Sony Ericsson Z530i byl představen společně s dlouho očekávanou vlajkovou lodí výrobce, modelem K800i, již v únoru letošního roku. Společně s ním byla světu odhalena i jeho hudební verze označená jako W300i. - více zde
Ta však oproti němu nabídne kvalitnější aktivní displej a podporu datových přenosů EDGE. Sony Ericsson se tak u novinky v podobě modelu Z530i snaží oslovit zákazníky především nízkou koncovou cenou a poutavým vzhledem, který jej na první pohled řadí mezi mnohem dražší a vyspělejší přístroje.
Nový model švédsko-japonského výrobce je i ideální ukázkou stále dostupnějších technologií, jež ještě před pár lety nabízely jen ty nejdražší topmodely. V cenové hranici pěti tisíc korun se nečekaně setkáte se slotem na paměťovou kartu či bezdrátovou technologií Bluetooth.
Vzhled - bez ouška to nejde
Telefon je na českém trhu k sehnání ve třech barevných variantách. Do redakce se nám dostal ve stříbrno-černé kombinaci, zakoupit jej můžete i v modro-stříbrné či červeno-stříbrné variantě. Povrchová úprava barevných výměnných krytů je matná a náchylná na zachytávání otisků prstů.
Rozměry přístroje jsou 90 × 47 × 24 mm a váha 93 gramů. Použité plasty vypadají na první pohled kvalitně, občasnému vrzání se ale neubráníte. Především kloub véčkové konstrukce má již na počátku užívání citelnou vůli. Oproti prvním pokusům s touto konstrukcí se ale novinka o poznání polepšila. Především výměnné kryty překvapivě přesně lícují.
Stejně jako většina véček Sony Ericssonu se i model Z530i může pochlubit neobvykle řešenou anténou ve tvaru ucha. Na zadní straně najdeme i hlasitý reproduktor a barevně odlišený kryt baterie. Pod ním se nachází nejen Li-Ionový článek s kapacitou 900 mAh (až 540 minut hovoru či 400 hodin pohotovosti), ale také slot na paměťové karty nového formátu M2 (Memory Stick Micro). - více zde
Čelní straně dominuje vnější inverzní monochromatický displej s oranžovým podsvícením a rozlišením 101 × 80 obrazových bodů. S jeho čtením na slunci nebudete mít potíže, díky kolébkové klávese na levé straně dokáže kromě stavových informací zobrazit i nadcházející události v kalendáři. Při přehrávání hudby na něm vidíte název skladby.
Nad displejem se umístil obyčejný VGA fotoaparát doplněný o malé zrcátko pro tvorbu autoportrétů, spodní část přístroje je již klasicky vyhrazena systémovému konektoru. Poslední drobnost nalezneme na pravé straně, kde se důstojně hlásí o slovo infraport.
Displej a klávesnice - chytili jsme šupináče
Po rozevření telefonu spatříte rozměrnou klávesnici. Zda k její konstrukci dopomohlo japonské suši nebo švédští rybáři můžeme jen hádat, její šupinatý vzor ale svou inspiraci nezapře. Náš zprvu skeptický náhled ale vystřídaly slova chvály, jelikož i přes nekonvenční řešení alfanumerické části se na telefonu píše velmi dobře. Schodovitý profil kláves by ale ovládání jedině napomohl.
Funkční část klávesnice je tvořena čtyřsměrnou navigační klávesou s potvrzovacím středem, jež je obklopena drobnými kruhovými tlačítky. Ta plní funkce kontextových kláves, volby zpět a korekční klávesy C. Jejich ovládání není nejpříjemnější, po chvíli si ale lze zvyknout. Horší je to s titěrnými tlačítky pro vyvolání rychlé nabídky a vypnutí/zapnutí telefonu pod alfanumerickou částí. Jejich stisk si žádá skutečně drobné prsty.
Na vnitřním displeji se velmi šetřilo, jde pouze o pasivní UBC (Ultra Bright Color) displej s podporou 65 tisíc barev. Jeho rozlišení též nepřekvapí, 128 × 168 pixelů je dnes už skutečně málo. Ovládání však zůstalo stejné. Stále se tak můžete těšit na animovanou nabídku, možnost přiřazení zkratek směrům navigační klávesy i na další notoricky známé vlastnosti nových Sony Ericssonů.
Telefonování a zprávy - tisíc musí stačit
Telefon dokáže pracovat v sítích GSM 900/1800/1900 MHz a nabídne velmi kvalitní správu uskutečněných hovorů. Do telefonního seznamu uložíte až tisíc vícepoložkových kontaktů. Uložit lze i takové detaily jako nejrůznější adresy či datum narozenin dané osoby. Ten se umí okamžitě synchronizovat s kalendářem.
