Čínská chodkyně Liou Chung (vlevo) a Rusky Olgy Kaniskinové před Buckinghamským

Čínská chodkyně Liou Chung (vlevo) a Rusky Olgy Kaniskinové před Buckinghamským palácem. | foto: Reuters

Rusko slaví chodecký double. Favoritku zaskočila mladá krajanka

• 10
Sergej Kirďapkin a Jelena Lašmanovová z Ruska vyhráli londýnské závody chodců. V ženách se rozhodovalo na posledním z 20 kilometrů, kdy dvacetiletá atletka zezadu zaútočila na favorizovanou krajanku Olgu Kaniskinovou a došla v novém světovém maximu 1:25:02 hodiny. Česká zástupkyně Lucie Pelantová skončila pětatřicátá.

Lašmanovová předstihla Kaniskinovou, obhájkyni prvenství z Pekingu a trojnásobnou mistryni světa, která vedla na všech mezičasech, až krátce před cílem a zvítězila o sedm sekund. Světový rekord krajanky Věry Sokolovové z loňského roku překonala o šest vteřin.

Bronz získala Číňanka Čchie-Jang Šen-ťie. Pelantová došla do cíle se ztrátou více než osmi a půl minuty.

Kirďapkin vymazal "podezřelého" Schwazera

Mezi muži byl ma maratonu na 50 kilometrů k vidění olympijský rekordu 3:35:59 hodiny. Zlatou medaili z Londýna přidal dvaatřicetiletý vytrvalec Kirďapkin ke dvěma titulům mistra světa, které vybojoval v letech 2005 a 2009.

Kirďapkin o 68 sekund vylepšil pekingský čas Alexe Schwazera. Italský chodec v Londýně vítězství neobhajoval, protože byl kvůli dopingovému skandálu v průběhu her z reprezentačního týmu vyřazen.

"Mezi 25. a 30. kilometrem jsem měl krizi a musel jsem bojovat sám se sebou. Ale chytil jsem druhý dech. Nebýt té krize, mohl být čas ještě lepší," uvedl Kirďapkin v cíli závodu u Buckinghamského paláce. Ruská chodecká velmoc díky němu získala zlato na padesátce po 20 letech od triumfu Andreje Perlova v Barceloně.

Stříbro obhájil Australan Jared Tallent a také on časem 3:36:53 pokořil Schwazerův vítězný výkon z Pekingu. V Číně před čtyřmi lety získal navíc bronz na dvacítce.

"Dal jsem do toho všechno, líp to nešlo. V poslední desítce jsem šlapal, co to šlo, ale Kirďapkina jsem dohnat nemohl. Je to skutečný šampion," uvedl Tallent. Třetí skončil Číňan S' Tchien-feng, jenž byl na loňském MS na této trati za australským chodcem čtvrtý.

Výsledky OH - atletika

Muži:
50 km chůze:
1. Kirďapkin (Rus.) 3:35:59, 2. Tallent (Austr.) 3:36:53, 3. S' Tchien-feng (Čína) 3:37:16, 4. Heffernan (Ir.) 3:37:54, 5. Jerochin 3:37:54, 6. Bakulin (oba Rus.) 3:38:55, 7. Li Ťien-po (Čína) 3:39:01, 8. Tóth (SR) 3:41:24.

Ženy:
20 km chůze:
1. Lašmanovová 1:25:02 - světový rekord, 2. Kaniskinová (obě Rus.) 1:25:09, 3. Čchie-Jang Šen-ťie 1:25:16, 4. Liou Chung (obě Čína) 1:26:00, 5. Kirďapkinová (Rus.) 1:26:26, 6. Lu Siou-č' (Čína) 1:27:10, 7. Rigaudová (It.) 1:27:36, 8. Pascualová (Šp.) 1:27:56, ...35. Pelantová (ČR) 1:33:35.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.