Elegán si letos polepšil. Test Motoroly Edge 40 Neo

  • 5
Model Edge 40 Neo od Motoroly v mnohém navazuje na svého předchůdce, zároveň však i celou řadu funkcí vylepšuje. Letošní novinka má potenciál zaujmout.
Motorola Edge 40 Neo

Motorola letos pokračuje v zavedeném trendu dostupnějších, avšak stylových smartphonů řady Neo. Tu si půjčí něco z prémiové kategorie, tam zase ušetří na komponentech střední třídy a celkově vznikne docela zajímavý model vyšší střední třídy. Loňský model Edge 30 Neo si zakládal především na hezkém vizuálním stylu a dobré výbavě, v jeho stopách pak kráčí i novinka Edge 40 Neo.

Je zřejmé, že si výrobce byl vědom pár kompromisů, které u loňského modelu musel udělat, a letos se rozhodl je trochu zmírnit. Pořád tu sice nějaké jsou (a v jednom ohledu si novinka dokonce pohoršila), ale jinde jsou meziroční pokroky ve výbavě celkem jasně patrné. Pojďme se na tuto stylovou novinku podívat podrobněji.

Bude se mi líbit?

Motorola u loňského modelu zdůrazňovala zajímavý designový prvek vycházející ze spolupráce se společností Pantone, která se specializuje na barvy. Její systém barev využívá celá řada designérských značek a Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku. Letos se spolupráce s touto společností rozšířila na několik dalších modelů Motoroly, u modelu řady Neo samozřejmě zůstala. Tentokrát můžete vybírat mezi barevnými verzemi Soothing Sea (světle zelená), Caneel Bay (tyrkysová) a Black Beauty (černá).

My jsme testovali onu světle zelenou variantu, která nás ovšem více než „značkovou barvou“ potěšila matným povrchem zad napodobujícím kůži, který se vůbec nešpiní otisky prstů. Ačkoliv v balení s telefonem dostanete i plastový kryt stejné barvy, záda telefonu vyniknou i bez něj. Rozměry zařízení jsou 159,6 × 72 × 7,9 mm a hmotnost docela příjemných 170 gramů.

Motorola Edge 40 Neo
Motorola Edge 40 Neo

Telefon je jinak z obou stran příjemně zaoblený, aby padl do dlaně. Na zádech je také modul s fotoaparáty, který lehce vyčnívá nad povrch a najdete v něm dvojici senzorů a LED svítilnu. Na těle telefonu dále najdete také trojici obvyklých bočních tlačítek, USB-C konektor a uvnitř zařízení pak i stereo reproduktory. Telefonu nevadí prach ani ponoření do vody, disponuje totiž certifikací IP68.

Co displej?

Oproti loňsku displej o něco povyrostl, nicméně rozlišení zůstalo stejné, takže logicky jemnost nepatrně klesla. Displej má tedy letos úhlopříčku 6,55 palce a jeho rozlišení je stále 1 080 × 2 400 pixelů. Panel je typu P-OLED a nechybí ani velice rychlá 144Hz obnovovací frekvence. To je mimochodem jedno z meziročních zlepšení, loni to bylo 120 Hz, byť rozdíl nejspíš většina uživatelů asi ani nepozná.

Motorola Edge 40 Neo
Motorola Edge 40 Neo

Displej Motoroly Edge 40 Neo se letos po stranách zaoblil, což je věc, která sice působí luxusním dojmem, v praxi však mnoho uživatelů dává přednost spíše plochým panelům. Je to otázka vkusu. V displeji najdete také malý průstřel pro 32Mpix čelní selfie kamerku a pod obrazovkou se také ukrývá optická čtečka otisků prstů. Displej má letos poměrně slušnou hodnotu maximálního jasu 1 300 nitů.

Jaká je výbava a výkon?

Motorola u modelu Edge 40 Neo letos vyměnila čip od Qualcommu za model od MediaTeku, konkrétně je to čip střední třídy Dimensity 7030 s podporou 5G sítí. Oproti loňskému Snapdragonu 695 to znamená asi 20% nárůst výkonu, nicméně pořád platí, že do nejvýkonnějších modelů na trhu má daleko. To vám nicméně nebude bránit ani v hraní 3D her či využívání podobně náročných aplikací.

Procesor dále doplňuje slušných 12 GB operační paměti a k dispozici je také úložiště s kapacitou 256 GB, ovšem není možné jej dále rozšiřovat paměťovou kartou. Hodnota je to poměrně štědrá, takže se nemusíte moc bát, že by vám místo jen tak došlo.

