Velký displej a cena do čtyř tisíc. Nokia G20 versus TCL 20 SE

  • 9
Kategorie cenově dostupných smartphonů je neuvěřitelně nabitá. V redakci se sešly dva kousky, které podle nás trochu vystupují z řady a cenou se spolehlivě vejdou pod hranici čtyř tisíc korun. Nokia G20 i TCL 20 SE bodují velkými displeji a dlouhou výdrží baterie. Vyplatí se koupit model známé značky, nebo vsadit na relativního nováčka na trhu?

Nováček a stálice? Není to tak jednoduché

Nokia G20 a TCL 20 SE

I když na čas ze světa chytrých telefonů zmizela, má značka Nokia dodnes zvuk a třeba na českém trhu jí to docela pomáhá k tomu, aby se držela řekněme v povědomí zákazníků. To čínská značka TCL je v Česku známá spíš televizory než smartphony, které na tuzemském trhu prakticky žádnou tradici nemají. Jenže toto zdání, že zde proti sobě stavíme nováčka trhu a stálici, která je sázkou na jistotu, rozhodně klame.

Příběh obou značek a toho, odkud se vzaly, je vlastně mnohem složitější a zákazníkovi to může pomoct pochopit, co od daných přístrojů očekávat. Nokia G20, která u prodejců vyjde asi na 3 990 korun, se v této dvojici tváří jako „značkový“ a prémiovější smartphone, zatímco TCL 20 SE, které stojí méně než 3 300 korun, platí za agresivního vyzyvatele. Faktem však je, že G20 nemá, stejně jako všechny ostatní dnešní novodobé modely Nokia, se slavnou finskou firmou v podstatě nic společného.

Mobilní zařízení Nokia teď totiž vyrábí firma HMD Global, která má na využití značky Nokia od finského gigantu licenci. A i když k sobě asi firmy mají relativně blízko, tak jde o nezávislý podnik, který na někdejší legendu navazuje jen sporadicky. To však neznamená, že by neměla Nokia G20 co nabídnout: naopak výbava v podobě 6,52“ displeje s rozlišením 720 x 1 600 pixelů, procesoru MediaTek Helio G35, 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti v podstatě odpovídá tomu, co je v této třídě obvyklé.

TCL 20 SE je na tom podobně: nabídne ještě větší 6,82" displej, rozlišení se však drží stále při zemi (720 x 1 640 pixelů), opět jsou tu 4 GB RAM, 64 GB uživatelské paměti a procesor nese označení Snapdragon 460. TCL 20 SE vlastně navazuje na dřívější cenově dostupné modely značky Alcatel, na kterou drží TCL také licenci. A hádejte, od koho ji má? Ano, od finské Nokie, která kdysi spolkla francouzsko-americký Alcatel-Lucent a tradiční francouzská značka tak patří jí. Jenže TCL se před lety rozhodlo značku Alcatel odsunout do pozadí a upřednostnit svou vlastní identitu. Takže namísto souboje Nokia–Alcatel jako za starých časů tu máme souboj Nokia–TCL, který rozhodně žádným odkazem do minulosti není.

Velké baterie a další výhody

Nokia G20 a TCL 20 SE

Ani u jednoho ze srovnávaných telefonů nemůžeme očekávat v praxi kdovíjaký výkon, na druhou stranu to nejsou „přiškrcené“ smartphony, které by nezvládaly ani ty základní úkoly. Podle nás jsou modely v kategorii mezi třemi až čtyřmi tisíci korun již skutečně plnohodnotné chytré telefony, které sice cílí na nenáročné uživatele, ale mohou uspokojit i ty, kdo jsou nebo byli zvyklí na přístroje o třídu výš.

Oba smartphony například bodují velkou baterií a její dlouhou výdrží. TCL nabídne kapacitu 5 000 mAh, Nokia 5 050 mAh, což je zanedbatelný rozdíl. A rozdíl není nijak zásadní ani v praxi, byť se zdá, že procesor Snapdragon 460 v těle TCL je přeci jen trochu úspornější (a přitom také výkonnější) než MediaTek v Nokii. Ale většina uživatelů rozdíl v praxi nejspíš nepozná, není důležité to řešit. Oba přístroje jsou smartphony, které v běžném režimu používání, pokud uživatel nemá displej neustále zapnutý, vydrží v pohodě dva dny na jedno nabití a při troše uskromnění i o něco déle.

Nokia pak u uživatelů boduje čistým Androidem a dlouhodobou podporou. HMD Global si zakládá na rychlých bezpečnostních aktualizacích, které pro tento telefon budou vycházet po tři roky. A jako asi jediný levný smartphone slibuje Nokia G20 aktualizaci na novou generaci Androidu: někdy v první polovině příštího roku by tak měla G20 dostat Android 12. A to může být pro uživatele zajímavý „dárek“, jelikož nový systém přináší i některé nové funkce, které se mohou hodit.

To TCL zůstane nejspíš u Androidu 11, ale má jiná lákadla. Větší displej tu i přes ono HD rozlišení stále nevypadá jako struhadlo a i když je rozlišení stejně jako u Nokie znát, v dané cenové kategorii si není nač stěžovat. Navíc displej na nás celkově působí o něco lepším dojmem, i když rozdíl to opět není dramatický. I tady je systém relativně čistý bez výstřelků a zbytečností, takže se není třeba ničeho obávat. Mírně vyšší výkon dává telefonu výhodu ve hrách, především tedy při jejich načítání. A překvapením je docela rychlé nabíjení: výkon 18 W je na danou cenovou kategorii dost slušný, Nokia nabízí stále dobrých 10 W. Oba telefony se nabíjí přes USB-C konektor. A u obou mimochodem nechybí 3,5mm jack.

