Doporučujeme

Bouška získal na paralympiádě bronz

• 1
Atény - Česko získalo na paralympijských hrách v Aténách první medaili! Zasloužil se o to cyklista Jiří Bouška, který časem 1:11,353 minuty vytvořil světový rekord pro divizi 4. Ve sloučené kategorii spastiků divize 3 a 4 si v závodu na kilometr s pevným startem tímto časem dojel pro bronz.

Do cyklistiky na paralympijských hrách poprvé zasáhlo slučování kategorií a přepočítávání výsledků na základě koeficientů, aby se srovnaly výkony různě postižených závodníků.

Proto ani světový rekord v divizi čtyři nezajistil Bouškovi zlato, které připadlo více handicapovanému Britovi Darrenu Kennymu z divize 3. Ten sice zajel čas 1:14,472, ale po přepočtu se tato hodnota snížila na 1:08,196. Druhý skončil Australan Andrew Panazzolo.

"Není to asi úplně nejlépe vyřešené. Na paralympiádě jsou omezené počty medailových sad a nám cyklistům sloučením kategorií jednu sebrali. Není to to pravé ořechové ani pro diváky ani pro sportovce, takže můžu být jenom rád, že jsem jednu z medailí utrhl," konstatoval po vyhlášení vítězů Bouška.

Bronzu, který převzal od předsedů Mezinárodního olympijského a Mezinárodního paralympijského výboru Jacquesa Rogga a Phila Cravena, si váží o to víc, že poprvé v životě porazil svého největšího rivala a držitele dosavadního světového rekordu v
divizi 4 Australana Christophera Scotta. Ten skončil čtvrtý.

Cyklistika - dráha:
Muži:
Kilometr s pevným startem - div. 3/4:
1. Kenny (Brit.) 1:14,472 - světový rekord (po přepočtu 1:08,196), 2. Panazzolo (Austr.) 1:16,687 (1:10,224), 3. Bouška 1:11,353 - světový rekord, ...7. Jirka 1:15,615, 15. Plíhal (všichni ČR) 1:20,376.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.