Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL | foto: Google

Googlu se vstup na mobilní trh stále nedaří. Nové Pixely mají spoustu chyb

  • 5
Tvůrce systému Android se po spolupráci na přístrojích řady Nexus rozhodl vyrábět smartphony ve vlastní režii. Ty ovšem trpí řadou neduhů.

Operační systém Android je zcela dominantní na trhu se smartphony, jeho tvůrce Google se proto rozhodl zkusit štěstí s vlastními smartphony. Už tedy nejde o kooperaci s jinými výrobci jako v případě modelů řady Nexus, ale o zcela vlastní chytré telefony.

První generace smartphonů Pixel se nicméně nesetkala s velkým zájmem (více viz Pixely od Googlu jsou propadák). Přesná čísla nejsou známa, řada analytiků ovšem hovoří o minimálních prodejích ve srovnání s konkurencí se stejným operačním systémem. Na vině může být vysoká cena a nijak zásadní inovace.

Letos Google uvedl druhou generaci pixelů - mají nejen skvělé papírové parametry, ale opět i vysokou cenu. Novinky se začaly prodávat před nedávnem a už se u nich stejně jako u první generace objevuje celá řada problémů. Je s podivem, že tak gigantická firma jako Google uvedla na trh jedny z nejproblémovějších smartphonů.

Google si stejně jako Apple své smartphony nevyrábí sám, ale zadává výrobu smluvním partnerům. Těmi nejsou běžnému uživateli neznámí OEM výrobci, ale zavedené značky. Menší Pixel 2 totiž vyrábí HTC, které podepsalo s Googlem smlouvu o širší spolupráci (více viz Google kupuje zaměstnance mobilní divize HTC za více než miliardu), větší model Pixel 2 XL pak vyrábí LG.

HTC se pyšní vysokou kvalitou výroby, u menšího pixelu tak není hlášeno tolik problémů. U většího modelu XL od LG se jich ovšem objevilo plno. Jedním ze zásadních jsou problémy s P-OLED displeji, které vyrábí LG.

Ty se po krátkém používání vypalují, což je vlastnost všech OLED displejů. Panely od konkurenčního Samsungu se ovšem ukazují v daleko lepším světle, problémy s vypalováním se u nich objevují v menší míře a až po delší době.

Displeje většího nového Pixelu také trpí zkresleními a málo sytými barvami. Dalším problémem je „černá skvrna“, tedy pomalé přepnutí skupiny černě rozsvícených bodů na jinou barvu. Panely nových pixelů také nereagují na dotyk okolo okrajů a při odemykání a zamykání telefonu se objevuje nepříjemné blikání displeje.

Hlášeno je také „klikání“ vycházející z telefonů od Googlu, tento problém se týká i menšího modelu. Řešení přinesla softwarová oprava, ale bzučení při telefonování je některými uživateli stále hlášeno. Zvuku se týká také další problém - nahrávaný zvuk je pisklavý a zkreslený.

Pixely 2 mají nejlepší fotoaparát. To jsou nové vlajkové lodi Androidu

Pixel 2 XL je dodáván s 18W rychlonabíječkou. Ovšem telefon zvládá pouze 10,5 W, nabití do plné kapacity baterie tak podle některých uživatelů trvá dvě a půl hodiny.

Navíc vestavěný Google Assistant nefunguje s některými Bluetooth sluchátky. Papírově nejlepší fotoaparát mezi smartphony na trhu podle laboratoře DxO Mark (více v článku iPhone 8 už nemá nejlepší foťák) se podivně chová při focení pod osvětlení LED zdrojem. Obraz se začne podivně vlnit.

Ovšem největší faux pas se týká opravdu kuriózní chyby. Některé Pixely 2 XL byly dodány zákazníkům bez nainstalovaného operačního systému, takže je nelze nijak použít.

Google pro řadu zmiňovaných chyb slibuje softwarové opravy, některé již zveřejnil. Avšak některé chyby týkající se chybného hardwaru asi nepůjde opravit jednoduše pomocí softwarových oprav. Google tak alespoň celosvětově prodloužil záruku obou nových pixelů na dva roky.