Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Véčko od Nokie je pro mnohé ideální obyčejný mobil. Test Nokie 2720 Flip

  0:18aktualizováno  0:18
Klasické mobilní telefony jsou dnes již hodně ve stínu daleko populárnějších smartphonů. Čas od času se ale i na tomto poli objeví zajímavý model. Tím je třeba nová Nokia 2720 Flip, která má některé chytré funkce a napravuje řadu nedostatků dosavadních obyčejných nokií se systémem KaiOS.

Nokia 2720 Flip | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Běžné mobilní telefony bez dospělého chytrého operačního systému, jakým je iOS nebo Android, jsou sice stálicí trhu, ale nedostává se jim moc pozornosti. V poslední době se o ni stará především značka Nokia, která zaujala svými retro modely: nejprve v roce 2017 uvedla novodobou verzi legendy 3310, loni na ni navázala typem 8110 4G, který kromě retro designu přinesl i částečně „chytrý“ systém KaiOS.

Fotogalerie

Letos Nokia uvedla několik „obyčejných“ novinek, ale retro vlnu vynechala. Přesto se v závěru roku objevil přístroj, který jistě stojí za pozornost a který může být pro mnohé uživatele, kteří nechtějí chytré telefony, ideálním řešením. Je jím Nokia 2720 Flip, po dlouhé době zbrusu nové véčko v nabídce Nokie. Dnes vlastně opomíjená konstrukce je tu kombinována se solidním hardwarem a operačním systémem KaiOS. Díky tomu typ 2720 Flip napravuje řadu nedostatků, kterými přece jen novodobé nechytré nokie trpí.

V čem je lepší?

Upřímně, Nokia 2720 Flip je zdaleka ten nejlepší obyčejný mobil, jaký jsme za poslední roky mohli vyzkoušet. Jakkoli v nás typy 3310 a 8110 4G vzbudily nadšení především díky svému designu, chyby měly. A pro uživatele běžných telefonů možná zásadní.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • povedená klávesnice
 • dobrá výdrž baterie
 • moderní funkce
 • dualSIM

Proč nekoupit?

 • mizerný foťák
 • pro někoho laciná konstrukce
 • vyšší cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 2 599 Kč

U obou modelů nám například vadilo provedení klávesnice, která nebyla příliš pohodlná pro delší psaní textů a už vůbec ne pro celé ovládání telefonu: kurzorový kříž byl hodně stísněný, a to mohlo vadit hlavně starším uživatelům a dětem. Nokia 2720 Flip tyto nedostatky důrazně napravuje. Ano, roli v tom hraje véčková rozevírací konstrukce, díky které tu mají klávesy i displej hodně prostoru, ale pozitivně hodnotíme i samotné provedení klávesnice.

Ta je konečně opravdu pohodlná, stisk tlačítek je jistý, přitom klávesy zase nekladou zbytečný odpor. Když k tomu připočteme takový detail, jako že je to jeden z mála obyčejných telefonů s tlačítky pro regulaci hlasitosti na boku (ano, taková samozřejmost se z telefonů vytratila), je to jeden z nejlépe použitelných běžných mobilů.

Ještě něco je lepšího?

Lepší je i používání samotného uživatelského prostředí systému KaiOS. To se v principu od modelu 8110 4G nijak nezměnilo, jenže Nokia 2720 Flip dostala mnohem lépe sladěný hardware se softwarem. I když je hardwarový základ v podobě procesoru Snapdragon 205 a 512 MB RAM v obou případech shodný, na 2720 Flip působí KaiOS svižnějším dojmem než na novodobém „banánu“. Reakce stále nejsou zcela okamžité, ale už není třeba se obrnit trpělivostí a telefon se moc nezpožďuje za uživatelskými pokyny zadávanými přes klávesnici. To výrazně zlepšuje komfort hlavně při psaní SMS, obzvlášť ve spojení s novou pohodlnou klávesnicí a drobným vylepšením ve funkcích při psaní (konečně je po tečce první písmeno automaticky velké).

A co aplikace?

