Je tu lodnonská oiplympiáda, absurdní výsledek šéfů her

Stephen Holt se zákazem využívat olympijskou tematiku vypořádal po svém: Kruhy přemaloval na hranato a s písmeny v anglických slovech London a Olympics si trochu pohrál. | foto: Profimedia.cz

3 2012
Přísná omezení zavedená Mezinárodním olympijským výborem ohledně toho, kdo smí a kdo nesmí používat oficiální logo a další symboly her, vyústila v absurdní situace, na což upozornil list Die Welt.

Telefon v oděvním podniku Stephena Holta už celé dny nepřestává vyzvánět. Fotografie jeho výkladní skříně v anglickém městě Surbiton jsou všude na internetu.

Holt chtěl ve své výkladní skříni nějak odrazit olympijskou tematiku, ale jako "nesponzorovi" olympijských her mu to bylo přísně zakázáno: Nikdo nesmí používat olympijské kruhy nebo slova "London" (Londýn), "Gold" (zlato), "Games" (hry), nebo dokonce "Summer" (léto/letní) k reklamním účelům.

Celkem je na indexu 20 zapovězených slov a symbolů a na dodržování dohlíží 300 příslušníků "značkové policie".

Ale to Holta nezastavilo ani neodradilo. Po celé týdny jeho výkladní skříň hlásá: "Lodnon 2102 Oimplycs" spolu s pěti olympijskými kruhy přemalovanými na hranato.

Velké společnosti, jako jsou General Electric (GE), McDonald’s, Visa či British Telecom (BT), vysolily zhruba 1,8 miliardy eur na sponzorování her, což se postaralo o zhruba polovinu provozních nákladů.

Každý sponzor za to dostal slib, že ve svém sektoru bude mít exkluzivní reklamní práva. A britští organizátoři her tento slib přísně hájí, a tak každému, kdo reklamní pravidla poruší, hrozí pokuta ve výši 25 600 eur (asi 650 tisíc korun).

Zanícení kontrolorů ovšem někdy dosahuje absurdit, jak dokazuje třeba příklad 81leté Joy Tomkinsové, která upletla svetřík na panenku s nápisem "GB 2012" v hodnotě 1,3 eura (asi 33 korun). Ten chtěla darovat do církevní loterie, jenže na příkaz kontrolorů se svetřík nesmí žádné panence obléct.

O nic lepší nebyla situace ani v londýnské kavárně, která si do výlohy pověsila pět bagelů, kruhových housek s otvorem uprostřed, propojených jako olympijské kruhy. "Policie" tu byla během dvaceti minut a výzdobu sundala.

A v Plymouthu musela jedna restaurace škrtnout z jídelníčku "Flaming Torch Baguette" (bagetu hořící pochodeň), protože odvolávka na olympijskou pochodeň byla podle policie nepřijatelná.

Neméně absurdní je osud kavárny Olympic nedaleko stadionu v londýnském Stratfordu. Kontroloři považovali název kavárny za nevhodný, a proto majitel musel na vývěsním štítu zamalovat písmenko "O". Po dobu konání olympijských her se tak jeho kavárna bude jmenovat Lympic.

Autor:
  • Nejčtenější

Ósakaová si před hrami v Tokiu vybrala japonské občanství

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová se rozhodla zvolit si před olympijskými hrami v Tokiu japonské...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle prezident...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm nesoutěžili sportovci a...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly tak úspěšné. Nedílnou...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za jejich výkony v Londýně....

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz