Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Málo kompromisů a bohatá výbava za osm tisíc. Test Realme 7 Pro

  1:07
Telefony značky Realme dávají v posledních měsících jasně najevo, že je čas zatopit konkurenci. Model 7 Pro je ukázkovým příkladem toho, jak na hranici střední a vyšší střední třídy jde umístit telefon s bohatou výbavou a jen málo kompromisy.
Realme 7 Pro

Realme 7 Pro | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Realme se za poměrně krátkou dobu, kdy figuruje na českém trhu, vyprofilovalo jako zdatný konkurent k zavedeným hráčům. Má velice zajímavé modely nejenom střední třídy, ale i vyšší střední a také pár špičkových kousků. Až s výjimkou té úplně nejvyšší prémiové třídy má Realme vždy v rukávu nějakou odpověď.

Modelová řada „sedmiček“ přímo navazuje na modely 6 Pro a 6 z první poloviny roku. Vedle modelu Pro lze také zakoupit Realme 7, které je o trochu levnější, ovšem nejde jen o výbavou chudšího sourozence, naopak má v některém ohledu i navrch. I přesto je ovšem model s přídomkem Pro tím výše postaveným.

Realme 7 Pro je totiž odpovědí na modely v hraničním úseku mezi střední a vyšší střední třídou. A ačkoliv by se mohlo zdát, že je na střední třídu moc drahý a na tu vyšší střední zase hůře vybavený, zdání klame. Výbavou si právě celkem troufá na onu vyšší střední třídu, byť má oproti ní výrazně lepší cenu.

Povedl se Realme 7 Pro po designové stránce?

Tento smartphone bychom sice neoznačili jako vyloženě kompaktní model, ovšem v ruce i tak působí lépe než celá řada „průměrně velkých“ telefonů. Může za to jednak nižší hmotnost, která je dána zejména tím, že má telefon plastová záda i boky, ale také příjemně zaoblený tvar zad, takže se v ruce dobře drží.

Realme 7 Pro
Realme 7 Pro

Právě záda telefonu, ačkoliv jsou plastová, se Realme alespoň matnou úpravou povedlo ochránit od extrémního ušpinění otisky prstů, ovšem zároveň jsme i viděli modely, u kterých byl matný povrch v tomto ohledu ještě efektivnější. Záda jsou navíc barevně oddělena tmavším pruhem. Poutavé, ale zároveň ne úplně křiklavé. V balení najdete i silikonový kryt.

Na telefonu najdete dva fyzické porty (USB-C a sluchátkový jack), tlačítko pro aktivaci displeje je na opačné straně od dalších dvou, které slouží pro ovládání hlasitosti telefonu. Samostatnou čtečku otisků prstů není třeba na těle hledat, je totiž ukrytá v displeji.

Jak se nám líbí displej?

Přední straně telefonu vévodí 6,4palcový Super AMOLED displej s rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů. Chráněný je tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3+ a v základu je na něm nalepena i krycí fólie. Právě zobrazovací technologie je velkou předností displeje tohoto telefonu: telefon má parádní podání barev a nechybí ani technologie Always-On, kdy i „vypnutý“ displej může zobrazovat čas a notifikace.

Realme 7 Pro
Realme 7 Pro

Displej má dále kapkovitý výřez pro přední kameru, který se nachází v levém horním rohu. Rámečky okolo displeje jsou tenké, brada pod ním je také poměrně úzká. V displeji také naleznete výše zmíněnou optickou čtečku otisků prstů, která je překvapivě rychlá a přesná, za to si Realme zaslouží pochvalu.

Jak už to u různých středních a vyšších středních tříd je obvyklé, nemůžete mít úplně všechno. Proto u modelu Realme 7 Pro chybí rychlejší zobrazovací frekvence, kterou výrobce obdařil paradoxně levnějšího sourozence Realme 7, který má ovšem jen IPS panel bez čtečky otisků. Je to tu zkrátka takové „buď a nebo“.

Nicméně k displeji každopádně jinak nemáme připomínky, jeho jas je velice slušný a barevné podání skvělé. Průstřel pro fotoaparát je drobný a tudíž málo rušivý.

Co výkon a výbava?

Srdcem telefonu je procesor Snapdragon 720G společně s velice slušnými 8 GB operační paměti. Ve výkonnostním testu AnTuTu nám u tohoto modelu vyšlo skóre 281 tisíc bodů, což je velmi slušný výsledek: na podobném místě byly ještě před pár lety top modely konkurenčních značek. Vzhledem k tomu, že Realme obecně cílí na mladé a hráče, můžeme vcelku s jistotou potvrdit, že se telefon nezalekne ani náročnějších her.

Realme 7 Pro naštěstí nekomplikuje situaci vícero paměťovými variantami a je dostupné pouze v jedné: 8/128 GB. Úložiště pro data jde pak dále rozšířit kartou microSD. Díky samostatnému slotu to navíc neomezí ani ty, kteří chtějí zároveň používat dvě aktivní SIM. Fyzickou konektivitu (USB-C a sluchátkový jack) jsme již zmínili, a ještě připomeneme, že telefon podporuje jak Bluetooth 5.1, tak NFC pro mobilní platby.

Realme 7 Pro
Realme 7 Pro

Uživatelské prostředí Realme UI do značné míry připomíná čistý Android (zde ve verzi 10), najdete zde tak v základu samostatné menu se všemi aplikacemi po potažení od spodní části obrazovky, ovšem můžete si funkčnost nastavit i tak, aby se vám všechny aplikace ukládaly rovnou na domovské plochy a samostatné menu tak nebylo potřeba. Pozměněný je však vzhled horní roletky pro rychlé volby.

