Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Panasonic GD93 - konečně už i s WAPem (recenze)

Na světě je nový mobilní telefon od japonské společnosti Panasonic - model GD93. Ve stručnosti bychom jej mohli charakterizovat jako malý, lehký, elegantní, konečně také s implementací WAPového prohlížeče.

Japonský výrobce se drží tradice a stejně jako předchozí produkty obdařil i nový Panasonic GD93 miniaturními rozměry, "muší" hmotností, luxusním designem a především - přítomností WAPového prohlížeče. GD93 je tak prvním Panasonicem s WAPem. Svými dalšími funkcemi však telefon rozhodně nezůstává pozadu za žádným ze svých předchůdců. Ale nepředbíhejme a začněme nejprve tím, jak vypadá.

Design

pohled na telefon ze předuVýrobce telefonů Panasonic se s obměnou vzhledu svých mobilů nikdy moc nemazlil. GD93 je však konečně přístrojem, který není po designové stránce jen další kopií předchozího modelu. Rozměry přístroje jsou 120 x 45 x 17 mm a váží pouhých 80 g. Rozměrný displej sice telefon opticky zvětšuje, ale nad tím mávnete rukou, hned jak s telefonem začnete wapovat. Barva přístroje je stříbrná a samozřejmě mu tím velmi přidává na exkluzivitě.

Displej

Displej GD93 je oproti ostatním Panasonicům o něco větší, ale celkový design telefonu tím nijak netrpí. Navíc vzhledem k tomu, že přístroj disponuje WAPem, větší displej je zde naprosto na místě. Displej je šestiřádkový - čtyři řádky slouží k psaní textu s tím, že na jednu řádku napíšete až 16 znaků. Dvě poslední řádky (horní a spodní) slouží k nápovědě a informacím o stavu telefonu - nabití baterie, intenzita příjmu signálu, nastavení telefonu a tak dále. pohotovostní stav přístrojeDisplej je plně grafický a nechybí zde ani typická vlastnost telefonů značky Panasonic - možnost měnit podsvícení displeje - k dispozici je sedm různých barev podsvícení (světle modrá, oranžová, žlutá, fialová, zelená, tmavě modrá a bílo-fialová). Ani u GD93 však bohužel není vyřešeno nevkusně působící měnitelné osvětlení displeje versus neměnné (zelené) podsvícení klávesnice. Podsvícení displeje nelze vypnout, můžete však vypnout alespoň osvětlení klávesnice. Kontrast displeje také můžete změnit v rozsahu pěti úrovní. Telefon nabízí dvě animace - panáčka s balónky a nápis "Panasonic" - opět tedy žádná změna oproti starším modelům. Animace je možno shlédnout při zapnutí/vypnutí přístroje.

Baterie a výdrž

Panasonic GD93 je napájen lithium-iontovou baterií o kapacitě 650 mAH. Její výdrž uvádí výrobce 170 hodin v pohotovostním režimu nebo maximálně 210 minut hovoru. V praxi nám telefon vydržel něco málo přes 100 hodin, s průměrným voláním cca 10 minut hovoru denně. Na tak malý a lehký telefon to není špatný výsledek. Nabíjení baterie je indikováno červenou diodou, která je umístěna na vrchu přístroje. Při úplném nabití dioda začne svítit zeleně.

pohled na telefon ze zadu s vyjmutou baterií

Ovládání

Stejně jako u ostatních typů (například GD50, GD52, GD92 atd.) pohyb v menu umožňuje jediné tlačítko - tzv kurzorová klávesa (čtyřsměrová). Její nevýhoda však spočívá v tom, že je nutné tuto klávesu silněji stisknout, aby telefon reagoval. pohled na telefon - ovládáníNad alfanumerickou klávesnicí vlevo se nachází tlačítko se symbolem zeleného telefonu, sloužící k přijímání hovorů. Na opačné straně (vpravo) je umístěna klávesa se symbolem červeného telefonu. S její pomocí ukončíte hovor, vypnete a zapnete telefon. Korekční tlačítko "C" (v pravé části přístroje) smaže poslední znak v textu a při listování v menu umožňuje návrat o úroveň zpět. Při delším stisku vás vrátí do pohotovostního stavu displeje. Nad klávesou "C", přímo pod displejem, je umístěna Klávesa výběru, kterou potvrzujete položky, zobrazované nad touto klávesou na displeji (funkce potvrzovacího tlačítka OK). Zbylé dvě klávesy leží pod sebou mezi displejem a tlačítkem s ikonou zeleného telefonu. První z nich je klávesa P, která umožňuje okamžitý přístup k jednomu telefonnímu číslu, jenž si nadefinujete v položce Osobní volba (Telefonní seznam). Poslední klávesou je tlačítko pro vstup do telefonního seznamu.

