Blamáž, krach, nevysvětlitelné. Španělský fotbal na hrách zavrávoral

CO JSME TO PROVEDLI Španělský záložník Juan Mata zpytuje svědomí po porážce na olympijském turnaji s Hondurasem. Pro Španěly to znamenalo konec nadějí na postup ze skupiny. | foto: Nigel RoddisReuters

30 2012
Juan Mata schoval obličej v dlaních, Javi Martínez se chytil za hlavu. Olympijské selhání. Krach. Smutný konec. Nevysvětlitelné. Fotbalové Španělsko, jeden z favoritů na zlato, na hrách v Londýně nepostoupí ze skupiny. Jasno je už po dvou zápasech.

Do července dominovali čtyři roky fotbalovému světu, v srpnu už nebudou.

"Asi si umíte představit, jak jsme všichni zklamaní. Je mi to líto," hlesl trenér Luis Milla po nedělní porážce s outsiderem z Hondurasu. "Na olympiádu jsme byli připravení výborně a hráli tady dobře... Jediné, co mi chybělo, byly góly."

A bez gólů, jak ví i malé dítě, se vyhrát nedá... "Fotbal je nespravedlivý, měli jsme čtyřiadvacet šancí," poznamenal kapitán Javi Martínez.

Třiadvacetiletý záložník Athletiku Bilbao je mistrem světa z roku 2010, mistrem Evropy do 21 let z loňského června a letošním evropským šampionem mezi dospělými.

Stejné trofeje získal i Juan Mata z Chelsea, který je pod olympijskou blamáží také podepsaný. Před měsícem slavil titul mistrů Evropy i Jordi Alba, další olympionik, který během léta přestoupil do Barcelony. V brance byl De Gea, jenž je jedničkou v Manchesteru United.

Ale ani španělští reprezentanti, jejichž národní tým od vítězného Eura 2008 kraluje světu, neodvrátili krach na olympiádě v Londýně. Dvě utkání, nula gólů, nula bodů. A to proti sobě měli Japonsko a Honduras.

V posledních letech se Španělé na velkých turnajích od mládeže, přes jedenadvacítku až po kategorii dospělých radovali. V Londýně po závěrečném hvizdu rozzuření spílali venezuelskému sudímu Juanu Sotovi. "Měli jsme kopat dvě penalty," podotkl Milla.

"Zasloužili jsme si vyhrát, ale jsme venku," konstatoval Milla.  "Možná mělo vliv, jaký na nás byl tlak po velkých úspěších  reprezentace. Na druhou stranu jsme tady měli mnoho hráčů, kteří toho už mají mnoho za sebou a hrají na té nejvyšší úrovni."

Média píší o krachu, blamáži, nevysvětlitelném konci. "Musíme se připravit i na neúspěchy," napsal reportér listu AS.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Najdete na iDNES.cz