Je odolný a vidí v noci či teplo jako Predátor. Test Doogee V20 Pro

  • 4
Je to multifunkční tank, nebo jen další z tuctu odolných smartphonů čínského původu? Zjistili jsme, že model V20 Pro od Doogee rozhodně má čím oslovit, ovšem připravte se, že levné to nebude.
Doogee V20 Pro

Odolné mobily jsou specifickou kategorií. Vybírají se na základě jejich hlavního parametru, kterým je odolnost, a někdy proto výrobci záměrně šidí zbytek. Takové telefony sice vydrží pořádně drsné zacházení, ovšem pokud zrovna nepadají z kamenitého svahu nebo je na stavbě omylem nepřejíždí nákladní vůz, tak vám na běžné využívání zbude jen vlastně docela obyčejný smartphone.

Doogee je jedním z výrobců, který má portfolio odolných modelů opravdu široké. A najdou se v něm jak docela obyčejné kousky, tak i celá řada těch, které za pozornost určitě stojí. Model V20 Pro je jedním z těch telefonů, které rozhodně umí zaujmout nad rámec své mohutnosti a odolnosti, ovšem zároveň se nedá říci, že by šlo o úplně dostupný model. V dnešním testu zjistíme, zda má smysl si za něj připlácet.

Jak je to s odolností?

Ačkoliv jsme s telefonem během testování zacházeli stejně jako s jakýmkoliv jiným smartphonem a nesnažili jsme s ním záměrně házet o zem, tak už na první pohled je jasné, že toho snese o poznání více než běžné kousky. Po stránce odolnosti model V20 Pro nabídne armádní standard MIL-STD-810H a neměly by mu vadit pády z výšky až 1,5 metru na pevný povrch, ani voda či prach (utěsnění IP69K).

Standardně v balení dorazí už s nasazeným plastovým krytem, který přidává ještě další vrstvu ochrany navíc. Po pravdě jsme nejprve mysleli, že jde o nedílnou součást šasi telefonu, ale nakonec se nám jej s vypětím všech sil (a nehtů) povedlo z telefonu sundat. Avšak v krytu vypadá telefon vlastně nejenom lépe, ale navíc díky němu dostane i extra funkci v podobě horizontálního stojánku, takže se vám lépe budou třeba sledovat videa.

Materiálové zpracování těla je na dobré úrovni, spodní port je chráněný záslepkou proti vniknutí vody a nečistot, stejně tak i šuplíček pro SIM a paměťovou kartu. Na těle telefonu najdete vedle klasické sestavy tlačítek pro ovládání hlasitosti a probuzení displeje (v něm je i čtečka otisků prstů) ještě extra programovatelné tlačítko.

Doogee V20 Pro
Doogee V20 Pro

O samotném vzhledu zařízení se dá říci pouze to, že je to zkrátka další smartphonový obr v černé barvě. Zadní senzor s fotoaparáty je sice docela hezky designově zpracovaný, ovšem jinak je to prostě cihla bez nějakého dalšího výrazného stylového prvku. Rozměry telefonu jsou 170.5 × 81.2 × 14 mm a jeho hmotnost je 296 gramů bez krytu a 318 gramů včetně něj.

Co displej?

U displeje jsme nečekali žádné zázraky, přesto se Doogee V20 Pro nemá moc za co stydět. Najdete tu 6,4palcový displej s poměrem stran 20:9 a rozlišením Full HD+. Zobrazovací panel je typu AMOLED, tedy s dobrým podáním barev. Nechybí ani průstřel pro čelní 16Mpix selfie kamerku.

Doogee V20 Pro

Oproti běžným smartphonům tak chybí už vlastně jen rychlá obnovovací frekvence, zde najdete jen standardních 60 Hz. A pak samozřejmě jsou tu docela široké rámečky okolo displeje, ale pouze při srovnání s modely, které nedisponují odolným tělem. Ve své kategorii naopak vlastně Doogee V20 Pro tloušťkou rámečků spíše vyniká. Displej je chráněný tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 5.

Jaká je výbava?

Po stránce hardwaru model V20 Pro také překvapí. Telefon pohání čip Dimensity 700, což je sice už trochu starší procesor od MediaTeku (tři roky), nicméně i tak nabízí výhodu v podobě dostatečného výkonu a také dokonce podporu 5G sítí. Nečekejte tedy sice trhače výkonnostních testů, ale co se výkonu týče spíše mobil na úrovni střední třídy mobilů.