Základní aplikační výbava u Realme 7 Pro je vcelku skromná, byť to také není úplně čistý list papíru. Na funkce jako kompas, nástroj pro údržbu telefonu či aplikaci počasí jsme si už celkem zvykli. Vedle toho je tu pak třeba kancelářský balíček WPS Office, speciální herní režim pro optimalizaci výkonu a ovládání notifikací nebo aplikace Facebooku.

Co je tak výjimečného na baterii?

Nepochybně hlavní předností telefonu je jeho 65W rychlé nabíjení. Takové jsme sice už u pár modelů Realme viděli, ovšem stále je natolik výjimečné, že jej musíme znovu pochválit. A to platí dvojnásob, když ho najdeme u takto levnějšího telefonu.

Samotný akumulátor má 4 500 mAh, což je spíše už taková běžnější kapacita, byť stále chvályhodná. 65W nabíjení si můžete hned vyzkoušet, adaptér totiž najdete v balení a není tak třeba nic dokupovat. Z nuly se dostanete během pěti minut nabíjení na asi 15 procent kapacity, 10 minut postačí na víc než 30 procent. Po dvaceti minutách jste už na 55 procentech a po půl hodině už máte baterii nabitou z 75 procent. Plnou kapacitu sice výrobce slibuje už na 35 minutách, z našeho testování však vyplynulo že reálně budete „do plna“ nabíjet spíše necelých 45 minut.

Výdrž telefonu na jedno nabití se pohybuje v rozmezí celkem obvyklého jednoho až dvou dní, ale právě díky rychlému nabíjení je to přeci jen o něco jednodušší přijmout. Stejně jako kdykoliv jindy však připomínáme, že výdrž baterie je relativní v závislosti na intenzitě používání.

Jak Realme 7 Pro fotí?

Sestava zadních fotoaparátů čítá hlavní senzor s rozlišením 64 Mpix (světelnost f/1,8), dále 8Mpix širokoúhlý senzor a dvojici 2Mpix fotoaparátů, jeden monochromatický pro lepší portrétní vlastnosti a druhý pro focení makrosnímků. Čelní fotoaparát má pak rozlišení 32 Mpix.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro

Výrobce opět tak trochu vsadil na fakt, že čtyři fotoaparáty budou na papíře vypadat lépe než dva, byť fakticky jen je reálně využijete. Portrétní fotoaparát je často jen takové pozlátko, které se dá v mnoha případech nahradit kvalitním softwarem či laserovým senzorem. Makro snímač je takovým podivným trendem poslední doby, který právě nahání počty zadních fotoaparátů, ale reálné využití je prakticky zanedbatelné.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro

Zato hlavní fotoaparát tento marketingový chyták celkem obstojně kompenzuje. Musíme uznat, že v této cenové kategorii je Realme 7 Pro co do kvality fotografií docela pracant. Vlastně i po stránce hlavního fotoaparátu nám přijde, že se právě snaží podrazit nohy jiným dražším konkurentům z vyšší střední třídy.

Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Realme 7 Pro

Fotografie pořízené hlavním snímačem jsou tak nejenom dobře ostré, ale mají také dobré podání barev (které nejlépe vynikne právě na AMOLED displeji) i kontrastu. Na redukci šumu při zhoršených světelných podmínkách se pak vyplatí aktivovat režim Noční scéna, který patří k těm povedenějším, co jsme u mobilů mimo prémiovou třídu mohli vidět.

Zato širokoúhlý fotoaparát žádné terno není, lepších výsledků dosáhnete jen za opravdu příznivého světla, a i v takovém případě se dá na snímcích zaznamenat zvýšená chromatická aberace. Obecně se dá říci, že zkrátka levnější širokoúhlé fotoaparáty nedosahují zdaleka tak dobrých výsledků jako ty hlavní. Realme 7 Pro je tomu dalším z mnoha důkazů.

Mám si Realme 7 Pro koupit?

Musíme potvrdit, že Realme našlo způsob, jak ukázat konkurentům z vyšší střední třídy, že to jde i levněji. Jistě, chybí nám při jeho používání onen prémiový pocit, kterým některé jiné modely disponují, ale jinak mu vlastně nemáme moc co vytýkat. Drobným rýpnutím může být fakt, že už i v této cenové hladině se začínají objevovat 5G modely, to ovšem Realme 7 Pro neumí.

Telefon má jinak skvělý displej, kterému chybí opravdu jen ona moderní rychlejší obnovovací frekvence, a dostatečně výkonný hardware s bohatou operační pamětí. Fotoaparát sice sází hlavně na kvalitnější hlavní senzor, ale to může spoustě uživatelů zcela stačit. No a třešničkou na dortu je pak nekompromisně rychlé nabíjení, které předčí i mnohé modely z prémiového segmentu.

Hlavním konkurentem je Xiaomi Redmi Note 9 Pro, které má téměř identickou výbavu a vyjde na stejné peníze. Odlišuje se snad jen větším, zato méně kvalitním displejem a také trochu vyšší kapacitou baterie, ovšem s pomalejším 30W nabíjením.

Ovšem za příplatek 500 korun už tomuto realme konkuruje také Xiaomi Mi 10 Lite, které navíc díky modernějšímu procesoru disponuje i podporou 5G sítí. Má ovšem menší baterii a rozlišení fotoaparátu. Většina ostatní konkurence pak na bitvu mezi Realme a Xiaomi citelně ztrácí.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Tu a tam lepší, v jádru pořád stejný. Test Samsungu Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

Prostřední model z nové rodiny modelů S24 od Samsungu nám i letos předvedl, že i ze stínu svého...

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Apple iPhone 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled...

Má mouchy, ale tento návrat potěší. Recenze HTC U23 Pro

HTC U23 Pro

Žádný smartphone není dokonalý a platí to i pro nečekaný návrat legendární značky HTC na náš trh....

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...