Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Mobilní OS pro experty: Bouřlivé začátky a nejistá budoucnost Palm OS

  10:08
Palm OS patří k jedněm z nejstarších operačních systémů pro mobilní telefony a PDA. Firma byla však za dobu své existence již několikrát přebrána, což zrovna dvakrát nepřispělo k síle celé značky. Neúspěch s novou platformou webOS znamenal přechod pod křídla HP a nejistý osud společnosti jako takové.

Logo společnosti Palm Inc. z let 2005 - 2010. Nyní se používá již spojení HP Palm. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Společnost Palm Computing vznikla v roce 1992 a krátce poté představila svoje první PDA s názvem Zoomer. Zařízení nebylo příliš úspěšné. Společnost Palm se na krátkou chvíli zaměřila především na tvorbu softwaru pro rozpoznávání ručně psaných znaků Graffiti, který se dostal dokonce do úspěšného zařízení Apple Newton MessagePad.

Později byla společnost Palm Computing převzata U.S. Robotics Corp. a v roce 1996 představila první zařízení Palm Pilot 1000. Paměť ROM měla velikost 512 kB a paměť RAM 128 kB. V přístroji byl použit operační systém Palm OS 1.0, displej neměl vlastní podsvícení a celé zařízení poháněly dvě AAA baterie. Vedení společnosti U.S. Robotics Corp. převzala v roce 1997 firma 3Com. Původní zakladatelé však nebyli spokojeni s vedením 3Com a založili společnost Handspring.

Palm Centro

V roce 2000 přišlo osamostatnění společnosti Palm Inc. a rovněž se objevil Palm OS 3.5, který měl jako první v celé sérii podporu barevného displeje. V té době se už na trh dostávala první chytrá zařízení se Symbianem a Windows Mobile, se kterými nedokázal Palm v dalších letech držet krok, a to i přesto, že u svých zařízení nabídl telefonní modul.

Opětovné spojení

V polovině roku 2003 se firma Palm Inc. spojila se společností Handspring, což vedlo k následovnému rozdělení na dvě samostatné pobočky. PalmOne se od té doby zabýval hardwarem a PalmSource softwarovým vybavením zařízení. O dva roky později odkoupila společnost PalmOne práva na jméno Palm a změnila si název na Palm Inc. V tom samém roce byla společnost PalmSource odkoupena firmou ACCESS, která o rok později vzdala plány na rozvoj Palm OS a prodala veškeré zdrojové kódy společnosti Palm Inc. V současné době společnost ACCESS pracuje na svém vlastním OS s názvem Garnet.

Palm Treo 500v

V těchto neklidných letech bylo uvedeno několik zařízení s názvem Treo, díky nimž se dokázal Palm OS udržet mezi světovou špičkou. V roce 2006 přišel Palm Treo 700w a po něm další zařízení, které poháněl operační systém Windows Mobile. Model Palm Centro vstoupil na trh na konci roku 2007 a bylo to poslední zařízení s Palm OS. Přístroj sice zaznamenal relativně slušné prodeje, v porovnání s konkurencí však nedisponoval takovými možnostmi.

Spása v podobě webOS?

Společnost Palm Inc. představila v lednu 2009 zbrusu nový operační systém s názvem webOS, který v sobě spojuje technologie jako je HTML 5, JavaScript a CSS. O necelý půlrok později uvedla společnost zařízení s názvem Palm Pre a později Palm Pixi. Obě zařízení poháněl právě webOS. Kvůli chybám v marketingu, jako byla exkluzivní dohoda s relativně malým americkým operátorem Spring, nezaznamenal OS i přes svoje kvality výraznější úspěch. Na špatném výsledku se také podepsala neschopnost Palmu Inc. dostatečně rozšířit nabídku zařízení mimo americký trh.

V současnosti tak má na trhu daleko větší podíl již nepodporovaný Palm OS, který na konkurenci neustále ztrácí. WebOS má podle společnosti Gartner na trhu s mobilními OS podíl méně než jedno procento. Tato řada neúspěchů vyústila v konečném důsledku v převzetí Palm Inc. gigantem Hewlett Packard (dále jen HP). Koupil ji především kvůli jejímu duševnímu vlastnictví a celé řádce cenných patentů, které dokázal Palm Inc. za celou historii nastřádat.

Společnost HP rovněž hodlá využít webOS pro svá zařízení, aby je svázala přes jedinou platformu a stala se opět konkurenceschopným hráčem. HP nezanevřel ani za mobilní telefony a od podzimu nabízí druhou verzi modelu Palm Pre. Kolik nových telefonů a pod jakou značkou uvede HP příští rok je prozatím ve hvězdách.

Palm Pre 2

Palm OS – stará garda

Palm OS je proprietární OS, který až do verze 5.0 běžel na procesorech Motorola/Freescale DragonBall (32-bit CISC). S uvedením verze 5.0 je jedinou podporovanou platformou ARM. Poslední verze Palm OS podporuje mimo jiné multitasking, rozlišení až 480 × 320 pixelů a umožňuje rozpoznávání ručně psaných znaků pomocí Graffiti 2.

Vývoj aplikací na Palm OS je možný v jazyku C/C++ a Pascal. Pro vývoj je možné použít komerční CodeWarrior Development Studio for Palm OS, nebo open source projekt prc-tools. CodeWarrior již není ve vývoji a prc-tools postrádají některé důležité vlastnosti CodeWarrior. Pro vývoj aplikací je možné rovněž využít služeb například Eclipse IDE, PocketC/PocketC Architect, CASL, AppForge Crossfire a Handheld Basic. Pro vývoj v jazyku Pascal je k dispozici PP Compiler a PocketStudio, které je podobné Delphi IDE pro OS Windows.

