Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Olympijský dotazník: Praha zkrášlila realitu

  9:37
Praha - Zní to jako reklamní slogan na přátelskou spolupráci české vlády a společnosti Praha olympijská. Jen posuďte. "Celý rozpočet je plně podporován městem Praha a vládou." "Dosud (v uchazečské fázi – pozn. red.) vydalo město Praha 2,3 milionu dolarů a dalších 2,3 milionu vydá na počátku roku 2008."
Olympijské hry na Strahově

Olympijské hry na Strahově | foto: VIZUALIZACE: PROJEKT KLÍČ PRO STRAHOV

"V kandidátské fázi pak přibude finanční podpora vlády, dalších 1,6 milionu dolarů nebo více poskytne soukromý sektor."

Má to jeden velký háček. Toto jsou odpovědi Prahy olympijské v uchazečském dotazníku, který odeslala do sídla Mezinárodního olympijského výboru. Vláda se však k finančním závazkům ve výši zhruba 90 milionů korun nehlásí.

"Neexistuje nic oficiálního ani neoficiálního, co by mohlo zavdávat důvody k takovému tvrzení. Když vláda udělovala právní garance, bylo výslovně řečeno, že nedáváme peníze," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) Hospodářským novinám, které na rozpory v dotazníku upozornily jako první.

Proti milionům, které by měla vláda vložit do projektu olympiády, už dlouho protestuje i premiér Mirek Topolánek (ODS). "Pokud by se Praha dostala mezi kandidáty a vláda byla žádána o finanční garance, tak vám garantuji, že je vláda nedá," prohlásil předseda vlády na přelomu ledna a února při poslaneckých interpelacích.

Vypadá to tedy, že si Praha olympijská v dotazníku trochu přikrášlila skutečnost. Její mluvčí Karel Tejkal to však včera popřel: "Neoháníme se garancemi, je to jen ideální model, který vzešel z odborné studie společnosti PricewaterhouseCoopers."
 
Problém je, že komisaři Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se z dotazníku nedovědí, že jde o ideální model, který navrhla společnost PricewaterhouseCoopers.

A nedovědí se také ani slovo o sporech, které možné finanční garance vyvolaly mezi ministry a vedením pražské radnice.

V úhledné tabulce si prostě jenom přečtou, že česká vláda uhradí třiadvacet procent z nákladů na olympijskou kandidaturu. Tečka.

"Znovu opakuju, že to je ideální model, o kterém už teď víme, že není s největší pravděpodobností reálný. Stejně tak v dotazníku píšeme o plaveckém bazénu Šutka, který ještě nestojí. Nikde přitom není řečeno, že nebude centrum vodních sportů jinde," našel mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal další podobný případ a připomněl, že nesouhlasí ani další čísla.

Třeba obnos vydaný na přípravu uchazečského dotazníku. "Nakonec jsme utratili jen polovinu navržené částky. Nejde totiž o přesné sumy, ale zda dokážeme splnit všechny požadavky," vysvětlil Tejkal.

Přitom by bylo by možné znovu vládu požádat, zda v rozpočtu nenajde několik milionů na hry – tedy pokud by MOV letos v červnu vybral českou metropoli mezi kandidáty.

"To samozřejmě nikdo neudělá!" zdůraznil Tejkal, že tak absurdně si nikdo počínat nebude. 

Kde hledat peníze?

Primátoru Pavlu Bémovi (ODS), nejaktivnějšímu zastánci her v Praze, se včera do komentáře rozporů mezi fakty a odpověďmi v uchazečském dotazníku nechtělo.
 
"Určitě to nebudu komentovat. Na případné dotazy odpoví pan Petera a Praha olympijská," napsal Bém MF DNES v textové zprávě. Ani šéf Prahy olympijské Tomáš Petera se však neměl k odpovědím.

A tak vše nakonec zbylo na mluvčího Tejkala. Ten připomněl, že společnost teď počítá, že drtivou většinu nákladů zaplatí město. O zbytek se podělí sponzoři.

"Partneři se nám hlásí sami od sebe. Velké nadnárodní společnosti nám nabízejí spolupráci, pokud se Praha ocitne mezi kandidáty," řekl Tejkal.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Starosta Londýna chce uspořádat „nejzelenější“ olympiádu, ve hře je rok 2036

Starosta Londýna Sadiq Khan řekl, že jeho úřad začal s prací na tom, aby se do města vrátily olympijské hry. Podle něj...

Za časů paštik, kytar i špionáže. Půl století staré olympijské vzpomínky ožívají

Premium Sedmasedmdesátiletá Bohumila Kordová-Kapplová radostně vypráví: „Rozdali nám krásné dárky, originální startovní čísla,...

Dali přese mě deku. Jak plavecká legenda prchala z Mnichova před teroristy

Plavat se učil ve dvou letech na Havaji v moři. V šesti začal v klubu s intenzivním tréninkem. V osmnácti byl Mark...

Padesát let od Mnichova. Po atentátu se duch olympiády změnil, vzpomínal Svojanovský

Na 90 olympioniků se sešlo v kinosále České televize, aby si připomněli dvě olympiády před 50 lety - tu zimní v Sapporu...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...