Apple má ve svém držení řadu patentů a také průmyslových vzorů. Právě kvůli průmyslovým vzorům, které chrání design přístroje, přitom Apple v minulosti několikrát žaloval Samsung.
Samsung se tak zřejmě rozhodl udělat vše pro to, aby se vyhnul žalobě kvůli designu přístroje od Apple. Možná i proto je design Galaxy S III takový, jaký je. S trochou nadsázky se dá říci, že tvary telefon určovali ve velké míře právníci.
S rozborem designu a popisem prvků a řešení, která mají pomoci se žalobě vyhnout, přišel jako první server Androidpolice.com. Ten možná k designu Galaxy S III přistupuje až příliš radikálně, nicméně v popisu prvků jsme se od něj inspirovali.
Nejprve je zapotřebí vědět, jaký průmyslový vzor se může týkat designu telefonů. Apple má v podstatě "patentovaný" obdélník se shodně zaoblenými rohy, u kterého na čelní straně převažuje displej s černým rámečkem. Rámeček má vedle displeje, nad ním a pod ním zhruba stejnou tloušťku (v případě tabletů konstantní tloušťku) a přístroj obepíná kovový rámeček. Apple zároveň v průmyslovém vzoru popisuje, že na displeji je sestava čtvercových ikon se stejnoměrně zaoblenými rohy a ve spodní straně obrazovky vždy zůstává shodná sada ikon.
Celkový tvar Galaxy S III má do obdélníku daleko.
Právě této definici se u Samsungu zřejmě snažili vyhnout při navrhování Galaxy S III. Už jenom celkový tvar telefonu do ní nesedí. Obdélník to není. Na okolních obrázcích si můžete všimnout, že zaoblení stran telefonu začíná na každé straně už velmi brzy.
Rohy telefonu nemají stejné zaoblení.
Rohy telefonu také nemají stejné zakřivení. Oblouk u vrchních rohů je trochu jiný než u rohů spodních. To lze vidět například na obrázku, kde jsme přes sebe překryli černou a bílou variantu telefonu. Rozdíl v zaoblení je malý, ale přesto viditelný. Ani okraje nad a pod displejem nejsou stejně velké, zatímco nad displejem je 13 mm místa, pod ním je to 16,3 mm.
Okraje nad a pod displejem nejsou stejně velké
Samsung se vyhnul i tomu, aby měl displej černé okraje. Galaxy S III nabídne v bílé a tmavě modré barvě. Co si ale jihokorejský výrobce nedopustil, je stříbrný rámeček okolo telefonu. Ikony podobné iPhonu pak už Samsung nepoužívá od dob modelu Galaxy S II. S ním tehdy přišly ikony bez pozadí, takže jejich tvar určuje tvar samotné grafiky ikony, nikoli pevně daný prostor.
Co je ale u Galaxy S III novinkou, je absence čtveřice ikon zkratek ve spodní části obrazovky v menu telefonu. Zkratky jsou přítomny pouze na domovské obrazovce, v menu zmizí a dají tak prostor jedné řadě ikon navíc.
Čtveřice zkratkových ikon zmizí po vstupu do menu u Galaxy S III.
Galaxy S III se vyhýbá definici průmyslového vzoru od Apple jako čert kříži. Je velmi pravděpodobné, že to není náhoda a že část vzhledu telefonu určovali právníci. Na názor, zda je takové řešení možné, jsme se zeptali patentového experta Floriana Müllera, který píše blog Fosspatents. Na něm se věnuje současným patentovým válkám mobilních výrobců.
"Apple může vždy zažalovat Samsung za Galaxy S III kvůli domnělému porušování technických patentů, ale zdá se, že Samsung se snažil znesnadnit Applu případnou žalobu kvůli designu," odpověděl Müller na dotaz Mobil.cz.
Samsung Galaxy S III by tak mohl být dalším krokem k alespoň částečnému zakopání válečné sekery mezi výrobci.
Otázkou zůstává, jestli se od této chvíle budou podobně jako Samsung řídit i ostatní výrobci a jakým směrem se případně bude ubírat design dotykových telefonů. Co se základních tvarů týče, není mnoho možností, které výrobci mohou použít.