Menu

Stiskem Klávesy výběru vstoupíte do základního menu telefonustruktura menu, ve kterém se můžete pohybovat pomocí navigační klávesy čtyřmi směry. Menu obsahuje devět ikonek, označených čísly 1-9. Struktura menu je: Zámek kláves, Telefonní seznam, Zprávy, Aplikace, Osobní nastavení, Služby volání, Přesměrování, Ochrana telefonu, Sítě. Ke každé ikonce je ve spodní části displeje k dispozici textová nápověda v podobě jednoslovné nebo dvojslovné popisky. Každá položka v menu je navíc označena číslem a pokud si čísla nebo pořadí jednotlivých položek pamatujete, můžete se v menu pohybovat za pomoci alfanumerické klávesnice. Tato funkce usnadní pohyb v menu a částečně tak supluje Rychlou volbu.

Tóny

Položka tónů se nachází v menu Osobní nastavení. Na výběr máte celkem z 24 vyzváněcích tónů, včetně tří vlastních melodií.pohled na telefon ze zadu Dále máte možnost snižovat i zvyšovat hlasitost zvonění (v pěti úrovních), nadefinovat si rozdílné vyzvánění pro SMS, hlasová, faxová, datová volání, vypnout všechny tóny. Další vlastností, typickou pro Panasonic je možnost nahrání jakéhokoliv zvuku či hlasu (v délce 5 sekund), který lze následně použít jako upozornění na příchozí hovor. Vibrace jsou pochopitelně také již standardní funkcí a lze je nastavit dlouhým stiskem křížku v pohotovostním stavu telefonu. Stejně jako u Panasonicu GD92 však i zde musíte po aktivaci vibračního zvonění zpět do menu a nastavit hlasitost vyzvánění (pokud nechcete, aby telefon jen vibroval). Při aktivaci vibrací se totiž automaticky deaktivuje vyzvánění. Profily jako takové bohužel GD93 postrádá, můžete si zvonění pouze zapnout, vypnout a kombinovat ho s vibračním zvoněním.

Telefonní seznam

Do telefonního seznamu se dostanete přes menu nebo rychlým přístupem - stiskem klávesy s ikonou knihy. Kapacita seznamu telefonu je 100 míst. Ke každému telefonnímu číslu můžete navíc ještě přiřadit e-mailovou adresu. Listování seznamem provádíte kurzorovou klávesou nebo pomocí alfanumerické klávesnice. Pro provádění změn v seznamu (jako například vložení nového čísla, editace starého, vymazání čísla) musíte do seznamu vstoupit přes menu.

Skupiny volajících

V telefonním seznamu si můžete nadefinovat také devět skupin volajících. Jednotlivé skupiny lze libovolně přejmenovávat. Ke každé skupině si můžete kromě zvonění přiřadit také barvu podsvícení displeje a některou z 10 druhů animací (zobrazujících se při příchozím hovoru). Také si můžete navolit čísla rychlé volby. Seznam posledně volaných / přijatých / zmeškaných hovorů aktivujete stiskem zeleného telefonu. Přistroj si pamatuje posledních 10 volaných / 10 přijatých / 10 zmeškaných čísel.

SMS

Přehledný a kontrastní čtyřřádkový displej umožňuje poměrně rychlé a pohodlné psaní SMS zpráv. Při stisku jednotlivých kláves jsou reakce telefonu rychlé a bezchybné. sms menu Jako stále nevyřešený nedostatek je přepínání velkých písmen na malá. Velká i malá písmena jsou zde řazena za sebou (systémem: W X Y Z w x y z), takže pokud píšete velká písmena a chcete napsat malé, musíte se k němu jednoduše prokousat. Kursorová klávesa velice usnadňuje pohyb v editoru zpráv, ve kterém se můžete pohybovat dopředu, dozadu, ale také nahoru a dolů. Součástí menu Zprávy jsou předdefinované šablony, kterých je celkem 10. Můžete je podle potřeby měnit. Prediktivní psaní (T9) bohužel nebylo u modelu, který jsme měli zapůjčený k testování, k dispozici, tudíž jej nemůžeme hodnotit. Jinak T9 bude patřit do standardního vybavení GD93. Bude-li v češtině, je však zatím ve hvězdách. Před odesláním SMS zprávy telefon dá na výběr, chcete-li potvrdit doručení zprávy a jakou signalizaci při doručence chcete slyšet.

WAP

pansonic gd93Panasonic GD93 se konečně může pochlubit WAPovým prohlížečem (verze 1.1). Díky rozměrnému displeji, který zobrazuje pět řádek textu, jsou informace na WAPových stránkách pohodlně čitelné i na telefonu tak malých rozměrů, jaké má právě "gédédevadesáttrojka". Kromě displeje oceníte při wapování především navigační klávesu, se kterou si bohatě vystačíte při procházení internetu. Pohybem nahoru a dolů listujete zobrazenou nabídkou, doleva se vracíte o krok zpět a pohybem doprava zvolíte vybranou položku. Zkrátka s Panasonicem GD93 se WAPuje snadno, pohodlně a rychle.

