Doporučujeme

Tomáš Petera: Nekandidujme na rok 2020! Není vhodná doba.

Tomáš Petera: Nekandidujme na rok 2020! Není vhodná doba. | foto: Profimedia.cz

Olympijské hry v Praze? Odložme je, vybízí Petera

  • 64
Při kandidatuře na olympiádu 2016 Praha propadla, jak se konečně očekávalo. Teprve při souboji o hry 2020 se měla předvést v plném lesku. Jenže Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravovala, v rozhovoru pro MF DNES prezentuje jiný názor.

"Nekandidujme na rok 2020! Není vhodná doba. Nenechme téma olympiády, aby se stalo hračkou v rukou politiků při předvolebních kampaních, aby do něj lidi kopali na ulicích."

Myšlenka olympijské Prahy je tedy mrtvá?
Já říkám: Snaha dostat do Česka olympiádu je správná a neměla by být zatracena. Nezabíjejme to dítě, nechme ho dorůst pro budoucnost. Zároveň však jedním dechem dodávám: Pro rok 2020 doporučuji myšlenku olympijské Prahy zmrazit a nekandidovat. Hned ze tří důvodů.

Jakých?
Proto, aby se země mohla ucházet o olympiádu, potřebujete politickou podporu napříč spektrem.

Zatímco tady není ani ve straně, jejíž čelný funkcionář Pavel Bém kandidaturu vyhlásil...
Není. Nejsme schopni dohodnout se ani na mnohem závažnějších věcech pro celé Česko. Druhým problémem je chybějící podpora široké veřejnosti, ta je nezbytná. Lidi teď mají úplně jiné starosti. Abychom jim vysvětlili pozitiva olympiády, museli bychom s nimi pracovat v řádech desítek let.

A třetí problém?
Finance. Nestabilní prostředí v Česku i v celé světové ekonomice.

Vyzýváte tedy, ať se Praha stáhne. Přitom ještě před rokem jste tvrdili: Kandidatura na rok 2016 byla pouhou přípravou na hlavní ofenzivu při souboji o hry na rok 2020.
Jenže od té doby se zásadně změnily ekonomika i vnitřní politické klima. Když jsme v roce 2006 smyšlenkou olympiády přišli, v zemi byl hospodářský boom, Praha i její příjmy šly nahoru. Prostředí se zdálo být stabilním a progresivním. Zato dnes? Banky jsou zablokované, developerské projekty nefungují, nikdo nemá peníze, všichni mají strach a máme dvě vlády najednou – nebo bůhvíco tu vlastně máme.

Tomáš Petera

V roli ředitele společnosti Praha olympijská připravoval kandidaturu Prahy na OH 2016 a 2020. Je majitelem fotbalového klubu Baník Ostrava, organizoval velké sportovní akce v Česku, byl tenisovým trenérem (např. Petra Kordy). Je mu 38 let, svobodný, otec dvou dětí.

Kandidatura se však začala hroutit mnohem dřív, ne? Už když jste dlouho marně usilovali o podporu Topolánkovy vlády.
Ano, to byl fatální zlom. Přitom nám nešlo o finanční, ale jen o právní garanci.

Tu jste nakonec získali.
Ale ty komentáře kolem nám daly na scéně MOV takovou ťafku, že bylo jasné: kandidatura nemůže uspět. Když jsme pak v Lausanne odevzdali zpracovaný uchazečský dotazník, Praha se od ostatních měst nejvíc lišila tím, že neměla jasnou politickou podporu. To si naMOV přebrali tak, že ani naše závazky, co všechno bychom pro hry vybudovali, nejsou důvěryhodné.

Například japonská vláda naopak na podporu Tokia vyhlašuje: Hry stoprocentně finančně zaštítíme.
Přesně tak. U nás sice vláda nakonec poskytla základní garance, ale k projektu se stavěla negativně. Už v tu chvíli jsme prohráli. Zatímco jistí politici si na olympiádě dělali svůj vlastní byznys...

Jak to myslíte?
Bohužel, někteří bezvýznamní politici – a teď nemyslím vládu – kteří by nikdy nedostali větší prostor v médiích, se na negativním postoji k olympiádě začali zviditelňovat. Jen proto, aby byli zajímaví, tak ji bombardovali. Třeba starosta Suchých Laz. My mu psali, ať si napřed vše nastuduje a pak přijde s rozumnými argumenty, ale on jen křičel do médií: Ne ne ne, olympiáda je nesmysl.

Posledním hřebíčkem proti kandidatuře pak byla porážka Pavla Béma na poli ODS?
Myslím, že ten hřebíček byl zatlučen už mnohem dřív.

Určitě teď uslyšíte: Tolik peněz se na kandidaturu dalo zbytečně.
To ne! Proinvestovalo se jich strašně málo.

