iPhone 5s pohání 64bitový čipset Apple A7. Podle Qualcommu nemá zatím pro

iPhone 5s pohání 64bitový čipset Apple A7. Podle Qualcommu nemá zatím pro uživatele reálný přínos | foto: www.imore.com/

Čipset Apple A7 je marketingovou bublinou, zní z Qualcommu

  • 29
Příchod iPhonu 5s znamenal mimo jiné premiéru 64bitového čipsetu v mobilním telefonu a první testy naznačují, že je na tom víc než dobře. Firma Qualcomm přípravu podobného hardwaru netají, ale výtvor Applu spíše než za technický zázrak označuje za marketingovou bublinu.

Viceprezident a šéf marketingu společnosti Anand Chandrasekher říká, že sice existují důvody k přechodu k 64bitové architektuře, ale Apple A7 má prý aktuálně nulový přínos navzdory tomu, že je kolem této novinky hodně humbuku.

V případě stolních počítačů měl před několika lety příchod 64bitových procesorů smysl ve schopnosti adresování operační paměti nad 3 GB. Zatím však dosud žádný smartphone nemá více paměti RAM než právě 3 GB. Běžná hodnota u špičkových modelů jsou 2 GB a zrovna iPhone 5s má operační paměť poloviční.

Chanrasekher tak připomíná, že Apple příchod 64bitových instrukcí uspěchal. Reálné využití totiž podle něj bude mít u smartphonů a tabletů nejdříve za rok.
Krátce po uvedení sedmého iPhonu byla publikována srovnání A7 s hlavním konkurentem od Qualcommu (Snapdragon 800). A7 z těchto testů vyšel vítězně, ovšem vyvstává otázka, jak velkou roli v tom hraje nová architektura.

Tiskové oddělení společnosti několik dnů na to uvedlo, že vyjádření šéfa marketingu o 64bitových procesorech ve smartphonech bylo nepřesné a věc dále odmítlo komentovat.

Qualcomm není jediným hráčem, který potvrdil vývoj vlastního 64bitového čipsetu, s podobným prohlášením před časem přispěchal také Samsung. Ten shodou okolností pro Apple čipsety A7 vyrábí. Stranou nechce zůstat ani Nvidia, která také patří mezi přední výrobce mobilního hardwaru a na jejich Tegru 4 spoléhá třeba nedávno představená druhá generace tabletu Surface od Microsoftu.