Umí to ovšem alespoň kompenzovat opravdu bohatou paměťovou verzí. Telefon se prodává pouze v jedné, a to s hezkými 12 GB operační paměti a 256 GB prostoru pro data. A pokud je vám to pořád málo, jde přidat i paměťovou kartu.

Doogee V20 Pro
Doogee V20 Pro

Podporu 5G sítí už jsme zmínili, telefon dále nabízí i bezdrátové připojení přes wi-fi a bluetooth. Nechybí dokonce ani placení v obchodě díky NFC. Fyzická konektorová výbava čítá USB-C, sluchátka už musíte připojovat bezdrátově, nebo s adaptérem.

Trochu zamrzí pouze starší verze Androidu 12, byť nám ještě během testování chodily do mobilu softwarové aktualizace, takže je možné, že je „třináctka“ na cestě. Po stránce aplikační výbavy je tu docela čisto, navíc jsou tu jen docela praktické věci jako funkce pro používání termovize, zjednodušený režim používání telefonu a dále také záznamník a herní či dětský režim.

Získejte zdarma nově oznámený iPhone 15 Pro Max od Apple

Je baterie dost velká?

U masivních odolných mobilů jsme si už docela zvykli na to, že jsou vybaveny nadprůměrně velkým akumulátorem. Kapacity okolo 8 nebo dokonce i 10 tisíc mAh jsou vlastně docela běžné. V tomto ohledu bohužel model V20 Pro výrobce drží docela zkrátka. Telefon nabídne baterii s kapacitou 6 000 mAh, což sice rozhodně není málo, ale mohlo to být v rámci této kategorie mobilů i trochu lepší.

Balení je bohaté. Najdete zde nabíječku, adaptér na USB-A i náhradní krycí folii na displej.

Co se nabíjení týče, k dispozici je výkon maximálně 33 W s pomocí kabelu. Telefon dovede i přes kabel reverzně nabíjet jiné zařízení, v případě potřeby tak poslouží i jako powerbanka.

Jak fotí?

Foťák tohoto modelu si rozhodně zaslouží pochvalu, ovšem především za jeho speciální funkce. Hlavní senzor má rozlišení 64Mpix a světelnost f/1,8, optická stabilizace chybí. Další senzor má pak rozlišení 8 Mpix a funguje jako pomocník pro ostření a makrofotky. Důležitý je však poslední z trojice fotoaparátů, který má rozlišení 24 Mpix a nabídne noční vidění. Telefon dále podporuje i funkci termokamery.

Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro

Zatímco běžná dvojice fotoaparátů je v podstatě průměrná, možná až lehce podprůměrná kvůli absenci optické stabilizace a širokoúhlého režimu, plně to vynahrazuje právě třeba možnosti focení za úplné tmy, i když pouze jen v černobílém režimu. Je to opravdu užitečná funkce, která dává focení mobilem zase úplně nový rozměr, pokud tedy máte pro něco takového využití.

Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro

Noční režim - snímky focené v naprosté tmě

Zajímavé je také focení termokamerkou, která vám namísto klasického obrazu zobrazí tepelnou mapu. Vypadá to jako z filmu Predátor, ovšem tato funkce je jinak u specializovaných smartphonů dostupná už nějakou dobu.

Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Doogee V20 Pro

Fotografie pořízené termokamerou

Můžete tak například zjistit, kudy vám ve zdi vede potrubí s teplou vodou, kudy vám z bytu uniká nejvíce tepla a podobně. Jen ovšem kvůli této funkci musíte zapnout speciální aplikaci InfiniRay, která je trochu neohrabaná a pomalá, fotografie pořizuje s docela znatelným zpožděním po zmáčknutí spouště.

Mám si Doogee V20 Pro pořídit?

Tento model od Doogee určitě není jen dalším odolným modelem do počtu. Vedle toho, že se nebudete tolik bát poškození, nabídne jednak displej s dobrým podáním barev, podporu 5G sítí, velkou operační paměť i úložiště a také zajímavé funkce fotoaparátu.

Není to ovšem úplně levná záležitost. V obchodech jej najdete za cenu okolo 12,5 tisíce korun, což už je částka, za kterou lze pořídit opravdu zajímavé smartphony a k nim třeba nějaké odolnější pouzdro, pokud se bojíte poškození.

V principu tak dává model V20 Pro smysl především v případech, kdy opravdu využijete jeho speciální funkce, jako jsou termokamera a noční vidění. Dokážeme si představit spoustu situací, kdy se takový telefon může opravdu hodit, ale i mnoho jiných, kdy by vám pohodlně stačilo i něco z běžné nabídky výrobců.


Test - recenze