Lidem to tak nepřipadá.
V porovnání s tím, co stojí kandidatura jinde? A že u nás měla původně stát třikrát tolik? Nakonec přišla na 70 milionů korun včetně DPH, takže si odečtěte ještě 14 milionů. Za tuhle částku jsme získali obrovskou propagaci v zahraničí.

Ale tu negativní. Ve stylu: Češi se neumějí domluvit ani doma.
Ne, základní zpráva zněla: Praha kandiduje vedle měst, jako jsou Chicago nebo Tokio, na olympiádu. Už jen to, že jsme patřili do tohoto seznamu, byla venku úžasná reklama, vždyť jen kolikrát nás zmínili od CNN po BBC. To by si země ani město nikdy nekoupily. Proti tomu, co teď stojí naše propagace v rámci EU, to bylo za hubičku. Navíc jsme dostali základní know-how a byly vypracovány cenné materiály, které popisují stav infrastruktury v zemi nebo bezpečnostní studie, vše do detailů.

Poslední dobou však už nefungovala ani souhra v českém olympijském "triumvirátu", tedy na ose Pavel Bém – vedení ČOV – Petera. Proč?
Řekl bych, že... (dlouze přemýšlí)

Vznikly názorové rozdíly?
Ideální to nebylo. My jsme servisní organizace. Ale ani magistrát a ČOV teď nekomunikují. Celé to nefunguje. ČOV má pocit: Magistrát by měl kandidaturu zaplatit a my to budeme řídit. Zatímco magistrát si naopak myslí: My to platíme, my to budeme řídit.

Sejdete se brzy s Bémem a s lídry ČOV, abyste jim své názory objasnil?
Určitě se sejdu s primátorem. On je muž, který pak musí určit: Bude to tak, nebo tak.

Kandidatura Prahy


2003
Myšlenka pořádat olympiádu zazněla při pražském zasedání MOV.


2007
Praha podala přihlášku ke kandidatuře na hry 2016.


2008
Byla vyřazena v 1. kole voleb, po němž ze sedmi uchazečských měst zbyla čtyři. Dál avizovala kandidaturu na rok 2020.

Mnohé politiky mohlo napadnout: Podpora olympiády mému obrazu na veřejnosti škodí. Možná to posléze napadlo i Pavla Béma, nemyslíte?
Ale my nedostali prostor, abychom to lidem vysvětlili. Vezměte si uchazečský dotazník a odškrtejte si, co se stejně bude muset v zemi udělat. Třeba dálnice do Budějovic. I ta byla pro olympiádu nutná. Z 90 procent tam byly věci, které budou zapotřebí. Navíc olympiáda mohla přinést i záchranu a jednotnou vizi českému sportu, kterou teď nemáme.

Proč?
Stojíme před obrovským problémem ve sportu. Už teď jsme dost v háji, od fotbalu přes hokej k atletice. Chybí jednotná centrální pyramida řízení sportu, místo ní máme jen x hlav, Sazku, ČSTV, ČOV... A ČSTV je úplně nefunkční, pohrobci řízení diletanty. Neexistuje tu systém.

Jaký byste navrhoval?
Klidně na špičce s ČOV. Snažil jsem se také vysvětlit premiérovi, že potřebujeme buď ministerstvo sportu, nebo minimálně vládní výbor pro sport při Úřadu vlády. Jinak nastanou do budoucna vážné problémy a sport tu bude umírat. Šíře špičky je malá, všeobecná podpora sportu taky – což nedávný průzkum potvrdil. Olympijská kandidatura mohla sport postavit na nohy mnohem víc než nesmysly, do kterých jsme nacpali peníze, třeba mistrovství světa v lyžování...

...které nám směrem k olympijské kandidatuře spíše uškodilo.
Bez diskuse. Ukázalo nám, že jsme schopni zorganizovat obrovské sportovní akce, že na ně máme kapacity a dobré lidi. Ale ve druhé rovině zároveň předvedlo, že ekonomika v propojení s politikou tu nefunguje.

Co se musí změnit, aby Praha smysluplně kandidovala na hry 2024?
K těm je zapotřebí podat přihlášku v roce 2015. Do té doby se musí na kandidatuře shodnout celé politické spektrum. Musí si říct: i když hry nezískáme, zviditelníme tak zemi, pomůžeme rozvoji infrastruktury a uděláme pořádek ve sportu. Jakmile to politici přijmou za své, získá myšlenka i větší podporu veřejnosti. A především: země už bude tou dobou jinde. Polovina věcí, které bychom nyní pro olympiádu potřebovali, bude hotová. A doufejme, že po krizi bude pražský boom znovu startovat.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.