Motorola Edge 40 Neo
Motorola Edge 40 Neo

S telefonem samozřejmě zaplatíte i bezkontaktně pomocí NFC a jak už jsme výše naznačili, umí pracovat i se sítěmi 5G. Fyzická konektivita zahrnuje pouze USB-C a telefon je osazen stereo reproduktory s podporou technologie Dolby Atmos.

U Motoroly je už celkem běžnou záležitostí čistý operační systém Android, za to však značku chválíme stále dokola. U modelu Edge 40 Neo je to Android ve verzi 13 s pár vychytávkami od Motoroly navíc, jako jsou třeba pohybová gesta pro aktivaci funkcí, třeba fotoaparátu či svítilny. V telefonu je jen poměrně malý aplikační balast, tedy až na pár drobností, jako jsou aplikace sociálních sítí Facebook a LinkedIn, herní režim nebo ladění zvuku Dolby Atmos.

Zlepšila se baterie?

Ano, docela zásadně. Loni jsme sice model Edge 30 Neo chválili za rychlé nabíjení a podporu bezdrátové technologie, ovšem zklamal nás překvapivě nízkou kapacitou baterie. To se letos mění a telefon napájí 5 000mAh akumulátor, což už je v této kategorii mobilů dnes takový lepší standard. Telefonu poskytne dost energie na to, aby pohodlně vystačil na den až dva běžného používání.

Motorola Edge 40 Neo – obsah balení

Zůstala i 68W technologie rychlého nabíjení, přičemž půlhodina na nabíječce postačí na nabití 80 procent baterie a hotovo bude pak za asi 50 minut. Zklamal nás ovšem fakt, že zatímco loňský předchůdce disponoval i 5W bezdrátovým nabíjením, tak letos ve výbavě tento způsob nabíjení zcela chybí.

Jak fotí?

V tomto ohledu jsou zlepšení docela mírná. Motorola Edge 40 Neo má na zádech i tentokrát dva fotoaparáty. Hlavní snímač má rozlišení 50 Mpix, světelnost f/1,8 a je vybaven optickou stabilizací. Následuje pak 13Mpix širokoúhlý senzor se světelností f/2,2, který zároveň slouží i na focení makrosnímků.

Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo

Zlepšení tedy nastává primárně u hlavního senzoru, který má sice o trochu nižší rozlišení než loni, ovšem jde o modernější a větší snímač. Výsledky jsou tedy slušné, ovšem zároveň se nedá říci, že by Motorola Edge 40 Neo nějak zásadně vystupovala z řady, co se mobilů v této cenové kategorii týče. Za dobrého světla se dočkáte celkem slušných snímků, byť se nám často moc nezdála přirozenost barev. Díky optické stabilizaci a nočnímu režimu se nemusíte ani příliš bát zhoršeného světla.

Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo
Fotografie pořízená smartphonem Motorola Edge 40 Neo

Co se širokoúhlého foťáku týče, u něj z nějakého důvodu fotoaparát až přehnaně saturuje barvy, takže v kombinaci s horšími detaily a zkreslením obrazu může i za dobrého světla vzniknout poměrně nepovedený snímek. Takový širokoúhlý fotoaparát bychom očekávali spíše u levnějšího modelu.

Mám si Motorolu Edge 40 Neo koupit?

Motorola Edge 40 Neo se dá aktuálně sehnat za 11 tisíc korun, což rozhodně není hranice, kde by zákazník chtěl mobilu prominout nějaké větší chyby. Ty však naštěstí tento model nemá, spíše je to o menších kompromisech, kterých je naopak hned několik.

Telefon lze pochválit především za hezký design, špičkový displej, velkou baterii s rychlým nabíjením, velkou porci paměti a čistý operační systém. Použitý čip by však mohl být ještě o trochu lepší, mrzí nás chybějící bezdrátové nabíjení a fotoaparát je prostě jen průměrný.

Za stejnou cenu můžete mít například Samsung Galaxy A54, který se motorole v mnohých ohledech vyrovná a třeba pomalejší nabíjení vyváží o trochu lepším čipem. Za tisícikorunu navíc už můžete mít OnePlus Nord 3 s výrazně lepším procesorem, větší operační pamětí a ještě rychlejším nabíjením, naopak ušetřit můžete třeba na designově hodně zajímavém Nothing Phonu (1) s lepším čipem i fotoaparátem, ovšem menší pamětí a baterií. A pokud jdete pouze po výkonu, pak je tu za dvoutisícový příplatek Poco F5 Pro s opravdu výrazně lepším čipem, jemnějším displejem a bezdrátovým nabíjením.


Test - recenze