Střepy přinášejí štěstí. A tak hokejisté před čtvrtfinále rozbíjeli sklo

Kouč Josef Jandač při tréninku českých hokejistů před středečním olympijským utkáním proti USA. (20. února 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2018
Kangnung (Od našeho zpravodaje) - Střepy prý přinášejí štěstí. Je-li to pravda, pak si to čeští hokejisté při posledním tréninku před středečním čtvrtfinále proti USA pořádně pojistili. Tvrdými střelami rozbili hned dvě plexiskla, což je vskutku unikátní počin.

To první vysklil obránce Nakládal, to druhé pro změnu Polášek. „Je vidět, že spolu hrajeme v jedné obraně a že si rozumíme. Jako vejce vejci,“ žertoval Adam Polášek.

Kouč Josef Jandač zase přidal: „Vyhodit sem tam puk z obranného pásma přes plexisklo není na škodu, v tom útočném by ale bylo dobré trefovat bránu.“ Tak snad ve čtvrtfinále budou oba ostřelovači mířit přesněji.

Tým v úterý trénoval ve stejnou dobu, kdy se ve vedlejší hlavní hale rozhodovalo o jeho čtvrtfinálovém soupeři. I proto na ledě chyběl asistent kouče Jiří Kalous, který se zaměřuje na hru soupeře a zápas mezi mezi Slovenskem a USA sledoval.

Výsledek však trenéry nepřekvapil. „Bylo nám jedno, kdo na nás vyjde. Mezi trenéry jsme tipovali, kdo to bude, a víc tipů bylo na Ameriku. Můj byl 3:1, takže jsem prohrál 10 euro,“ říkal s úsměvem Jandač po konečném výsledku 5:1.

A před duelem radí: „Musíme se jim vyrovnat v rychlosti, protože zvlášť na širokém kluzišti rozhoduje dobré bruslení. Musíme si také pokrýt brejkové situace, druhou vlnu. Musíme být víc na puku než soupeř, proměňovat přesilovky a ubránit oslabení.“

Martin Růžička před gólmanem Dominikem Furchem při tréninku českých hokejistů...
Martin Erat před gólmanem Patrikem Bartošákem při tréninku českých hokejistů...

Po třech výhrách nemá důvod měnit složení formací, a tak jedinou komplikací může být zdravotní stav obránce Jordána, který předčasně odešel z tréninku. Píchlo mu ve svalu. Pokud by nemohl nastoupit, nahradil by ho Vitásek.

Spojené státy jsou zároveň častým českým čtvrtfinálovým sokem. Tým se s ním v této fázi turnajů střetne už popáté za sedm let, přičemž v paměti je ještě vyřazení ze šampionátu v Moskvě 2016. Tam Češi hráli výtečný hokej, jenže prohráli po nájezdech. „Bylo by dobré jim to vrátit,“ přeje si Jandač, který byl tehdy asistentem kouče Vůjtka.

Ve čtvrtfinále proti Americe skončila cesta Čechů i na minulé olympiádě v Soči, kde u toho byli útočníci Červenka a Erat. „Každý zápas je ale jiný,“ ví kapitán Erat.

„Důležité je, že my jako mančaft se každý duel zlepšujeme, což musíme potvrdit i v play-off. Naše síla je, že hrajeme jako tým. Každý do střídání dává maximum, to je to nejdůležitější.“

Jen jeden hrát výrazně vyčnívá, a to je brankář Pavel Francouz. Chytá výtečně, úspěšnost zásahů má 95 procent a právě on může být ve čtvrtfinále klíčem. „Gólman je základ všeho, když vám nebude chytat, tak můžete mít hráče jakékoliv a nic. Když potřebujeme, tak nás v zápase podrží,“ říká Erat.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Najdete na iDNES.cz