Screenshot displeje komunikátoru Palm CentroScreenshot displeje komunikátoru Palm Centro

V současné době již není k dispozici Java Virtual Machine od společnosti Sun Microsystems (resp. Oracle) a HP již nebude podporovat její další vývoj. Přesto existují podobné VM jako je třeba Waba a Plua, které umožňují spouštět některé aplikace napsané v jazyku Java.

Palm webOS – světlé zítřky?

Palm webOS běží na linuxovém jádře na ARM architektuře a je to opět o proprietární OS s pouze minimem open source součástí. Tento OS je založen na technologiích HTML 5, JavaScript a CSS, které byly zvoleny z důvodu jejich rozšíření mezi nepříliš zkušenými vývojáři. Zajímavostí OS je funkce Synergy pro synchronizaci kontaktů ze služeb jako je Gmail, Yahoo, Facebook, LinkedIn a Microsoft Outlook. Kontakty ze všech těchto služeb jsou sloučeny do jediného seznamu. Ve vývoji je rovněž Adobe Flash pro webOS.

Aplikace mohou být psány v jazycích JavaScript, HTML, AJAX, a dalších "webových" technologiích, které dokáže obsluhovat prohlížeč založený na enginu WebKit. Není k dispozici JVM pro spuštění J2ME aplikací pod webOS a podle dostupných informací není ani v plánu.

Palm Pre s novým operačním systémem WebOS

Základem aplikací jsou tzv. Stages a Scenes. Stages jsou například karty (Cards, varianta dialogů), Activity (vlastní spuštěné aplikace v základním launcheru) a Dashbord panel, který je jakousi variantou spodní informační lišty. Scenes jsou naopak konkrétní akce, které může uživatel provádět. Například v emailové schránce si může zvolit přijatou poštu a posléze jeden z emailů. Součástí systému jsou notifikace. V současné době je k dispozici i placený Palm OS emulator pro webOS nazvaný Classic.

Distribuce aplikací

Palm nabízí celkem tři druhy vývojářských účtů, které se od sebe liší svými možnostmi. Full account je prozatím poskytován zdarma (později za 99 dolarů) a za zveřejnění aplikace v App Catalog je účtován poplatek 50 dolarů. Součástí této služby je otestování aplikace a v tomto poplatku jsou zahrnuty případné updaty.

Mobilní OS Palm HP logo

Open source account je nabízen naprosto zdarma včetně možnosti zveřejňovat aplikace v App Catalogu. Podmínkou je distribuce takových aplikací pod některou z open source licencí. V obou případech si Palm nechává 30 % z prodejní částky. Podíl vývojáři je poslán na jeho PayPal účet. Posledním účtem je Community Account, určený pro přístup více uživatelům např. z větší firmy. Z tohoto účtu není možné distribuovat žádné aplikace.

Dalším způsobem prodeje je webová distribuce, kdy je aplikace přístupná pomocí speciálního URL. V případě otevření takového URL na zařízení s webOS je umožněno takovou aplikaci okamžitě koupit. Za tento postup není účtován žádný poplatek. Poslední způsobem distribuce je Public Beta, kdy je opět možné přes speciální URL tuto aplikaci zdarma stáhnout. V současné době není App Catalog k dispozici v České republice.

  • Nejčtenější

Ceny mobilních služeb v Česku jsou nejvyšší v EU, tvrdí Evropská komise

Pravidelná studie Evropské komise opět potvrdila, že Česko má jedny z vůbec nejdražších mobilních tarifů v Evropské...

Toto v metru neuvidíte. Ale můžete díky tomu používat mobil i v tunelu

Pokrytí pražského metra vysokorychlostním mobilním signálem jde do finále, kompletně pokryto bude do konce roku. Byli...

Na nový telefon nemáme, stěžují si lidé kvůli vypnutí 3G

Tuzemští mobilní operátoři se letos rozloučili se zastaralou 3G technologií, místo uvolnila modernějším sítím. Přestože...

Konec všem nadějím. Samsung končí s řadou Galaxy Note

Letošní rok bude pro příznivce stylových „zápisníků“ od Samsungu jedním velkým zklamáním. V létě zhasla poslední naděje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále své, stále skvělé. Test Sony Xperia 1 III a 5 III

Sony jde už řadu let na poli smartphonů svou cestou. Nepodléhá módním trendům, nezkouší inovovat jen proto, že by to...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Elegantní, drsná, drahá. Otestovali jsme Nokii XR20

Odolné smartphony nejsou zrovna nejběžnější kategorií, zejména tradiční zavedené značky jich moc nevyrábějí. Jednou z...

Rychlé nabíjení a velký displej, na to sází novinka od Honoru

Na tuzemský trh zamíří další model od značky Honor, která v Česku nějakou dobu chyběla. Po dobře vybaveném modelu vyšší...

Realme chystá vlastní supersmartphone, bude první svého druhu

Na internet unikly detaily ohledně chystaného modelu GT 2 Pro od Realme. Firma s ním oficiálně vstoupí i do prémiové...

Klony smartphonů Huawei začínají existovat. Start je poněkud rozpačitý

Huawei má novou strategii. Sám má s výrobou a prodejem smartphonů problémy, rozhodl se tak vyrábět své modely pro jiné...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...