Výsledky testu AnTuTu na Huawei Mate 20 Pro, iPhonu XR a iPhonu XS | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Superhuawei na iPhony výkonem nemá. I levnější XR je extratřída

  • 59
Špičkový Huawei Mate 20 Pro se usídlil na vrcholu žebříčku výkonu mezi chytrými telefony s Androidem. Ovšem i tak je jeho výkon (prozatím) trochu zklamáním. Očekávalo se, že Huawei si podá i nejnovější iPhony, ale zatím jen o trochu předčil nejlepší modely se Snapdragonem 845. Za smartphony od Applu ale stále výrazněji zaostává.

Už před uvedením nového Huawei Mate 20 Pro se objevily úniky, které ukazovaly, že smartphony by mohly v benchmarku AnTuTu dosáhnout i na hranici 350 tisíc bodů. Jenže praxe nic takového nepotvrdila, zatím se Mate 20 Pro dostal jen těsně pod hranici 310 tisíc bodů, což znamená, že má zhruba desetiprocentní náskok na nejvýkonnější modely se Snapdragonem 845.

To je trochu zklamání, jelikož všechna vylepšení čipu v součtu dávala opravdu naději na doslova „brutální“ skóre. Ale nechme se překvapit, z Mate 20 Pro zatím máme pocit, že se ho Huawei nepovedlo vyladit tak, jako tomu bylo u předchozích modelů (tam firma excelovala), takže tu ještě nějaké ty rezervy ve výkonu určitě budou a s budoucími aktualizacemi softwaru se může výkon modelu zlepšit.

Výkon telefonu má ještě jeden malý háček. Ono maximum musí uživatel v menu povolit: v nastavení baterie je třeba zapnout režim výkonu, ve kterém pak telefon podá opravdu maximum. Upřímně, nevšimli jsme si, že by Mate 20 Pro v takovém nastavení měl výrazně vyšší spotřebu, takže není důvod režim nezapínat. Naopak, trochu se vylepšily reakce telefonu i při běžném používání, takže tento režim doporučujeme.

Každopádně náš testovací telefon nastavený tak, abychom ho mohli běžně používat, získal v benchmarku AnTuTu opakovaně přes 305 tisíc bodů, a to je rozhodně špičkový výkon. Ale na nové iPhony to ani zdaleka nestačí. U iPhonu XS Max rovněž nastaveného na každodenní používání se všemi aplikacemi jsme dosáhli opakovaně výsledků přes 360 tisíc bodů, což je ohromující náskok.

Zvědavi jsme také byli na to, jak si v takovém případě vede levnější iPhone XR, který má stejný procesor, ale dostal o něco menší porci RAM (3 GB namísto 4 GB). Na druhou stranu má ale nižší rozlišení displeje: 1 792 x 828 pixelů namísto 2 688 x 1 242 pixelů. Díky tomu má s vykreslováním grafiky hardware méně práce. A v AnTuTu se to projevuje, levnější iPhone totiž za tím drahým zaostává jen minimálně, skóre se pohybuje za hranicí 358 tisíc bodů.

Mimochodem, Huawei Mate 20 Pro má rozlišení displeje 3 120 x 1 440 pixelů, což ho samozřejmě vůči iPhonům trochu znevýhodňuje. Telefon má v menu možnost přepínat rozlišení na nižší (Full HD+ a HD+), ale přepnutí na nižší rozlišení nemá na výsledky dramatický vliv.

V detailech skóre je vidět, že Huawei je silný v práci s pamětí a v testech uživatelského prostředí (a to nám nepřijde tak vyladěný a plynulý, jako předchozí modely značky), ale ztrácí na procesoru a především ve výkonu grafiky, což je dlouhodobě největší slabina čipsetů Kirin, které si Huawei navrhuje sám, podobně jako své procesory řady A. Souboj Kirinu 980 a A12 Bionic tak zatím vcelku jasně vyznívá ve prospěch Applu. Navíc je v podstatě jisté, že Kirin podlehne i chystanému novému špičkovému procesoru Snapdragon, který by měl být představen již brzy.