Největší krasavci to nejsou

Nokia G20 a TCL 20 SE

Jestli si nás oba cenově dostupné smartphony něčím nezískaly, tak je to design a zpracování. Obojí nicméně odpovídá dané kategorii. Nokii G20 musíme ke cti připočítat její aspoň trochu originální vroubkované provedení zad a fakt, že tělo je převážně matné, takže není magnetem na otisky prstů. To u TCL je tomu přesně naopak, tělo je z lesklého materiálu a neskutečně se upatlává.

Upatlávání TCL navíc ještě umocňuje umístění čtečky otisků prstů na zadní stranu. Nokia ji má hezky na pravém boku ve vypínacím tlačítku, což je podle nás pro čtečku asi nejpraktičtější a nejuniverzálnější umístění. Ne nadarmo ji mají na boku i špičkové smartphony Sony, byť by ji mohly mít v displeji. Oba smartphony mají na protilehlém boku také tlačítko Asistenta Google, které je ovšem v našich podmínkách zbytečné a u Nokie je malinko k vzteku, protože je přímo proti vypínacímu tlačítku a občas jsme ho stiskli s ním.

Oba telefony pak míří na uživatele, kteří touží po velkém displeji, ale musíme zmínit, že Nokia s menším (přesto stále obřím) displejem samozřejmě padne lépe do ruky. Rozměry Nokie G20 jsou 164,9 x 76 x 9,2 mm, TCL 20 SE má míry 172,1 x 77,1 x 9,1 mm, ale celkově má ještě trochu hranatější tvary, takže rozdíl v ruce je větší, než o čem vypovídají čísla. Těla přístrojů jsou vyrobena z plastu a zpracování je solidní, nikde nic nevrže, neskřípe a neprohýbá se. Na druhou stranu nepůsobí detaily kdovíjak precizně a design přístrojů se nám zdá mírně zastaralý (pro TCL to platí víc).

Čtyři jsou jen falešné lákadlo

Nokia G20 a TCL 20 SE

Jak TCL 20 SE, tak Nokia G20 lákají uživatele na čtyři čočky fotoaparátu. U obou ovšem platí, že jsou to lákadla víceméně falešná. Dvoumegapixelové snímače pro makro a hloubku ostrosti totiž u obou přístrojů považujeme za zbytečnost, která tu je jen do počtu. V praxi k ničemu neposlouží: dobrý bokeh efekt vzhledem k malému výkonu procesorů z obou telefonů nedostanete a dvoumegapixelové makro snímky jsou příšerné.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20
Fotografie pořízená smartphonem Nokia G20

Fotografie pořízené smartphonem Nokia G20

Ale druhé dva snímače k něčemu přeci jen jsou. Oba modely mají širokoúhlé pětimegapixelové fotoaparáty, ten u TCL ovšem vytváří znatelně tmavší, méně detailní a celkově trochu nepřirozené snímky. Širokoúhlý foťák u Nokie je na danou kategorii vlastně docela dobrý, jen v noci moc nezafunguje, tady je vidět limit nízkého výkonu obou telefonů – ale pořád je dramaticky lepší než ten u TCL.

Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE
Fotografie pořízená smartphonem TCL 20 SE

Fotografie pořízení smartphonem TCL 20 SE

Většina uživatelů tak stejně bude používat převážně hlavní fotoaparát. Ten má u TCL rozlišení 16 megapixelů, Nokia se chlubí 48 megapixely. G20 používá takzvaný pixel-binning, tedy spojování pixelů, kdy ze čtyř udělá jeden a výsledkem jsou dvanáctimegapixelové snímky. TCL fotí ve svých šestnácti megapixelech. I tady TCL na Nokii v kvalitě snímků viditelně ztrácí, snímky mají horší kontrast, opět jsou obecně trochu tmavší a foťák si hůře poradí třeba s protisvětlem. Pokud vám na fotoaparátu záleží, je Nokia G20 v tomto souboji jasnou volbou.

Rozhodne cena, nebo detaily?

Nokia G20 a TCL 20 SE

Oba porovnávané smartphony působí velmi vyrovnaným dojmem. A vybrat si jeden, nebo druhý, nemusí být snadné. Záleží hodně na vašich preferencích: pokud je hlavním kritériem cena, je jasnou volbou TCL, které je o 700 korun levnější. Navíc za tyto peníze dostane uživatel kapku lepší displej i o něco víc výkonu, takže se TCL 20 SE hodí víc než Nokia G20 třeba na hraní her. Nebo sledování videa. Při těchto činnostech náročných na baterii se může hodit i rychlejší nabíjení TCL.

Na druhou stranu Nokia má také své trumfy, kterými svou vyšší cenu dovede ospravedlnit. Rozhodně lepší je její fotoaparát, má praktičtější čtečku otisků prstů a malinko lépe podle nás vypadá. Navíc je tu dobrá podpora v podobě tří let bezpečnostních aktualizací operačního systému a slíbené aktualizace na Android 12. Nokia G20 tedy nebude morálně zastarávat tak rychle jako TCL a může vám vydržet déle.


Test - recenze