Haborák měl pozitivní dopingový test

15 2004
Praha - Slovenský rekordman ve vrhu koulí Milan Haborák měl pozitivní test na látku z kategorie peptidických hormonů a nebude startovat na olympijských hrách v Aténách, informují slovenská média. Jedná se o první případ slovenského sportovce, kterého od rozdělení federace vyloučili z OH kvůli dopingu.

Jednatřicetiletý koulař Dukly Banská Bystrica , který do dějiště Her 28. olympiády přiletěl teprve v pátek, už v neděli dopoledne Atény opustil. Měl pozitivní test z mítinku IAAF Super Grand Prix v Madridu, kde skončil pátý výkonem 20,02 m.

Milan Haborák ještě neví, jestli požádá o analýzu B-vzorku, rozhodne se až po konzultaci s lékaři. V případě pozitivního výsledku B-vzorku jej čeká dvouletý trest. Zatím má předběžně zastavenou činnost a vedení slovenské výpravy jej poslalo z Řecka domů. V Olympii tak bude Slovensko reprezentovat pouze Mikuláš Konopka.

Paradoxem je, že Konopkovi jen nedávno vypršel dvouletý trest za pozitivní dopingový test a oba koulaři jsou švagři...

"Moc mě to mrzí, protože na koulařskou soutěž v Olympii jsem se moc těšil. Přípravě jsem věnoval hodně času i úsilí. Nejsem si vědom toho, že bych užil něco zakázaného," cituje Haboráka agentura SITA.

Letos absolvoval slovenský koulař čtyři dopingové testy. "Dvě dokonce s krátkým časovým odstupem a všechny byly negativní. Někdo si může říct, že jsem se pak spoléhal, že už mě testovat nebudou, ale byl byl hloupý, kdybych před madridským mítinkem něco vzal. Šance, že půjdu na dopingovou zkoušku, byla moc vysoká," dodal Haborák.

"Je pravda, že některé povolené prostředky jsou na hranici akceptace a specificky právě v mém organismu došlo zřejmě ke zvýšené koncentraci, která mírně přesahuje povolenou hranici. Nebyl jsem pozitivní na látku, na kterou obvykle sportovce testují. Nechci si však vymýšlet žádné trapné historky."

Ve spolupráci s lékaři se Milan Haborák pokusí očistit své jméno a dokázat, že zvýšená koncentrace zakázané látky vznikla v jeho těle přirozeným způsobem. "Určitě se tím budu zaobírat, protože si nejsem vědom, že jsem užíval něco nepovoleného," dodal Haborák. I kdyby dostal dvouletý trest, chce se po jeho vypršení vrátit na atletickou dráhu. Jeho 11. místo z olympijských her v Sydney 2000 je nejlepším umístěním slovenského atleta v éře samostatné republiky.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz