Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Qtek 8010 - do čeho se vejdou okna (první dojmy, fotogalerie)

Qtek 8010, Orange SPV C500 nebo HTC Typhoon jsou různá označení pro jediný přístroj - nejmenší chytrý mobil na světě. Zákazníkům nabídne kapesní rozměry, rychlé menu a podporu paměťových karet. Přinášíme vám první dojmy našeho anglického spolupracovníka a exkluzivní fotografie.

Před časem se objevily informace o chytrém telefonu SPV C500 s Windows Mobile 2003 SE, který se pyšní označením nejmenší chytrý mobil na světě. Tento telefon je zatím v nabídce operátora Orange, a tak se ho pravděpodobně dočkají dříve občané Slovenské republiky. Tento přístroj má hned několik označení. Na internetu se můžete setkat s názvy Orange SPV C500, HTC Typhoon nebo Qtek 8010.

Mezi chytrými telefony zatím kraluje Symbian a jeho pozici ještě dlouhou dobu Microsoft neohrozí. Tržní podíl ovšem neznamená, že by chytré telefony s jiným operačním systémem snad neměly zákazníkům co nabídnout.

Qtek 8010 Qtek 8010 Qtek 8010 Qtek 8010

Vzhled – pro práci, ne na parádu

Titul nejmenší chytrý telefon na světě neroste na stromech a na chytrý telefon je SPV C500 skutečně miniaturní. Jeho rozměry jsou jen 108x46x16 milimetrů a včetně baterie váží přístroj 110 gramů. Tyto parametry se zdají být dobrým kompromisem mezi kapesními rozměry a dobrou ovladatelností přístroje.

Celkově připomíná SPV C500 svým tvarem malou rakvičku podobnou Sony Ericssonu K700. Detaily smartphonu jsou ovšem zpracovány přísně účelově a minimalisticky. Žádné okázalé designové prvky u tohoto přístroje nenajdete. SPV C500 je určen výhradně pro práci a nikoliv na parádu.

Qtek 8010 Qtek 8010

Při prvním pohledu na telefon zaujme displej, který je vzhledem k rozměrům přístroje obrovský. SPV C500 je trochu hranatější než například Eurotel Smartphone, který se prodával v České republice.

Kryty jsou plastové, ale velmi zdařile napodobují matnou ocel. Zpracování je maximálně precizní, nic nevrže, ani kryt baterie nemá žádnou vůli. Po obvodu vystupuje několik milimetrů silný základní blok telefonu, na kterém jsou upevněny kryty.

Qtek 8010

Na levé straně najdete nenápadně umístěné a poměrně drobné kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Tlačítko výrazně vystupuje nad povrch telefonu, a tak jsme s jejich nahmatáním během hovoru neměli žádné problémy.

Telefon se vypíná tlačítkem na horní hraně, vedle kterého se nachází také sklíčko chránící infraport a Bluetooth. Horním tlačítkem lze také přepínat profily a zamknout klávesnici. Na pravém boku se krčí další drobné tlačítko pro aktivaci kamery.

Qtek 8010 Qtek 8010

Zadní část telefonu je poměrně prázdná, pouze v horní části si můžete všimnout loga Windows Mobile, krytky externí antény a nenápadně zapracovaného fotoaparátu se sklíčkem pro pořízení autoportrétu. Použitá baterie je typu Li-ion o kapacitě 1050 mAh. Displej - nemá chybu

Barevný TFT displej má rozlišení 176x220 bodů při rozměrech 34x42 milimetrů. Kontrast displeje je špičkový a zobrazení hladké. Displej je aktivní a překresluje se velmi rychle. Poměrně dobře se čte i na přímém slunci.

Klávesnice – trochu přetlačítkováno

Klávesnice v nás od pohledu budila velké rozpaky. Tlačítek je zde mnoho a jejich tvary jsou prapodivné. První dojmy ovšem nejsou nejdůležitější.

Qtek 8010 Qtek 8010

Výrobce použil originální ovládací prvek v podobě horizontálně umístěného válečku, který se vyklání směrem nahoru a dolu. Pokud budete mít zájem zahnout také dostrany (při ovládání MS Smartphone je to často nutné), stisknete váleček na jednom z krajů. Aktuální volba se potvrzuje stiskem celého válečku.

Při ovládání klade váleček větší odpor. Uvidíme, jak si tento prvek poradí s náporem času. Při potvrzování volby je váleček ovšem potřeba stisknout poměrně hluboko (odhadem jeden milimetr), což se zdá zbytečné. Nevytrénované ruce se také občas stane, že omylem místo potvrzení stiskne některý směr.

Qtek 8010

Přímo nad válečkem se nachází podlouhlé ovládací tlačítko s pevně vyhrazenými funkcemi. Ikona domečku napovídá, že jeho stiskem se vždy přesunete na úvodní obrazovku. Šipka vlevo vás vrátí o úroveň výš nebo vymaže poslední zadaný znak.

Horní dvojice výběrových tlačítek je známá a s jejich obdobou se setkáváme téměř u všech nových telefonů. Tyto klávesy vykonávají různé funkce v závislosti na tom, kde v menu se nacházíte a jejich popis naleznete ve spodních rozích displeje. Z obou stran ohraničují funkční klávesy známé zelené a červené sluchátko pro ovládání hovorů.

Qtek 8010

Číselné klávesy jsou uspořádané do třech řad a na jejich rozložení není co vylepšovat. Jednotlivá tlačítka jsou nízká a podlouhlá, jejich popis je výrazný, ale klávesnice nemá žádné podsvícení. Tlačítka mají minimální zdvih, jsou citlivá a jejich odezva je skvěle cítit v prstu.

Přes uspořádání funkčních tlačítek, které nepůsobí příliš elegantně, hodnotíme klávesnici jako velmi dobrou. Na originální ovládací prvky si lze rychle zvyknout a u jiných telefonů vám pak budou chybět.  

Menu a ovládání - známé MS Smartphone 2003

Prostředí Windows Mobile je poměrně známé a jeho popis by vystačil na několik samostatných článků. Nejdůležitější je, že procesor ARM OMAP 730 dokáže zajistit velmi rychlou reakci menu. Ve srovnání s Eurotel Dataphone je SPV C500 opravdový rychlík.

Qtek 8010

Po menu se lze pohybovat i pomocí číselných kláves, protože každé položce vždy jedna klávesa odpovídá. Téměř na každé místo v menu telefonu si můžete uložit rychlou volbu z úvodní obrazovky nebo hlasový příkaz.

Qtek 8010 Qtek 8010

Oceňujeme, že font písma v menu lze výrazně zvětšit. Větší font budete těžko mezi běžnými telefony hledat a smartphone tak může být dobrou volbou i pro uživatele se slabším zrakem.

Telefonování - vše, na co si vzpomenete

Smartphone SPV C500 je triband telefon a nabízí všechny nadstandardní funkce, na které si jen můžete vzpomenout. Nechybí skupiny volajících a hlasové vytáčení, ke každému kontaktu lze přiřadit až 30 různých položek. Oblíbená fotografie mezi nimi nechybí.

Qtek 8010 Qtek 8010 

Zvuk z reproduktoru je čistý a také hlasitý. Množství kontaktů pravděpodobně nebude omezené, nebo alespoň v telefonu jsme tuto informaci neobjevili.

Zprávy - Outlook e-mail i MSN Messanger

Telefon si rozumí se zprávami SMS, EMS i MMS. Pro zprávu pošty je smartphone doplněn o Outlook e-mail. Pevnou součástí menu je také MSN Messanger.

 Qtek 8010 Qtek 8010

Zprávy se píší velmi dobře a na displej se vejde devět řádků textu standardním fontem. S rychlým psaním pomáhá T9, v levém horním rohu se vždy počítají napsané znaky a zobrazuje se, na kolik zpráv bude text rozdělen.

Organizační funkce - skvělý kalendář

Kalendář je maximálně přehledný a přesto, že záznamy obsahují velké množství informací, je zadávání upomínek jednodušší než u většiny low-endů. Všechny informace jsou defaultně nastaveny, je možné je změnit nebo ponechat v původní podobě a vyplnit pouze předmět. Není potřeba proklikávat zdlouhavou sérií různých voleb, která dokáže od aktivního využívání kalendáře i odradit. Měsíční, týdenní i denní pohled je samozřejmostí.

Qtek 8010 Qtek 8010

Další organizační aplikací jsou přehledně zpracované úkoly a nechybí ani hlasový záznamník limitovaný pouze volnou pamětí přístroje. Na internetu se objevily informace, že celková paměť SPV C500 je 64 MB, větší část ovšem zabírá operační systém a testovaná (předprodejní) verze ukazuje celkový prostor pro ukládání dat něco pod 30 MB.

Pod baterii se ovšem nachází slot pro paměťové karty ve formátu Mini SD, a tak lze paměť téměř libovolně rozšířit. Také není pravda, že by slot nebyl volně přístupný a karty by nešly měnit, pouze je potřeba vyndat baterii a přístroj restartovat.

Datové a zábavné funkce 

Všechny organizační informace i kontakty lze samozřejmě synchronizovat s MS Outlook. Smartphone nabízí propojení s počítačem prostřednictvím infraportu, Bluetooh i datového kabelu, který používá konektor miniUSB.

Jako GPRS modem poslouží SPV C500 skvěle, podporuje GPRS třídy 10(4+2). V případě, že se k nám tento přístroj dostane na trh, možná už mu bude scházet EDGE, ale uvidíme.

Qtek 8010 Qtek 8010 

V menu telefonu naleznete také Internet Explorer, se kterým zobrazíte internetové i wapové stránky. Některé zdroje uvádí u SPV C500 také integrované rádio. Testovaná verze jej ovšem nemá.

SPV C500 podporuje Javu a součástí operačního systému je také Windows Media Player. Smartphone má integrovaný fotoaparát s rozlišením 640x480 pixelů a dokáže natáčet videoklipy o rozlišení 176x144. Videoklipy jsou pravděpodobně omezeny pouze volnou pamětí, protože během testování jsme nahrávali bez problémů 20 minut a žádný údaj o limitu přístroj neukazuje.

Sečteno a podtrženo

MS Smartphone je dobře propracovaný systém. Ovládaní je velmi intuitivní a menu přehledné. U SPV C500 se podařilo odstranit nejzávažnější chyby, které bránily většímu rozšíření Eurotel Dataphone - telefon se smrsknul, výrazně zrychlil a podle našeho názoru i zkrásněl.

Na telefonu oceňujeme, že vypadá ryze pracovně a konzervativně. Trh pro takové přístroje jistě existuje a přesto jich je poslední dobou čím dál méně.

Myslíte, že nám Qtek 8010 některý operátor nabídne?

Autor:
  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemůže fungovat, říkal každý, komu jsme mikro mobil ukázali

Umí v podstatě jen telefonovat, ale i tak je to zajímavá hračka. Miniaturní mobil si můžete dát do ucha nebo si ho...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Laciné Xiaomi může být opravdu levné, ale také předražené

Xiaomi začalo na českém trhu prodávat nový laciný model Redmi 12C. V prodeji jsou tři verze podle velikosti paměti,...

Sympatický žluťásek se za výbavu stydět nemusí. Test Poco X5 Pro 5G

Snad nejvýš, co to jen ve střední třídě jde, je posazený v nabídce výrobce Poco model X5 Pro 5G. Disponuje opravdu...

Ikona mezi levnými telefony přichází s pořádně nadupaným modelem

Modely série Redmi Note od výrobce Xiaomi obsazovaly celé spektrum nabídky ve střední třídě, od cenově výhodných modelů...

Panečku, to je sebevědomí. Huawei přidal umění a chce za novinku balík

Huawei představil na domácím trhu novou řadu P60. Část novinek se podívá i do Evropy, předběžně prostřední model Pro a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...