Bezdrátové hands-free můžete mít už za dva tisíce korun

  • 7
Na rozdíl od drahých originálních bluetooth sluchátek má tento headset až dvojnásobný dosah a zaplatíte za něj sotva čtvrtinu. Můžete ho použít s téměř všemi mobily Nokia a verze pro Ericssony je již na cestě. A tak jediné, co budete muset oželet, je dokonalá kvalita zvuku.
Stále se mluví o bluetooth rozhraní, které mimo jiné umožní používat hands-free sady, které nejsou k telefonu připojeny kabelem. Přitom jen kvůli bezdrátovému hands-free není vůbec potřeba mít drahý nový mobil s bluetooth. Stačí mít některý s posledních telefonů Nokia a k němu si pořídit bezdrátový headset, který stojí v ČR jen o něco víc než "stará" neoriginální sada hands-free s kabelem. Navíc získáte volnost pohybu, která je dokonce znatelně větší než s bluetooth. Za tuto svobodu ovšem také zaplatíte - kvalita zvuku je o poznání slabší. A majitelé telefonů Ericsson, nebojte se, brzy se dostane i na vás.

hfbezdrat_vse

Zařízení, které do České republiky dováží firma Jiří Čuda, se skládá ze dvou částí: malého modulu, který se připojí na systémový konektor telefonu, a sluchátka, které obsahuje též mikrofon a k uchu se upevňuje volně ohebným drátem. Komunikace mezi nimi probíhá na volné frekvenci 2,4 GHz při využití vysílacího výkonu 1 mW. Výrobce garantuje dosah 3 až 5 metrů, ovšem my jsme během našich pokusů používali headset až ve vzdálenosti téměř 20 metrů ve volném prostoru nebo i více než deset metrů v kancelářích. Ve větší vzdálenosti od telefonu je však již třeba ladit natočení hlavy a chytat ideální signál. Dříve než spojení úplně skončí, začnou se výrazně zesilovat šumy, takže včas poznáte, že dál od mobilu už odcházet nemůžete.

hfbezdrat_sluchatko Náhlavní část soupravy postrádá bohužel několik vymožeností svých značkových a dražších bleutooth konkurentů. Především tlačítko, které najdete na vnější straně sluchátka, neslouží k přijetí a ukončení hovoru, ale pouze k vypnutí nebo zapnutí přijímače/vysílače. Ovládat hovor tedy musíte za pomoci tlačítek na telefonu, případně lze v menu nastavit automatické přijetí hovoru, což ovšem není vždy výhodné (ne s každým přeci chcete mluvit). Vypínat sluchátko většinou není příliš nutné, na jedno nabití vydrží v pohotovosti celých 80 hodin, případně zvládne přijímat a vysílat až 80 minut hovoru. Dobíjení se provádí přes konektor za použití běžné nabíječky Nokia a trvá asi jednu hodinu.

Pokud toužíte po bezdrátové hands-free sadě, počítejte s tím, že pod dva tisíce se zatím nedostanete. Testovaný headset má ovšem oproti u nás dostupným značkovým bluetooth produktům dvě velké výhody - je znatelně levnější a spolupracuje s více telefony. Kvalita zvuku je ovšem nevalná. I ve vzdálenosti jednoho či dvou metrů od telefonu musíte občas doladit natočení přístroje nebo své hlavy. Občas dokáží příjem rušit i tak malicherné věci jako pohyb prstů na klávesnici. Stačí však přemístit telefon a z šumu rušícího konverzaci se stane jen občasné a velmi vzdálené zašustění.

hfbezdrat_spojeni

I proto je škoda, že sada má ještě jednu drobnou nedokonalost. Přesněji, chyba se skrývá v koncepci sluchátka, které většině lidí nepříliš dobře drží na uchu. Je třeba naučit se pevně sluchátko uchytit pomocí ohebného drátu k tomu určeného, jinak velmi snadno z ucha spadne.

Hmotností může tato neznačková sada směle konkurovat například bluetooth headsetu od Ericssonu, sluchátko váží jen 25 gramů, výrobek švédské firmy oproti tomu o pět gramů více. Konektor, který se připojuje k telefonu, zvýší jeho hmotnost o 22 gramů. Rozměry jsou následující: sluchátko - 85 x 33 x 11,5 mm; základna - 40 x 37 x 16,2 mm. Pokud jde o cenu, pak je rozdíl ještě podstatně vyšší - sluchátko od Ericssonu stojí v České republice 9500 korun, testovaná neznačková sada jen o pár korun překračuje hranici dvou tisíc.

hfbezdrat_nahlave

Popsaná sada je kompatibilní s těmito modely telefonů Nokia: 62xx, 61xx, 51xx, 7110, 3210, 3310, 8210 a 8250. Majitelé Ericssonů však již nebudou dlouho čekat, na trhu by se brzy měla objevit redukce, která umožní sadu používat i s telefony této značky.

Tato bezdrátová hands-free sada není srovnatelná s originály, s tím je třeba počítat. To však přináší nejen negativní vlastnosti (kvalitu zvuku), ale i několik potěšujících věcí: nižší cenu, znatelně delší dosah oproti bluetooth a také schopnost spolupráce s více modely telefonů.