E-mail

Panasonic GD93 nabízí (stejně jako jeho předchůdce GD92) e-mailového klienta (POP3 / SMTP), prostřednictvím něhož můžete odesílat a vyzvedávat e-mailové zprávy ze své elektronické schránky. Přístup k e-mailu je pod položkou Zprávy - E-mail. Tam máte na výběr: Přijaté zprávy, Odchozí zprávy, Vytvořit novou, Poslat / přijmout zprávu, Přehled, Parametry. Kapacita telefonu je 40 e-mailových zpráv. Než však začnete pracovat s poštou, musíte v položce Nastavení serveru nastavit potřebné parametry. Zadáte údaje vašeho providera: jméno (například "Volny"), jméno účtu (Novak), SMTP server (smpt.volny.cz), POP3 server (pop3.volny.cz), POP3 účet (Novak), heslo, doručení zpráv, přístupový bod (tel. číslo, které zjistíte u svého providera, například 0603 124 670), typ okruhu (digital, analog), ID uživatele (jméno), heslo uživatele (heslo), Primární DNS (např.: 212.020.096.034), sekundární DNS (212.020.096.038). Takto zadané parametry následně uložíte a pak se již můžete vesele připojit na svou e-mailovou schránku a posílat nebo vyzvedávat zprávy.

Hlasový záznam

Další již známou, ale zároveň velmi užitečnou funkcí GD93 je hlasový záznamník, který umožňuje záznam hlasu v délce cca 20 sekund. Na pravém boku telefonu, v horní části, je tlačítko Memo, při jehož stisku máte možnost Nahrávat novou poznámku nebo Přehrát starý záznam.

Hlasové vytáčení

Z hlasových funkcí nabízí GD93 nově také hlasové vytáčení, které umožňuje vybrat ze seznamu pět telefonních čísel a přiřadit k nim hlasové jmenovky. pohled na telefon z bokuK hlasovému vytáčení se dostanete přes Osobní nastavení - Hlasový příkaz - Hlasové vytáčení. Zde máte k nahlédnutí seznam právě aktuálních telefonních čísel s hlasovou vizitkou. V tomto seznamu lze editovat nebo mazat. Hlasový příkaz u jednotlivých čísel můžete také změnit či si jej poslechnout. K vyvolání čísla pomocí hlasu stačí v pohotovostním stavu přístroje stisknout a podržet kurzorovou klávesu (libovolný směr) a vyslovit hlasový příkaz.

Zámek klávesnice

Klávesnice se uzamkne poměrně jednoduše. Vstoupíte do menu a potvrdíte v pořadí druhou položku - Zámek kláves a následně "OK". Jakmile si na tento systém zvyknete, nebude vám činit žádné potíže - vždy když budete chtít zamknout klávesy, zmáčknete třikrát tlačítko pro potvrzení volby. K odemčení stisknete opět tlačítko pro potvrzení volby a následně "OK" - prodleva mezi prvním a druhým stiskem však nesmí být delší než jednu sekundu.

Automatické vypnutí / zapnutí telefonu

GD93 umožňuje užitečnou funkci, kterou ocení zejména zapomnětlivci, kteří nemusejí mít telefon v pohotovosti 24 hodin denně. Můžete si nastavit automatické vypnutí a zapnutí přístroje. Tuto funkci hledejte pod položkou Aplikace. S funkcí automatického vypnutí a zapnutí telefonu máte na výběr z možností - využít pouze jednou, opakovat každý den nebo zrušit. Máte-li však aktivovánu ochranu PIN kódem, telefon se vám sice automaticky zapne v požadovaný čas, ale váš PIN už musíte zadat sami.

Budík

Kromě hodin máte v telefonu také budík, který umožňuje nastavit čtyři různé časy upozorňování. Stejně jako u zapnutí / vypnutí přístroje, tak i budík můžete nastavit v režimech - budit pouze jednou, denně a vypnout budík. Ke každému buzení si zvolte jakýkoliv vyzváněcí tón.

Hands-free

Stejně jako předchůdce GD92, tak i nový Panasonic má vestavěné hands-free. Aktivuje se jednoduše. Během probíhajícího hovoru máte na displeji (v pravém dolním rohu) ikonku s možností výběru: Podržet, Menu, H-zap. Potvrzením třetí položky aktivujete hlasitý odposlech. Hlasitost reprodukovaného hlasu samozřejmě v žádném případě nelze srovnávat s opravdovými hands-free sadami, ale jako dočasné náhrada hands-free sady to postačí. Reproduktor pro hlasitý odposlech je na telefonu umístěn v zadní části. Proto je vhodné při použití této funkce telefon otočit.