Systém KaiOS je kdesi na půl cesty mezi plnohodnotnými chytrými systémy a hloupými mobily, do kterých aplikace doinstalovat nejdou (nebo jdou jen javové). Při nasazení v typu 8110 4G loni ale neuměl systém svou sílu v tomto ohledu ukázat naplno jednoduše proto, že pro něj bylo dostupných jen pár aplikací. Teď už je situace výrazně lepší, byť zdaleka nemůžeme hovořit o milionech aplikací, které jsou dostupné pro Android či iOS. Dokonce nemůžeme hovořit ani o tisícovkách aplikací, ale těch několik desítek, které teď k dispozici jsou, je rozhodně mnohem lepší nabídka než asi pět kousků při představení 8110 4G.

Z užitečných aplikací se rozrostlo především množství různých messengerů a sociálních sítí. Kromě Facebooku a Twitteru je dostupný i WhatsApp. Z dalších nechybí třeba počasí či čtečka QR kódů, pár zpravodajských aplikací, YouTube či desítky her. Mezi nimi nechybí různé variace na některá známá herní témata, ale chybí nějaká silnější herní franšíza.

A co negativa?

Samozřejmě je tu několik věcí, které se nám úplně nelíbí, ale i tady jsme zaznamenali k posunu k lepšímu. Tak třeba u ovládání stále platí, že levá kontextová klávesa má málokdy nějakou funkci, z domovské obrazovky navíc vždy vede k notifikacím. Ale u pravé se situace zlepšila: otevírá ze základní obrazovky fotoaparát, pryč je trochu podivné menu zkratek, které tu bylo u 8110 4G.

Z úvodní obrazovky se také u 2720 Flip uživatel dostane k textovým zprávám, ty jsou dostupné pod tlačítkem mezi levou kontextovou klávesou a tlačítkem pro zvednutí hovoru. Je trochu škoda, že si však nadále uživatel nemůže přizpůsobit chování kontextových kláves na úvodní obrazovce a třeba i tlačítka pro Google Assistant, které se nachází na levém boku. Kdo asistenta nepoužívá, bude mu tlačítko k ničemu.

Nadále trvá nesmyslnost vyhledávání u systému KaiOS. Do adresáře se uživatel sice už z úvodní obrazovky dostane, ale musí na to přijít – stačí stisknout směrovou klávesu doprava (nahoru je menu rychlých nastavení, doleva oblíbené aplikace, dolů nic) a adresář se otevře a lze v něm rovnou začít hledat. Ve vyhledávání je opět třeba být přesný, pokud tedy máte kontakt uložený s diakritikou, musíte ji použít i při vyhledávání, jinak systém nic nenajde. Nadále nefunguje vyhledávání z úvodní obrazovky, když začnete vyťukávat čísla, ukážou se jen kontakty, které obsahují stejné číslice, prediktivní vyhledávání nefunguje. Kontakty lze naimportovat ze služeb Gmail a Outlook, ale stále nejde o obousměrnou synchronizaci.

Má nějaké zajímavé funkce?

Sada funkcí tu odpovídá modelu 8110 4G, hardware je jednoduše stejný. Je tu tedy podpora 4G sítí a s tím i funkce wi-fi hotspotu, která dává tomuto mobilnímu telefonu smysl i v rukou pokročilejších a náročnějších uživatelů. Na telefonování může být 2720 Flip pro mnohé pohodlnější než smartphone a v kapse se snadno ztratí. Přitom stačí mít třeba v tašce tablet a s hotspotem jsou veškeré chytré funkce moderního světa uživateli hned dostupné. Nokia 2720 Flip je dvousimkový telefon, oba sloty se nacházejí pod baterií a je potřeba použít dnes moderní nanoSIM.

Jaký je foťák?

Nadále jen do počtu. Je to opět dvoumegapixelový snímač s LED bleskem, žádné další vymoženosti tu nejsou. Ve dne poslouží jako solidní obrazový záznamník, jakmile se začnou světelné podmínky zhoršovat, výsledky jsou doslova tragické a ani onen blesk tomu nepomůže.

Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip
Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip
Fotografie pořízená mobilním telefonem Nokia 2720 Flip

Mimochodem, foťák při běžném řešení fotí snímky na výšku, když chcete fotografovat na šířku, je potřeba velké véčko držet trochu nepřirozeně.

Jaká je výdrž baterie?

Na poměry moderních telefonů samozřejmě výborná, bez problémů jsme vydrželi týden v běžném telefonním provozu s tím, že aktivnější uživatelé musí počítat s trochu kratší výdrží (hotspot nebo intenzivní využívání dat a aplikací bere opět asi 10 % kapacity za hodinu). Ti, kteří nic z toho nepotřebují, se dostanou i na delší doby výdrže. V pohotovostním režimu nám telefon bez potíží s vloženou SIM a s připojením k wi-fi vydržel dva týdny a ještě mu zbývala energie na několik dalších dní.

Co design a konstrukce?

Design Nokie 2720 Flip je vcelku elegantní, ale použité materiály působí docela obyčejným dojmem. Plasty vypadají relativně trvanlivě, ale velká část těla je tvořena lesklým materiálem, který se hodně špiní a chytá otisky prstů a zároveň se nám ho podařilo velmi snadno nechtěně poškrábat. Véčková konstrukce působí bezproblémovým dojmem, jen je celý telefon relativně měkký a různě se pod tlakem kroutí a ohýbá. Nemělo by to znamenat, že mu může uživatel snadno ublížit, ale přinejmenším určitá obezřetnost je tu asi namístě.

Mám si ji pořídit?

Nokia 2720 Flip je na obyčejný telefon relativně drahou záležitostí, cena je 2 599 korun. Na druhou stranu je to asi nejpraktičtější a nejpropracovanější obyčejný mobilní telefon. Opravuje především chyby v ovládání předchůdců, a to jak ty softwarové, tak ty z hlediska hardwaru. Na druhou stranu rozhodně nemá takové charisma jako modely 3310 nebo 8110 4G. Druhý jmenovaný typ navíc dostal v průběhu času i nějaká ta softwarová vylepšení.

A je otázkou, zda pak budou uživatelé ochotni si za 2720 Flip připlatit. O rok a něco starší, ale hardwarově vlastně téměř totožný, typ 8110 4G je k mání za standardní cenu 1 299 korun, ale pořídit ho lze i o mnoho levněji. Oficiální cena typu 3310 je 1 499 korun, i to je podstatně méně, ale tento telefon toho také uživateli méně nabídne.

 • Nejčtenější

Raketové prodeje skládacího samsungu překonávají všechna očekávání

Ještě na začátku prosince korejská média informovala, že Samsung prodal půl milionu skládacího modelu Fold. Samotný...

Poslední možnost: Vyberte nejlepší smartphone letošního roku

Vyberte nejlepší letošní smartphone. Naváže Huawei na své loňské premiérové prvenství? Rozhodnou vaše hlasy a navíc...

Nové iPhony tajně sledují vaši polohu a řešení je pouze jedno

I přes spoustu bezpečnostních vylepšení v systému iOS 13 se u nových iPhonů nacházejí skryté služby, u kterých nemáte...

Tímto modelem může Xiaomi vyhrát předvánoční bitvu. Test Redmi Note 8T

V tak vyhroceném období, jako je předvánoční trh, má Xiaomi naprosto klíčové eso v rukávu, model Redmi Note 8T. Ten má...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levný iPhone se bude jmenovat 9. Přijde za několik měsíců

Na jaře příštího roku bychom se měli dočkat nového levného iPhonu. Prozatím je označován jako iPhone SE2, ale jméno...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

 • Další z rubriky

Huawei se osamostatnil. Mate 30 už nemá žádné americké součástky

Restrikce americké administrativy se míjejí účinkem. Huawei se bez amerických součástek obejde a prodeje mu rostou....

Véčko od Samsungu s ohebným displejem bude stát polovinu ceny Razru

Samsung by měl příští rok uvést dva ohebné smartphony. Nové véčko by přitom mělo být cenově celkem dostupné. Ohebný...

Další cenové hity jsou v Česku. Lákavá realme stojí polovinu než konkurence

Na český a slovenský trh oficiálně vstoupila značka Realme. Do prodeje ihned míří čtveřice telefonů pokrývající...

Příští iPhony dostanou rekordně velkou paměť a speciální foťák

Apple s ohledem na vyladěnost vlastního systému nepotřeboval dávat svým modelům extrémní velikosti operačních pamětí....

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Najdete na iDNES.cz