Jak by mělo vypadat PDA budoucnosti? (Co nám chybí?)

V dnešním článku se pokusíme shrnout veškeré nedostatky dnešních PDA a navrhneme, co by mohlo být jinak. Napište nám do diskuse pod článek: Co chybí právě vám?

Co bychom v budoucnosti od PDA mohli chtít? Pokusím se shrnout veškeré požadavky, které jsem formuloval nejenom já, ale i moji kolegové.

Na vás čtenářích pak je, abyste se aktivně zapojili do diskuse a napsali všem, co chybí, aby se vaše PDA stalo ideálním strojem, či zda jste s tím stávajícím spokojeni.

Ještě než začnu vyjmenovávat seznam všeho, co by ideální PDA budoucnosti mohlo v sobě mít, napíšu, že momentálně jsem s Tungsten řadou od Palmu spokojen (až na některé body, ke kterým se dostaneme, jako je třeba výdrž na baterie).

  • Výdrž na baterie – problém, který trápí všechna mobilní zařízení. Lékem proti spotřebě a k delší výdrži je principiálně několik. Buď snížit proudovou náročnost zařízení, nebo změnit konstrukci, volbu součástek, miniaturizovat, nebo změnit výrobní technologie. Další alternativou je přidělit PDA větší akumulátor, který ovšem zabírá místo, nebo změnit výrobní postupy a vytvořit novou technologii výroby akumulátorů, nebo zdrojů energie. Jedním z nich by mohly být palivové články, nebo bio-palivové články. Ty by se mohly dobíjet pouhým alkoholem, např. pár kapek z rumu, vodky, nebo metaxy vydrží v provozním stavu mobilní telefon napájený těmito články několik měsíců. Pak by dobíjení vypadalo asi následovně: jednou začal byste svému PDA dali panáka a bylo by vystaráno…
  • WiFi modul – ještě stále ne všechna PDA mají přístup k bezdrátovým sítím WiFi. Buď se jedná o speciální PDA jako Tungsten C, nebo spíše o PocketPC, které buď mají WiFi zabudováno, nebo do nich jde dát Compact Flash WiFi karta. Výrobci stále váhají s uvedením SD karty (u PalmOS), což je značně znepokojující fakt.
  • Hlasové ovládání – kdo by nechtěl své PDA ovládat hlasem? Buď byste museli při zakoupení přístroje strávit několik hodin učením PDA na svůj hlas, nebo byste museli mít hlas velice podobný tomu, který by byl vždy asociován danému příkazu. Jen si neumím trošku představit v počátcích reakce okolí na vaše chování. Ten blázen tamhle vzadu si povídá sám se sebou, nebo cosi mluví do té stříbrné krabičky co má v ruce… Ale jistě by to bylo prima, jelikož by to usnadnilo ovládání v situacích, kdy potřebujete obě ruce, ale přesto žádáte od svého PDA jisté informace. Tak tomu může být např. v autě, při navigaci, nebo jen prostém vyhledání kontaktu a jeho vytočení přes BlueTooth na vašem telefonu. Ostatně na PocketPC již existuje funkční produkt tohoto typu.
  • Větší rozlišení displeje – dnešní stroje s PalmOS mají jedno z největších rozlišení vůbec. Ale stejně je to málo! Chtělo by to stále více. Problém je jednak v úspornosti aplikací a schopnosti zobrazit informace na malém displeji, ale i v zobrazení velkých obrázků, detailů na mapě a dalších aplikacích. Řešením by mohlo být rozlišení VGA (640x480), jako je tomu u nových strojů od Toshiby. Otázkou ovšem zůstává zahuštění pixelů a čitelnost tak malých informací, popř. zvětšení displeje na ještě únosnou míru pro PDA.
  • Větší základní paměť RAM a paměť pro běh aplikací – nezbytnost pro nové pokročilé funkce a aplikace využívající multimédia, či pracující s velkým obsahem dat atp.
  • Jednodušší zadávání informací a znaků – buď lépe aplikovat hlasové ovládání, nebo zlepšit jednoduchost zadávání znaků přes Graffiti, softwarovou klávesnicí, prediktivním psaním T9, nebo klávesnicí hardwarovou.
  • Lepší audio výstup – při výstupu zvuků být věrohodnější a zároveň např. v automobilu při navigaci být natolik silný, aby PDA “překřičel” okolní hluk motoru, svist vzduchu při otevřených oknech, či okolní hluk. Dále možnost propojení s handsfree, nebo autorádiem.
  • Lepší parametry displeje – jako nelesknoucí se, přizpůsobení okolnímu osvětlení tj. regulace podsvícení, už samotný obvod regulující podsvícení je z pohledu elektronika velice jednoduchý a měly ho v sobě zabudovány již první iPaqy 36xx. Jde pouze o obvod foto-tranzistoru snímající okolní světelné podmínky a podle toho reguluje výkonovým prvkem intenzitu podsvětlení. Nevím, do jaké míry měla tento systém firma Compaq u svého PDA patentován a zda kvůli tomu ho jiní výrobci nepoužívají. Ale jistě by to byla přínosná funkce navíc, na místo neustálého regulování uživatelem. V noci by bylo fajn nebýt oslňován a v šeru či špatných podmínkách naopak skvěle vidět zobrazované údaje.

Potud stručný výčet schopností, které mne momentálně napadly. Pokud jste nějakou funkci nenašli, podělte se s námi o názor níže. Za názory a podněty předem děkujeme.