Kalkulačka

V menu Aplikace vám také může přijít vhod Kalkulačka. Její ovládání opět velmi usnadní navigační tlačítko. Jeho pohyby do jednotlivých stran provádíte jednotlivé matematické operace (doleva - odečítání, doprava - sčítání, nahoru - násobení, dolů - dělení). Klávesa výběru slouží pro potvrzení.

pohled na telefon - konektory

Ostatní parametry

Mobilní telefon Panasonic GD93 je duální, lze jej používat v GSM sítích o kmitočtech 900 / 1800Mhz. Telefon dále podporuje SIM Toolkit, GSM banking, EFR a pochopitelně i datové a faxové služby (standardních 9,6 kbps). Příjem signálu je dobrý. V nabídce funkcí přístroje naleznete ještě konvertor měn a hodiny. Můžete si také vytvořit Fixní seznam, do kterého uložíte jen vybraná telefonní čísla. Při aktivaci fixní volby budou všechna čísla (vyjma těch z fixního seznamu) blokována. Blokování různých druhů hovorů (odchozí, příchozí, mezinárodní hovory apod.) je s novým Panasonicem také možné.

Resumé nevýhod

Panasonic GD93 má však také své mouchy. Jeho největším neduhem je určitě nízká hlasitost reproduktoru, která činí telefonování v hlučnějším prostředí téměř neuskutečnitelným. Dalším mínusem je paradoxně právě navigační tlačítko, na které je potřeba více tlačit, aby telefon zareagoval. Nedotažená je také funkce vibračního zvonění, jehož aktivováním zároveň zrušíte všechny tóny (včetně budíku). Pak je tu samozřejmě opět ona nešťastná absence IrDA portu. Takovou funkci by žádný telefon vyšší třídy dnes už rozhodně postrádat neměl.

I přes své zápory je však Panasonic GD93 velice zajímavým a šikovným mobilem. Svými funkcemi by měl uspokojit i ty náročnější uživatele mobilních aparátů. Jen škoda toho infraportu a podpory pouze standardní přenosové rychlosti dat (9,3 kbps). GD93 by se měl objevit na českém trhu začátkem letošního jara. Oficiální cena zatím bohužel není známa. Podle neoficiálních informací by se však měla pohybovat v rozmezí zhruba 13 - 15 tisíc korun.

Poznámka: Model, který jsme měli zapůjčený k testování, neměl češtinu, proto se některé naše překlady z angličtiny mohou od české verze lišit. Na našem trhu bude GD93 samozřejmě již s podporou češtiny

Výrobce Panasonic Konektor externí antény Ano
Typ GD93 Potvrzení o doručení SMS Ano
Rozměry V x Š x H (mm) / Hmotnost (g) 120 x 45 x 17 / 80 Čeština Ano
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) max. 170 / max. 210 Vibrační vyzvánění Ano
Pásma GSM 900 / 1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka Ano / Ano / Ano / Ano
Akumulátor: Typ, kapacita Li-Ion, 650 mAh Hry / počet Ne
Nabíječka / doba nabíjení (h) Cestovní / 4 Hlasitý odposlech Ano
Displej Grafický, šest řádek IrDA port Ne
Formát karty Plug-in Připojení k PC přes sériový kanel Ano
Paměť telefonního seznamu 100 Konferenční hovor Ano
Paměť pro SMS v telefonu 10 Blokování hovorů Ano
Volané / prijaté / zmeškané hovory 10 / 10 / 10 WAP Ano
Vyzváněcí tóny 24 Data / Fax Ano / ano
Vlastní melodie / počet Ano / 3 HSCSD Ne
Hlasové vytáčení Ano GPRS Ne
Hlasové přijmutí a odmítnutí hovoru Ne Konvertor měn Ano
Pevná volba Ano SIM lock Ano
Rychlá volba Ano Vypnutí mikrofonu (Mute) Ano

Autor:
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Huawei potvrdil premiéru očekávané novinky. Výbava je stále záhadou

Huawei konečně představí dlouho očekávané modely řady P50. Jenže stále není jasné, jakými procesory budou telefony...

Loňské překvapení od OnePlusu dospělo. Výrobce představil Nord 2

Před rokem se značka OnePlus rozhodla odklonit od svého zaměření na top modely a představila smartphone vyšší střední...

Master Edition bude levnější alternativou k výhodnému Realme GT

Čínské značky se vyžívají ve speciálních edicích svých modelů. Většina se jich prodává jen v Číně, ale speciální edice...

Odolný telefon nemusí být ošklivý. Novinka od Motoroly je stylovka

Poměrně originálním způsobem oživila Motorola již starší modelovou značku Defy. Odolný telefon totiž navrhla tak, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...