Veronika Schejbalová (vlevo)

Veronika Schejbalová (vlevo) | foto: Profimedia.cz

Pistoláři Schejbalová a Dubový byli na úvod kvalifikace OH šestí v mixu

• 1
Veronika Schejbalová a Jindřich Dubový obsadili šesté místo ve střelbě smíšených dvojic ze vzduchové pistole na mítinku olympijské kvalifikace v Riu de Janeiro. Soutěž v mixu v Brazílii zahájila program, během nějž bude v puškových a pistolových disciplínách rozděleno 16 účastnických míst pro hry v Paříži, po dvou v každé z osmi individuálních soutěží.

Český tým vyslal do Brazílie 16 reprezentantů včetně pětice střelců, kteří již takzvaný olympijský kvótaplac získali. Puškaři Jiří Přívratský, Petr Nymburský, František Smetana, Veronika Blažíčková a pistolář Martin Podhráský proto v Riu o účastnické místo usilovat nemohou.

Schejbalovou s Dubovým dělil od postupu alespoň do souboje o bronz jediný bod, druhý český mix Anna Miřejovská, Pavel Schejbal obsadil mezi 41 týmy 27. místo. Zvítězili turečtí pistoláři Sevval Ilayda Tarhanová a Yusuf Dikec po finálovém vítězství nad Ukrajinci. Mix ve vzduchové pistoli a vzduchové pušce je rovněž olympijskou disciplínou podobně jako skeet, ale startovat v něm v Paříži mohou pouze střelci, kteří se kvalifikují v individuálních soutěžích.

Všichni čeští aktéři pátečního mixu už dnes absolvují kvalifikaci vzduchové pistole, jejíž finále je na programu v neděli. Ve sportovní pistoli se bude v Brazílii snažit o úspěch Helena Klailová, v rychlopalbě vedle Podhráského Matěj Rampula a Tomáš Těhan. Do puškařských soutěží zasáhnou vedle jmenovaných také Aneta Brabcová, Barbora Dubská, Sára Karasová a Filip Nepejchal. Pořadatelé evidují přihlášky 466 střelců ze 76 zemí.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.