Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Olympijský dotazník: Praha zkrášlila realitu

Olympijské hry na Strahově | foto: VIZUALIZACE: PROJEKT KLÍČ PRO STRAHOV

5 2008
Praha - Zní to jako reklamní slogan na přátelskou spolupráci české vlády a společnosti Praha olympijská. Jen posuďte. "Celý rozpočet je plně podporován městem Praha a vládou." "Dosud (v uchazečské fázi – pozn. red.) vydalo město Praha 2,3 milionu dolarů a dalších 2,3 milionu vydá na počátku roku 2008."

"V kandidátské fázi pak přibude finanční podpora vlády, dalších 1,6 milionu dolarů nebo více poskytne soukromý sektor."

Má to jeden velký háček. Toto jsou odpovědi Prahy olympijské v uchazečském dotazníku, který odeslala do sídla Mezinárodního olympijského výboru. Vláda se však k finančním závazkům ve výši zhruba 90 milionů korun nehlásí.

"Neexistuje nic oficiálního ani neoficiálního, co by mohlo zavdávat důvody k takovému tvrzení. Když vláda udělovala právní garance, bylo výslovně řečeno, že nedáváme peníze," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) Hospodářským novinám, které na rozpory v dotazníku upozornily jako první.

Proti milionům, které by měla vláda vložit do projektu olympiády, už dlouho protestuje i premiér Mirek Topolánek (ODS). "Pokud by se Praha dostala mezi kandidáty a vláda byla žádána o finanční garance, tak vám garantuji, že je vláda nedá," prohlásil předseda vlády na přelomu ledna a února při poslaneckých interpelacích.

Vypadá to tedy, že si Praha olympijská v dotazníku trochu přikrášlila skutečnost. Její mluvčí Karel Tejkal to však včera popřel: "Neoháníme se garancemi, je to jen ideální model, který vzešel z odborné studie společnosti PricewaterhouseCoopers."
 
Problém je, že komisaři Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se z dotazníku nedovědí, že jde o ideální model, který navrhla společnost PricewaterhouseCoopers.

A nedovědí se také ani slovo o sporech, které možné finanční garance vyvolaly mezi ministry a vedením pražské radnice.

V úhledné tabulce si prostě jenom přečtou, že česká vláda uhradí třiadvacet procent z nákladů na olympijskou kandidaturu. Tečka.

"Znovu opakuju, že to je ideální model, o kterém už teď víme, že není s největší pravděpodobností reálný. Stejně tak v dotazníku píšeme o plaveckém bazénu Šutka, který ještě nestojí. Nikde přitom není řečeno, že nebude centrum vodních sportů jinde," našel mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal další podobný případ a připomněl, že nesouhlasí ani další čísla.

Třeba obnos vydaný na přípravu uchazečského dotazníku. "Nakonec jsme utratili jen polovinu navržené částky. Nejde totiž o přesné sumy, ale zda dokážeme splnit všechny požadavky," vysvětlil Tejkal.

Přitom by bylo by možné znovu vládu požádat, zda v rozpočtu nenajde několik milionů na hry – tedy pokud by MOV letos v červnu vybral českou metropoli mezi kandidáty.

"To samozřejmě nikdo neudělá!" zdůraznil Tejkal, že tak absurdně si nikdo počínat nebude. 

Kde hledat peníze?

Primátoru Pavlu Bémovi (ODS), nejaktivnějšímu zastánci her v Praze, se včera do komentáře rozporů mezi fakty a odpověďmi v uchazečském dotazníku nechtělo.
 
"Určitě to nebudu komentovat. Na případné dotazy odpoví pan Petera a Praha olympijská," napsal Bém MF DNES v textové zprávě. Ani šéf Prahy olympijské Tomáš Petera se však neměl k odpovědím.

A tak vše nakonec zbylo na mluvčího Tejkala. Ten připomněl, že společnost teď počítá, že drtivou většinu nákladů zaplatí město. O zbytek se podělí sponzoři.

"Partneři se nám hlásí sami od sebe. Velké nadnárodní společnosti nám nabízejí spolupráci, pokud se Praha ocitne mezi kandidáty," řekl Tejkal.

  • Nejčtenější
Premium

Ve jménu olympiády! Čínská ofenziva před hrami v Pekingu nezná hranice

Chvíli stojí na střelnici a pozorují své svěřence při práci s malorážkou. Pak nazují lyže a jedou komandovat skvadru...

Česko má první medaile na ZOH mládeže z hokeje tři na tři

Čeští sportovci získali na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne první medaile v hokeji tři na tři, kde...

Další doping z OH v Londýně: o medaile přijdou rumunští vzpěrači

Další tři vzpěrači byli při zpětném prověřování vzorků z olympijských her v Londýně z roku 2012 usvědčeni z dopingu....

V Tokiu už jsou obří olympijské kruhy, za týden začne odpočítávání

Do Tokia dorazily obří olympijské kruhy. Budou postaveny v zálivu, u nějž leží řada olympijských sportovišť. Za týden u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Fasel brání Rusy: Netrestejte nevinný hokej, plošný zákaz je nesmysl

Rozhodnutí padlo - Rusko nebude v příštích čtyřech letech startovat na velkých sportovních akcích. Stopka se má týkat...

Putin o trestu pro ruské sportovce: WADA porušila olympijskou chartu

Ruský prezident Vladimir Putin považuje trest pro ruský sport, který v pondělí vynesla Světová antidopingová agentura...

Tři dražitelé vyhnali Coubertinův olympijský manifest až k rekordu

Originální rukopis barona Pierra de Coubertina, zakladatele moderních olympijských her, se vydražil za rekordní sumu....

Surfaři na pařížské olympiádě? O medaile mají bojovat na Tahiti

Zavrhli pláže na evropském kontinentu, surfařské závody olympijských her v Paříži by se měly v roce 2024 s největší...

Najdete na iDNES.cz