Zatím dvě medaile. Nastanou teď hody?

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – První týden mají za sebou aténské olympijské hry, dvě medaile jsou na českém kontě. Zdá se vám to málo? Třeba Slovensko už má čtyři, oslavuje. I kdyby hry teď skončily, bude úspěšné. Ale nezoufejte, velké české dny teprve mají přijít. Před olympiádou se hovořilo o nejsilnějším týmu všech dob. Odhady medailí přesahovaly číslo jedenáct, dosavadní rekord z Atlanty 1996.

Stále je překonatelný.

Zatím zachraňují čest střelkyně, které nikdy předtím cenné kovy na hrách nezískaly. Teď mají dva, očekávaný bronz Kůrkové a senzační stříbro Hykové. Jejich sportovní ředitel Vladislav Šaňák si ulevil: „Zaplaťpánbůh za ně. My už máme splněno.“

A co tedy ostatní? Kdy se přidají? Za očekáváním zůstala kajakářka Hilgertová, byla až pátá. V kanálu Helliniki jí chyběla síla, neobhájila dvě předchozí zlata. „Neměla jsem tak velké ambice, jak prezentovala média,“ uvedla.

Vodní slalomáři bývali zárukou úspěchu. Počínaje Barcelonou 1992 vozili minimálně dvě medaile. „Vím, že když se vrátíme s prázdnou, vezmou to lidé jako neúspěch,“ uvědomil si šéftrenér Jiří Pultera.

Spasit jej má dnes deblkánoe Volf - Štěpánek. Ve včerejší kvalifikaci dojeli třetí, v sezoně vítězili ve Světovém poháru. „Ale finále bude úplně jiný závod, je tu nejméně šest dobrých lodí,“ počítal Jaroslav Volf.

Současně střílí Kateřina Kůrková, tentokrát s libovolnou malorážkou. „Jde o moji doplňkovou disciplínu, nastoupím bez nervů,“ uvedla. Letos v ní vyhrála závod Světového poháru.

A potom přijde víkend, kdy se čekají medailové hody.

Pozornost míří k vodě, veslaři vybojovali čtyři finále. Největší želízko v ohni? Párová čtyřka. „Tam by to mělo cinknout,“ věštil trenér Přemysl Panuška. Jeho svěřenci spekulace odmítají.

Tři lodě se ve včerejším semifinále srovnaly do pouhých dvou desetin vteřiny. Na stupně vítězů aspirují skifaři Chalupa i Knapková, dál bojuje jachtařka Šmídová. A začínají také atleti.

Tabulky o víkendu favorizují výškaře Bábu i diskařku Pospíšilovou. Ta se včera po obědě prospala, než si zaházela na stadionu v olympijské vesnici. „Vidíte, jak fouká? Nerada bych silný vítr do zad,“ uvažovala.

Český muž, kterému zlato předpovídají všechny tipy světových agentur, zatím v aténské výhni chybí. Roman Šebrle. Přiletí v sobotu, od pondělí závodí. Formu má famózní, pohoda z něho sálá. „Jen ho zase nesmí skolit žádná viróza,“ modlí se kouč Dalibor Kupka.

„Musím myslet na zlato. Na co jiného?“ řekl desetibojař.

Ještě zbývá deset soutěžních dnů. Kolik medailí přibude?

Češi na hrách v Aténách
 ■ Kdo už má medaili
Hyková (střelba) stříbro Kůrková (střelba) bronz
 ■ Naděje, které pohasly
Hilgertová (vodní slalom) pátá Tenk (střelba) devátý
 ■ Žhaví kandidáti na medaili
Šebrle, Brejchová, Železný, Pospíšilová, Bába (atletika) Chalupa, párová čtyřka, Knapková (veslování) Volf - Štěpánek (vodní slalom) Kůrková (další střelba) Doktor (kanoistika) Šmídová (jachting) Capalini, Michalík (moderní pětiboj) Tým basketbalistek
 ■ Možná překvapení
Kozlíková (dráhová cyklistika), Švehla (zápas), Ospalý (triatlon)    

Autor:

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz