říká Jelínek a jeho kolega Flejšar dodává. „A budeme doufat, že nespadne. Teď se nám sešla neuvěřitelná náhoda, když blbě přistáli všichni tři - a všichni si zranili ramena. U Evky je to ale o dost pravděpodobnější.“

Samková rozhodně nešidí speciální cvičení, ta v jejím případě však bohužel nejsou spásná. Vazy se uvolňují, stabilizuje je až případný operační zákrok. „V klidu to nebolí vůbec. Jen když rameno přetížím - třeba si řeknu, že je skvělý nápad jít na běžky - tak pak večer trochu kňučím,“ usmívá se Samková.

Ne, výraz v tváři ji ani předolympijské trable změnit nemají. Ba naopak věří, že zranění pomůže zmírnit tlak. „Odpočinula si od toho šíleného shonu,“ říká kouč Jelínek.

Tedy medaile dvě? Problémy tu jsou, víra přesto nemizí.

Nejčtenější

Další z rubriky

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz