Honor 9X | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Šampion střední třídy v těžkých časech. Test Honoru 9X

  • 17
Ačkoliv to značka Honor nemá v současnosti nejlehčí, povedlo se jí přijít se smartphonem, s velkým potenciálem. Model 9X navazuje na úspěch svého loňského předchůdce a je důstojným pokrokem, kterého se není třeba bát.

Loni jsme zažili majestátní premiéru modelu 8X přímo na Pražském hradě a tehdy nás tato novinka skutečně oslovila. Byl to výborně vybavený zástupce střední třídy, který měl jen velice málo konkurentů.

Fotogalerie

Letos se situace opakuje: Honor opět ukázal dobře vybavený a moderní smartphone, který stojí za pozornost všech, kteří vybírají před Vánoci nový mobil. Bohužel, tentokrát výrobce neupevňuje svou pozici, nýbrž vzhledem k nepříznivé politické situaci spíše hraje o přežití.

Honor 9X mu v mnoha ohledech pomáhá. Nemusíte se bát, že by po stránce softwaru cokoliv chybělo, veškeré oblíbené aplikace Googlu zde najdete – model Honor 9X se této krizi celkem šikovně vyhnul. Korunu všemu nasazuje samozřejmě i příznivá cena, která je nižší, než jsme sami čekali. Najdou se ve výbavě nějaké kompromisy? To jsme zjistili v našem redakčním testu.

Jak se povedl design?

Honor v oblasti designu vsadil na vše, co je letos v módě. Pokud pokukujete po moderních designových kouscích, věřte, že Honor 9X má prakticky vše. Lesklá záda jsou příjemně zaoblená, takže se telefon drží dobře v ruce, zároveň je námi testované modré barevné provedení opatřeno líbivým efektem sbíhajících se linií ve tvaru písmene X. Telefon ovšem stejně jako většina ostatních lapá veškeré otisky prstů.

Na zádech najdete modul s trojicí fotoaparátů, který jen jemně vystupuje nad povrch zad, a také čtečku otisků prstů. Kvůli zaobleným bokům najdete slot pro SIM na vrchu těla, na opačné straně jsou USB-C port, sluchátkový jack a reproduktor.

Honor 9X
Honor 9X

Telefon se vzhledem k 6,59palcovému displeji zdá na první pohled poměrně rozměrný, ovšem díky absenci výřezu v horní části displeje a nijak výrazné bradě pod ním nejde o příliš přerostlý model. Pro příznivce kompaktních telefonů to asi nebude ideální volba, ovšem jinak je velikost Honoru 9X standardní, tedy pokud hovoříme o dnešní běžné produkci telefonů s displeji přes 6,2 palce.

Když už je řeč o displeji, na výše zmíněné úhlopříčce najdete rozlišení Full HD+, tedy 1 080 x 2 340 pixelů. Zobrazovací technologie je IPS, poměr stran 19,5:9. Na displej se kouká velice dobře díky tomu, že jej neruší žádné výřezy: přední selfie fotoaparát je schovaný v motorizovaném vysouvacím modulu v horním okraji. Má také velice dobré podání barev i pozorovací úhly.

Jak dobrou výbavu mohu od Honoru 9X čekat?

Ačkoliv jsou v hardwarové výbavě trochu rozdíly oproti modelům 9X určeným pro čínský trh, stále dostanete velice slušné parametry. Hlavní roli má procesor Snapdragon 710F, který doplňují 4 GB operační paměti. Tato kombinace vám  zajistí dostatek výkonu i pro hraní náročných her. Ve výkonnostním testu AnTuTu získal tento model slušné skóre 170 tisíc bodů.

Úložiště pro data má kapacitu 128 GB, což je v letošním roce na poměry střední třídy stále poměrně štědrá hodnota. Je to navíc také jediná paměťová varianta, která se na našem trhu vyskytuje, takže si nemusíte dělat starosti s případným rozhodováním mezi odlišnými verzemi. Datové úložiště rozšíříte paměťovou kartou microSD. Ta bohužel sdílí slot s druhou SIM, takže si musíte vybrat, zda budete využívat dvě SIM, nebo budete mít větší paměť.

Honor 9X
Honor 9X

Už jsme zmínili fyzickou konektorovou výbavu, tak ještě doplňme bezdrátovou: LTE, wi-fi a Bluetooth jsou samozřejmostí, avšak podpora NFC chybí. A to je překvapivý neduh, na který jsme zvyklí spíše od jiných značek. Chápeme, že výrobce v některých ohledech výbavy kvůli nízké ceně musel udělat kompromisy, ovšem s NFC se už dnes v podstatě automaticky počítá. Velká škoda.

Po softwarové stránce jsme už zmínili, že Honor 9X unikl politickému kolotoči s neudělením výjimek pro používání licencí, najdete zde jak plnohodnotný Android 9.0, tak veškeré nezbytné služby Googlu. Systém je dále opatřen grafickou nadstavbou EMUI 9.1. Setkáte se zde s tak trochu obvyklou sestavou aplikací nad rámec výbavy, jako jsou třeba vlastní fitness aplikace, služby Booking či Amazon nebo několik nástrojů pro správu telefonu. Nechybí ani obvyklý režim Párty, kdy telefon synchronizuje přehrávanou hudbu s okolními zařízeními.

Kapacita baterie je úctyhodná, 4 000 mAh zaručí, že telefon vydrží alespoň den v provozu i při vyšší zátěži. Kdo bude mobil šetřit, dostane se hravě i na dva dny, možná i s drobnou rezervou do dne třetího. Telefon podporuje 10W nabíjení.

Jak Honor 9X fotí?

Na zádech telefonu najdete trojici fotoaparátů. Základní má vysoké rozlišení 48MPix a světelnost f/1,8. Doplňuje jej 8MPix (f/2,4) širokoúhlý snímač a 2MPix pomocný fotoaparát pro práci s hloubkou ostrosti. Je to v podstatě očekávaná sestava, která platí v letošním roce za „zlatý standard“ už i u vyšší střední třídy.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X

Hlavní senzor fotí v „doporučeném“ režimu pouze ve 12 MPix, ovšem s výhodou lepší citlivosti na světlo. Sami jsme si nastavili 48 MPix a pak se divili, že fotoaparát si moc neumí poradit i s drobnějším nedostatkem světla. Od toho tu je ovšem noční režim, který naopak podává velice dobré výsledky, tedy alespoň na to, co od střední třídy očekáváme. Pokud nefotíte naprostou tmu, snímky umí poměrně dobře prokreslit. V denním světle jsou fotografie velice slušné.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X

Širokoúhlý fotoaparát je mnohdy praktický a rádi jej používáme, ovšem zde, stejně jako u jiných levnějších modelů, musíte počítat, že kdykoliv jindy než při ideálních světelných podmínkách půjde kvalita fotografií výrazně dolu. Obecně se nám však tento širokoúhlý snímač zdá dostačující a rozhodně jsme viděli od konkurentů i daleko horší výsledky.

Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X
Fotografie pořízená smartphonem Honor 9X

Přední selfie kamerka je ukryta v motorizovaném modulu, který se vysune v případě, že se na ni v rozhraní fotoaparátu přepnete. Její rozlišení je 16 Mpix a světelnost f/2,2. Vysouvací modul umí detekovat například pád a sám se v takovém případě zasune, aby se nepoškodil.

Mám si Honor 9X pořídit?

Tento smartphone to nemá lehké, neboť se na něj upíná velká pozornost po loňském úspěchu modelu 8X a zároveň kvůli nepříznivé politické situaci týkající se sesterského Huaweie. Vzhledem k tomu, že se do telefonu dostal plnohodnotný Android včetně služeb Googlu, není nad čím váhat. Nebo snad ano?

Hodně nás zamrzela absence NFC, ovšem jinak telefon v našem testu obstál. Má dostatek výkonu, krásný a velký displej, dobrou výdrž i kvalitní fotoaparát. Pokud vám platby mobilem příliš nevoní, nebo se z jiného důvodu bez NFC obejdete, za cenu 5 999 korun se Honor 9X určitě vyplatí.

Konkurenta vidíme hlavně v modelu Redmi Note 8T od Xiaomi, který ve stejné paměťové konfiguraci vyjde na stejné peníze jako honor, ovšem v tomto případě můžete udělat kompromis a za nižší paměťové verze ušetřit. Xiaomi zároveň podporuje NFC, ovšem má podle nás trochu horší displej, co se kvality zobrazení týče. A také je zde obvyklejší výřez. Na druhou stranu má jeden fotoaparát na zádech navíc a místo pro dvě SIM a paměťovou kartu zvlášť.

Test - recenze