ČOV bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání

„Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ říká koordinátorka programu Kateřina Neumannová. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

21 2016
Český olympijský výbor bude od roku 2017 přispívat sportovcům na vzdělávání. Počítá s tím program Duální kariéra, který má připravit vrcholové sportovce na život po skončení kariéry. Vedle podpory vzdělávání je součástí programu také poradenství a pomoc při zapojování sportovců do pracovního procesu.

Náplň programu, který funguje zhruba dva roky, by se měla více přizpůsobit potřebám konkrétních sportovců. „Nejdůležitější je, aby ta podpora byla individuální. Každý děláte jiný sport, máte čas v jinou část roku, bydlíte v jiné části republiky,“ řekla na pondělním fóru Duální kariéra směrem ke sportovcům koordinátorka programu Kateřina Neumannová, olympijská vítězka v běhu na lyžích z her v Turíně.

Například poradenství se tak může odehrávat prakticky kdekoliv podle potřeb různých sportů. Sportovci mohou získat informace z finanční a právní oblasti nebo personalistiky, mohou se také naučit pracovat se sociálními sítěmi a nechat si otestovat svou osobnost. „Nechceme sportovce v žádném případě odvádět od tréninku. Chceme, aby využili volný čas k osobnímu rozvoji, třeba po sezoně,“ poznamenala Neumannová.

Za nejdůležitější považuje vzdělávání. Cílem je, aby vzdělávací instituce pochopily zvláštnosti života sportovce. Nově budou moci aktivní reprezentanti i sportovci těsně po skončení kariéry žádat o finanční příspěvek na vzdělávací aktivity. ČOV bude podporovat nejen komplexní studium sportovců, ale také různé kurzy, například trenérské, jazykové nebo masérské. Podrobné informace by měly být na webu projektu po Vánocích.

Podpora zapojování bývalých vrcholových sportovců do pracovního procesu spočívá především ve zprostředkování placených stáží. „Cílem je vytvořit nabídku a poptávku po pracovních místech především ve spolupráci s partnery Českého olympijského výboru,“ řekla Neumannová.

Obdobný program funguje v různých zemích světa, vždy je přizpůsoben místním podmínkám. Tyto aktivity podporuje také Mezinárodní olympijský výbor.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz