Neumannová: Nechci Železného vytlačit!

Kateřina Neumannová | foto: David VotrubaiDNES.cz

26 2007
Praha - Mysl lyžařské legendy Kateřiny Neumannové směřuje do olympijského hnutí, ale o konkrétní spolupráci stále jedná. Míří až do mezinárodního výboru, kde je za Českou republiku oštěpař Jan Železný? "Honza tam zatím má své místo a já určitě nemám snahu ho vytlačit, to určitě ne, naopak. Budeme spolupracovat," usmívala se.

Extrémně časově náročné dny v Praze s pohodou ve svém penzionu na šumavském Zadově střídá v těchto dnech bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.

Olympijská vítězka a mistryně světa, která po zimní sezoně ukončila kariéru, dnes převzala na plénu Českého olympijského výboru cenu Jiřího Gutha-Jarkovského a okamžitě odjela do Špindlerova Mlýna na zasedání představenstva tamního areálu, jehož je členkou.

Večer ji opět v Praze čeká setkání s dalšími partnery a přáteli.

"Snažím se utíkat na Šumavu, co to jde, ale asi se budu muset smířit, že v mém životě občas takové dny budou," řekla dnes novinářům Neumannová. Z obavy před případnou policejní kontrolou prý raději řízení předá někomu jinému. "Mají být nějaké kontroly, ne?" usmívala se lyžařka potutelně.

Přehled držitelů Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského:

1934 - vzpěrač Václav Pšenička
1935 - sportovní novinář a funkcionář Vilém Heinz-Henry
1936 - Svaz kanoistů Republiky československé
1937 - pilot npor. František Novák
1938 - Československá obec sokolská
1939 - cena nebyla udělena
1940 - Český svaz ledního hokeje
1945 - funkcionář a bývalý zápasník Antonín Bína
1946 - sportovní novinář a funkcionář Vilém Heinz-Henry
1947 - hokejisté Československa
1948 - atlet Emil Zátopek
1994 - sportovní střelec Petr Kůrka a prof. MUDr. Jiří Král, zakladatel čs.
tělovýchovného lékařství
1995 - atlet Jan Železný
1996 - rychlostní kanoista Martin Doktor
1997 - atlet Tomáš Dvořák
1998 - hokejisté České republiky
1999 - atletka Ludmila Formanová
2000 - atlet Jan Železný
2001 - atlet Roman Šebrle
2002 - akrobatický lyžař Aleš Valenta
2003 - běžec na lyžích Martin Koukal
2004 - atlet Roman Šebrle
2005 - běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová
2006 - běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová

"Už teď jsem tam měla sedět, opravdu spěchám," povídala omluvně. "Rozhodla jsem se, že stihnu obojí," uvedla. Jako členka ČOV by měla zůstat i na plénu.

Konkrétní kontury profesní budoucnosti už se jí rýsují. Dala si před novináři sto dní hájení, tudíž ještě stále nic konkrétního neprozradila. "Mám už jasnější představy, ale neprozradím. Možností, kam se budu ubírat, je pořád víc. Takže si to ještě musím ujasnit, kam vrhnu své síly," prohlásila.

Ve Špindlerově Mlýně ji čekají úkoly zejména mediálního charakteru. "Uvidíme, jak mě zaúkolují," prohlásila. "Zima totiž nebyla moc dobrá," upozornila.

V návalu pozvánek na různé akce v posledních týdnech jedna vyčnívá. Pozvánka na svatbu Kristiny Šmigunové, dlouholeté soupeřky a její jediné přemožitelky ve skiatlonu na olympijských hrách v Turíně. Estonka měla před hrami v Salt Lake City pozitivní nález na doping, ale nakonec byla po nesrovnalostech při rozboru druhého vzorku očištěna. To zejména kouč Neumannové Stanislav Frühauf těžce nesl.

Přijme Neumannová pozvání na červencovou svatbu? "Budu o tom vážně uvažovat. Pokud nebudu mít jiný program, výlet do Estonska si klidně udělám," prohlásila lyžařka. "Určitě nejsme největší kámošky, ale myslím si, že to spíš mezinárodní svatba na úrovní hostů, určitě to není na úrovní kamarádství," řekla Neumannová. "Chce tam mít asi zajímavé lidi, protože tím bude žít celé Estonsko," dodala.

V posledních hektických dnech stihla se svou dcerou Lucií také návštěvu bavorského Natur parku, kde návštěvníci procházejí mezi zvířaty. "Jenomže bylo zrovna vedro, takže všechna byla zalezlá. Ale prasata, tedy divoká, tam byla," řekla s úsměvem.

Neumannovou opět ocenili

P r a h a (ČTK) - Kateřina Neumannová dostala na plénu Českého olympijského výboru podruhé za sebou cenu Jiřího Gutha-Jarkovského za nejhodnotnější sportovní výkon v uplynulém roce. Běžkyně na lyžích obdržela ocenění za své olympijské vítězství na hrách v Turíně. Dvojnásobnými držiteli ceny, kterou ČOV uděluje od roku 1934, jsou už pouze oštěpař Jan Železný a desetibojař Roman Šebrle.

Zatímco v loňském roce si lyžařka pro cenu za titul mistryně světa z roku 2005 kvůli přípravě na olympiádu nepřišla, dnes ocenění převzala osobně. "Je to určitě příjemné, je to takový dozvuk loňské sezony. Je příjemné vidět své jméno vedle takových velikánů, jakými třeba byli Emil Zátopek a další," prohlásila po obdržení ceny čtyřiatřicetiletá Neumannová, dvojnásobná mistryně světa a šestinásobná olympijská medailistka.

ČOV uděluje své nejvyšší ocenění jednou ročně nejlepšímu závodníkovi či kolektivu, nebo za mimořádný počin ve sportu. Cenou je socha bohyně vítězství Niké s vavřínovou ratolestí v pravici na mramorovém podstavci se stříbrnou plaketou s reliéfním portrétem Gutha-Jarkovského. Poprvé cenu udělil domácí olympijský výbor na počest svého zakladatele v roce 1934.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Najdete na iDNES.cz