Zvolit můžete výchozí paměť (telefon/SIM), zároveň je však přístroj nezobrazí. Chválíme možnost celkového odstranění kontaktů nebo hromadného odeslání pomocí technologie Bluetooth či infraportem. Samozřejmostí je možnost tvorby skupin a nabídka sedmi profilů. Vyzvánět umí telefon polyfonními melodiemi i MP3 soubory. Filtrování hovorů jsme se ale nedopátrali.
V nabídce zpráv žádné novoty nečekejte. Kromě SMS a MMS si telefon poradí i s hlasovou zprávou a e-mailem. Jejich editory jsou velmi intuitivní a po celou dobu jste informování o všech zásadních faktech. Při psaní lze využít slovníku T9, který nepíše s diakritikou a lze jej nastálo vypnout. Přístroj nabídne i komunitní funkci Moji přátelé, jež umožní zjistit, co vaši blízcí právě dělají.
V telefonu lze uchovávat blíže nespecifikovaný počet zpráv, emailový klient si poradí i s přílohami. Pokud je nedokáže otevřít, umožní je alespoň uložit do paměti. Ta má hodnotu až 28 MB, případně lze rozšířit pomocí zmiňovaných paměťových karet. K organizaci paměti je připraven kvalitní správce souborů, který pomocí záložek odlišuje cílovou paměť.
Organizace a data - i bez ostří králem
K počítači připojíte novinku bezdrátově pomocí infraportu a Bluetooth či běžným USB kabelem. Po vzoru posledních modelů výrobce disponuje i tento low-end technologií Mass Storage, jež spolupracuje jen s paměťovou kartou. Do integrované paměti přístroje se dostanete jen pomocí doplňkového softwaru.
Již v úvodu jsme zmiňovali absenci technologie EDGE. U modelu Z530i se tak musíte spolehnout pouze na GPRS nejvyšší konfigurace 10. Vítanou drobností je javová RSS čtečka, zklamáním je opět internetový prohlížeč. Jeho použití většinou končí pouze chybovou hláškou, že načítaná stránka je příliš velká.
Organizační funkce nabízí již zavedený standard v čele s plnohodnotným kalendářem. Nabízí měsíční, týdenní i denní pohled a o opakovaných událostech se mu stále jen zdát. Budíky jsou k dispozici dva, jeden opakovaný a druhý jednoduchý. Budit vás může libovolnou melodií včetně MP3 skladeb. Chybět nesmí ani aplikace pro uložení tajných kódů, konvertor jednotek a časově neomezený hlasový záznamník.
Zábava - hudba za pár babek
Model Z530i překvapí především nabízeným hudebním přehrávačem a již zmiňovanou podporou paměťových karet. V základním balení sice žádná sluchátka nenajdete, na trhu však není problém sehnat redukci na běžný 3,5 mm Jack konektor. Pokud si dokoupíte i paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou, lze přístroj naplno využít jako MP3 přehrávač.
Šetřit se někde ale muselo a tentokrát to odnesl integrovaný fotoaparát. Ten nabídne dnes již podprůměrné rozlišení VGA (640 × 480 obrazových bodů). Softwarovým dopočtem jej lze donutit k rozlišení na úrovni megapixelového fotoaparátu.
Kvalita výsledných fotografií je ale přímo odstrašující. Barvy jsou přepálené a obraz je celý zašuměný. Na momentky to stačí, v dnešní době je ale takový fotoaparát ostudou.
Pořizovat můžete i video v maximálním rozlišení 176 × 144 obrazových bodů. Platí pro něj stejné neduhy jako u fotografií. Zábavu si tak užijete spíše až u aplikací pro úpravu videa (videoDJ) a fotografií (PhotoDJ). Zabavit se můžete i skladatelem melodií (MusicDJ), javovými hrami či ovládáním počítače pomocí technologie Bluetooth.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
červen 2006 |
Za kolik? |
4 990 Kč |
Vzhledem ke koncové ceně jsme si chtěli odpustit mnohou kritiku, jelikož telefon za pět tisíc s podporou paměťových karet a Bluetooth je dodnes raritou. Slova chvály je ale nutné vyvážit protikladem, proto budeme klít nad příliš laciným displejem a chybějícím EDGE. Zamrzí i nedostatky v konstrukci, které ale přístroj vynahradí například kvalitním hudebním přehrávačem. Pokud se blíží narozeniny vaší ratolesti, zde máte ucházející námět na dárek.