Podle očitého svědka vykazoval letoun viditelné potíže během letu. Agentuře AP řekl, že viděl letadlo, jak letí „nízko nad zemí a zvedá oblak špíny a prachu“.
Muž podotkl, že letadlo na chvíli zmizelo z dohledu a pak uviděl „obrovský oblak černého kouře“. Když dojel blíž, kus stíhačky zahlédl i uprostřed silnice.
Firma Lockheed Martin, která tento typ letadel vyrábí, uvedla, že stroj v úterý opustil leteckou základnu Fort Worth v Texasu a zamířil na vojenské letiště Edwards u Los Angeles.
Stíhačka se zřítila poté, co měla mezipřistání, aby doplnila palivo na letecké základně Kirtland v Novém Mexiku, podotkl mluvčí společnosti,
Zasahující hasiči potřebovali asistenci požárníků z letiště, protože spolu s troskami hořel i obsah zcela naplněné nádrže s palivem.
Podle médií byl letoun úplně nový, čerstvě po montáži. Stroje tohoto typu, o které má zájem i Česká republika, stojí podle CBS News kolem 135 milionů dolarů, tedy tří miliard korun za kus.
Americká armáda našla trosky stíhačky F-35. Proč se zřítila, ještě neví![]() |
Kirtland leží na jižním okraji Albuquerque a sídlí tam jednotka, která může provádět operace s jadernými zbraněmi. Na základně se cvičí a vybavují sílí pro potřeby nasazení kdekoli ve světě.
Jedná se o druhou havárii vojenského letadla v Novém Mexiku za poslední měsíc. V dubnu se v odlehlé oblasti poblíž letecké základny Holloman v jižní části státu zřítil letoun F-16 Fighting Falcon, jehož pilot po katapultování z letadla utrpěl lehká zranění.
Naposledy havarovalo letadlo typu F-35 loni v září v jižní Karolíně. Pilot letounu FB-35B Lightning II se podle armády bezpečně katapultoval. Po stroji se pátralo několik dní. Armáda byla nucena s hledáním žádat o pomoc veřejnost.
První nehoda „neviditelné“ stíhačky F-35B, havarovala v Jižní Karolíně |
I vůbec první nehoda F-35 byla v Jižní Karolíně, a to v roce 2018.
Americký stroj Lockheed Martin F-35, jehož prototyp se poprvé vznesl do vzduchu 15. prosince 2006, se postupně stává novým standardem ve výzbroji USA a jejich spojenců. Bojový letoun, v jehož konstrukci se ve vrcholné míře používají technologie stealth, do své výzbroje už zařadila kromě Spojených států letectva například v Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Norsku či Velké Británii.