Doporučujeme

Vize 2020 Projekt Olympijského stadionu pro hry v Tokiu 2020. Dnes na tomto...

Vize 2020 Projekt Olympijského stadionu pro hry v Tokiu 2020. Dnes na tomto místě stále stojí Olympijský stadion z roku 1964. | foto: Profimedia.cz

Olympijské Tokio 2020 trumfuje už teď: postaví nejdražší stadion

  • 21
Irácká architektka Zaha Hadid vymyslela pro hry 2020 nejdražší olympijský stadion všech dob - a první se zcela uzavíratelnou střechou. Rozpočet i po seškrtání činí závratných 1,8 miliardy dolarů. Zapomeňte na prohlášení důstojných pánů z Mezinárodního olympijského výboru o potlačování gigantismu her.

V Tokiu 2020 megalomanství ožije. Stane se tak i přesto, že japonští funkcionáři nyní seškrtali původní rozpočet, který schválili pro projekt hvězdné architektky Zahy Hadid, Iráčanky s britským pasem. Ten zněl dokonce na 3 miliardy dolarů, tedy 60 miliard korun!

Pro porovnání: renovace legendárního Maracaná, centra her v Riu 2016, stojí 446 milionů dolarů. A Olympijský stadion pro Londýn 2012 vyrostl za 880 milionů dolarů.

Ovšem s takovými rozpočty za 63letou Zahou Hadid ani nechoďte. Chcete cosi velkolepého, pánové? Plaťte tedy. Japonci jí nejprve vše odkývali. Teprve když sestoupili z nadoblačných výšin zpět na zem, uspořádali zasedání Japonské sportovní rady a po něm oznámili: Stadion bude na ploše o čtvrtinu menší, "jen" na 220 000 metrech čtverečních. Rozpočet snížíme na 1,8 miliardy dolarů.

Pod střechou Poprvé bude mít hlavní olympijský stadion zcela uzavíratelnou střechu. Atletika tak může být i halová.

Hledišti každopádně ponechají plánovanou kapacitu 80 000 míst. "I zachování uzavíratelné střechy je nutné. Budeme připraveni na jakékoli počasí," říká Cukenadzu Takeda, šéf národního olympijského výboru. A především: zůstane futuristický design, připomínající podle architetky cyklistickou helmu. Konstrukce se má tyčit do výše 70 metrů a výrazně převyšovat okolní stavby. Slogan her přece zní: Discover Tommorrow. Objevte zítřek.

A místo činu? Tam, kde nyní stojí Olympijský stadion z roku 1964. V roce 2015 jej zbourají a nahradí dílem Zahy Hadid. Lokalita je dalším specifikem tokijské olympiády. Zatímco předchozí letní hry v 21. století umisťovaly hlavní stadiony na periferii velkoměst, tentokrát má jejich "srdce" tlouct v centru, poblíž rozzářené Šibuje, divoké čtvrti módních výkřiků a večírků tokijské mládeže.

Nebude to první vstup vizionářky Zahy Hadid na olympijskou scénu. Tu dobyla už plaveckým stadionem v Londýně - a řádně se tehdy rozčilila, když britští funkcionáři nařídili prodloužit tribunu, čímž narušili profil elegantní vlny.

Z její dílny pochází též projekt stadionu Al Wakrah pro fotbalové mistrovství světa v Kataru 2022. Jeho tvar podle Zahy Hadid připomíná arabskou rybářskou loď dhow. Anna Breslaw, editorka časopisu Cosmopolitan, nicméně architektku rozčilila výrokem: "Ten stadion je obří vagina."

Hadid hned kontrovala: "To je směšné! Copak je podle vás jakákoli stavba s dírou uprostřed vagina?"

Také obyvatele Tokia stadionem rozdělila. Jedni oceňují, že projekt přinese 150 tisíc (!) nových pracovních míst. Druzí kritizují, že konstrukce stadionu, výrazně přečnívající okolní stavby, necitlivě zasáhne do okolního panoramatu města.

Masato Mizuno, prezident organizačního výboru, s tím pochopitelně nesouhlasí. "Bude to klenot všech sportovišť," hlásá. "Nejvyspělejší olympijský stadion všech dob."

Památné olympijské stadiony

Vybrali jsme pět olympijských stadionů z minulosti, které se svou výjimečností zapsaly do sportovní historie

Atény 1896

Ten první. Stadion Panathinaiko, kde došlo v roce 1896 k obnovení tradice olympijských her, měl ještě klasickou „antickou“ dráhu, dlouhou 204 metrů. Hlediště je celé z bílého mramoru. V řecké metropoli stojí dodnes.

Berlín 1936

Hitlerův stadion. Vůdce vyžadoval dílo, které zastíní předchozí stadiony – a dostal ho. Architekt Werner March navrhl kolos pro 110 tisíc diváků, zapuštěný 12 metrů pod úroveň země. Po rekonstrukci pojme dnes 74 tisíc diváků.

Mnichov 1972

Gigantismus. Mnichov povýšil projekty hlavních stadionů na vyšší architektonickou úroveň. Inspirací pro linie architekta Gunthera Bohnische a jeho monstrum z plexiskla a ocelových lan byla plavecká hala tokijských her 1964.

Sydney 2000

Vyznamenaný. Projekt společnosti Bligh Lobb Sports Architects obdržel prestižní ocenění od British Construction Industry i řadu dalších cen. Pomocí průsvitného materiálu dosáhli tvůrci i vhodného omezení dopadu silných slunečních paprsků.

Peking 2008

Ptačí hnízdo. Autorem dosud nejokázalejšího olympijského stadionu je švýcarská firma Herzog & de Meuron. Díky levné pracovní síle (dělníci dostávali v přepočtu 60 Kč denně) vyšla výstavba "jen" na 500 milionů dolarů. Kapacita 91 000 míst je dnes zredukována na 80 000.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.